Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Nasterea unei stele

Burtiera dupa nastere sau nu?

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 4
Ana_Alx
Ana_Alx
2 bibii !

Romania,
855 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/12/2006 :  16:23:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Ana_Alx un Mesaj Privat
eu oricum cred ca exista o predispozitie : daca ai avut burtica inainte vei avea si dupa nastere,daca esti de felul tau slaba si fara burta vei scapa de burtica cu sau fara exercitii
Eu tot mai astept marci de burtiere ,sau tipuri : de unde se iau?din magazin?din farmacie?
oricum eu am sa pun burtiera de data asta(sper sa fie medicul de acord),si sper sa fac si ceva sport desi sunt antitalent la asa ceva,si nu imi place nici sa ma omori.Mai bine ma pui sa frec podele ,sa fac orice ,orice altceva decat sport

32+ + Mimishoru'(2 ani si 8 luni)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Muuh
Muuh
membru matur

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.com
 Romania, bucurestiBUCURESTI
2683 Mesaje
6 Prieten(i)
Trimis la: - 12/12/2006 :  16:27:17 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiMuuh Adauga semn de carte la raspuns Trimite Muuh un Mesaj Privat
Eu am purtat dupa cezariana chiloti foarte stramti de la Triumf (sunt speciali sa iti stranga burta) mie imi era tare bine cu ei pentru ca nu mai simteam deloc burta cazand. Acum la patru luni mai am putina burtica si nu cred ca purtarea chilotilor a avut vreo influenta asupra muschilor abdominali.

Miruna + Alexei
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
aelita
aelita
mami de 3 minuni

Spain
4671 Mesaje
15 Prieten(i)
Trimis la: - 12/12/2006 :  16:31:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiaelita Adauga semn de carte la raspuns Trimite aelita un Mesaj Privat
nu as purta .e o retragere fortata a uterului,ceea ce nu e bine pt tonusul muscular.face minuni pe moment,se retrage mai repede burta,dar nu avd de ce sa va grabiti si sa va faceti pielea praf,si sa nu lasati sa se retraga totul natural.e ca si cand ati slabi brusc.va minunati ca aveti talia maimica,dar cu ce pret? cu pielea facuta praf?
important nu e doar volumul,ci si cum ne ramane pielea.si tonusul muscular.
pt o retragere frumoasa si corecta, aveti rabdare ! nu fortati!
si nu uitati,hidratati cu crema in fiecare zi,trebuie ingrijita pielea la fel ca atunci cand crestea burta! la retragere deasemenea e important asta!

37+
elenita
elenita
nou venit

USA,
94 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/12/2006 :  17:14:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite elenita un Mesaj Privat
dupa prima nastere, naturala, am purtat burtiera 6 saptamani, dupa care m-am apucat de gimnmastica, abdomene.
nu am ramas cu burta
acum mi-am pregatit o centura speciala pe care o voi purta dupa cezariana

elenita34
Liuda
Liuda
O vreau pe Messa inapoi!

Romania, Galati
1932 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/12/2006 :  18:04:36 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj ICQ luiLiuda  Trimite mesaj yahoo luiLiuda Adauga semn de carte la raspuns Trimite Liuda un Mesaj Privat
ziceti fetelor de unde cumparam? farmacii? ,sant diferite? daca da atunci care e mai buna? luminati-ma si pe mine sa stiu ce caut!

Va pupic pe buric.

Liuda si o burta de 34 sapt si 2 zile
criss68
criss68
membru junior

Romania, Iasi
600 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/12/2006 :  20:05:25 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luicriss68 Adauga semn de carte la raspuns Trimite criss68 un Mesaj Privat
Eu voi purta sigur burtiera, mai ales daca ma vede cineva, dar cred ca si pentru mine sa nu ma vad. Pana aum am vazut doar doua burtici a doua zi dupa nastere si aratau oribil, mi-au ramas pe retina pentru toata viata (acum sunt niste mamici super, fara pic de burta, deci nu conformatia e de vina). Burta se retrage de la sine cu sau fara burtiera, la unele mai repede, la altele mai greu. Totusi in caz de cezariana efectul de moment se pare ca e f bun, din experienta celor care au purtat spuneau ca e o senzatie tare naspa cand dai jos burtiera. Se pare ca se si vindeca mai repede. Eu sincer imi pun un brau, pentru ca chilotii aia cu burtiera super scumpi, triumph sau mai stiu eu ce, pana ii dai jos sa te duci la baie faci pe tine, sau oricum te ia cu toate caldurile. O sa-mi iau si asa ceva pentru perioada dupa spitalizare, sa zicem and ies din casa (daca o sa am timp de asa ceva) ca sa se aseze bine hainele pe mine. Eu am un brau pe care il purtam pentru durerile de spate, deci e marimea dinainte de sarcina - sper sa-mi vina si atunci.

V-am impartasit doar o parere, fara sa am experienta proprie. Dar experienta mea va fi CU burtiera, in orice caz.

criss 34+ cu Ligia
aventura
aventura
membru junior

Romania, Bucuresti
612 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/12/2006 :  20:53:32 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiaventura Adauga semn de carte la raspuns Trimite aventura un Mesaj Privat
Liudo, gasesti la Sensiblu, burtiera speciala pentru dupa nastere..vreo 500-600 mii parca, nu este cu chilot, este ca un brau foarte lat si cu arici, se poate ajusta dupa plac..Este pe marimi dar se poate si ajusta...iti explica fetele acolo.

Aventura 31+ cu Antonio
Messa
Messa
sictirrrr

Romania,
1476 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/12/2006 :  23:04:18 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Messa Adauga semn de carte la raspuns Trimite Messa un Mesaj Privat
Da, din aia fara chilot - e mai practica.
diana
diana
membru junior

Romania, bucurestiBUCURESTI
552 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/12/2006 :  19:04:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite diana un Mesaj Privat
Fetelor, eu am nascut prin cezariana acum 4 ani. Doctorul si citeva asistente mi-au zis sa nu port burtiera. Operatia sa stea cit mai mult la aer (era vara) fiindca se vindeca mai repede, iar burtiera "invata" muschii burtii mai lenesi. Chiar daca se obtin rezultate bune ...acestea sunt doar de scurta durata. Mi-au spus sa invat muschii sa lucreze din nou. Faptul ca ma misc, ca ma ridic din pat, ca iau pe bebe in brate ...pun muschii burtii in miscare. Astfel refacera va fi mai lenta dar mai sanatoasa. Cert este ca dupa nastere (la o luna) aveam o burta destul de mare ...pentru ca la 3 luni dupa nastere eram la fel ca inainte de sarcina. Si nu am facut deloc abdomene (ca sunt o puturoasa de felul meu). Singurul sport pe care l-am facut a fost impinsul carutului.

Va pup
Diana
anky
anky
Mind, body & soul

Donator desprecopii.com
 Netherlands, somewhere anywhere
3679 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 17/12/2006 :  02:10:08 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Eu nu am purtat deloc burtiera,sigur au mai slabit muschii,insa nu am burta.Trebuie sa fac mai multe abdomene laterale ca abdomenul sa devina mai ferm.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

Sarbatori Fericite!
Pagina: din 4 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com