Burtiera dupa nastere sau nu?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

eu oricum cred ca exista o predispozitie : daca ai avut burtica inainte vei avea si dupa nastere,daca esti de felul tau slaba si fara burta vei scapa de burtica cu sau fara exercitii
Eu tot mai astept marci de burtiere ,sau tipuri : de unde se iau?din magazin?din farmacie?
oricum eu am sa pun burtiera de data asta(sper sa fie medicul de acord),si sper sa fac si ceva sport desi sunt antitalent la asa ceva,si nu imi place nici sa ma omori.Mai bine ma pui sa frec podele ,sa fac orice ,orice altceva decat sport

32+ + Mimishoru'(2 ani si 8 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Eu am purtat dupa cezariana chiloti foarte stramti de la Triumf (sunt speciali sa iti stranga burta) mie imi era tare bine cu ei pentru ca nu mai simteam deloc burta cazand. Acum la patru luni mai am putina burtica si nu cred ca purtarea chilotilor a avut vreo influenta asupra muschilor abdominali.

Miruna + Alexei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

nu as purta .e o retragere fortata a uterului,ceea ce nu e bine pt tonusul muscular.face minuni pe moment,se retrage mai repede burta,dar nu avd de ce sa va grabiti si sa va faceti pielea praf,si sa nu lasati sa se retraga totul natural.e ca si cand ati slabi brusc.va minunati ca aveti talia maimica,dar cu ce pret? cu pielea facuta praf?
important nu e doar volumul,ci si cum ne ramane pielea.si tonusul muscular.
pt o retragere frumoasa si corecta, aveti rabdare ! nu fortati!
si nu uitati,hidratati cu crema in fiecare zi,trebuie ingrijita pielea la fel ca atunci cand crestea burta! la retragere deasemenea e important asta!


37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenita spune:

dupa prima nastere, naturala, am purtat burtiera 6 saptamani, dupa care m-am apucat de gimnmastica, abdomene.
nu am ramas cu burta
acum mi-am pregatit o centura speciala pe care o voi purta dupa cezariana

elenita34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

ziceti fetelor de unde cumparam? farmacii? ,sant diferite? daca da atunci care e mai buna? luminati-ma si pe mine sa stiu ce caut!


Va pupic pe buric.

Liuda si o burta de 34 sapt si 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss68 spune:

Eu voi purta sigur burtiera, mai ales daca ma vede cineva, dar cred ca si pentru mine sa nu ma vad. Pana aum am vazut doar doua burtici a doua zi dupa nastere si aratau oribil, mi-au ramas pe retina pentru toata viata (acum sunt niste mamici super, fara pic de burta, deci nu conformatia e de vina). Burta se retrage de la sine cu sau fara burtiera, la unele mai repede, la altele mai greu. Totusi in caz de cezariana efectul de moment se pare ca e f bun, din experienta celor care au purtat spuneau ca e o senzatie tare naspa cand dai jos burtiera. Se pare ca se si vindeca mai repede. Eu sincer imi pun un brau, pentru ca chilotii aia cu burtiera super scumpi, triumph sau mai stiu eu ce, pana ii dai jos sa te duci la baie faci pe tine, sau oricum te ia cu toate caldurile. O sa-mi iau si asa ceva pentru perioada dupa spitalizare, sa zicem and ies din casa (daca o sa am timp de asa ceva) ca sa se aseze bine hainele pe mine. Eu am un brau pe care il purtam pentru durerile de spate, deci e marimea dinainte de sarcina - sper sa-mi vina si atunci.

V-am impartasit doar o parere, fara sa am experienta proprie. Dar experienta mea va fi CU burtiera, in orice caz.

criss 34+ cu Ligia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aventura spune:

Liudo, gasesti la Sensiblu, burtiera speciala pentru dupa nastere..vreo 500-600 mii parca, nu este cu chilot, este ca un brau foarte lat si cu arici, se poate ajusta dupa plac..Este pe marimi dar se poate si ajusta...iti explica fetele acolo.

Aventura 31+ cu Antonio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Da, din aia fara chilot - e mai practica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Fetelor, eu am nascut prin cezariana acum 4 ani. Doctorul si citeva asistente mi-au zis sa nu port burtiera. Operatia sa stea cit mai mult la aer (era vara) fiindca se vindeca mai repede, iar burtiera "invata" muschii burtii mai lenesi. Chiar daca se obtin rezultate bune ...acestea sunt doar de scurta durata. Mi-au spus sa invat muschii sa lucreze din nou. Faptul ca ma misc, ca ma ridic din pat, ca iau pe bebe in brate ...pun muschii burtii in miscare. Astfel refacera va fi mai lenta dar mai sanatoasa. Cert este ca dupa nastere (la o luna) aveam o burta destul de mare ...pentru ca la 3 luni dupa nastere eram la fel ca inainte de sarcina. Si nu am facut deloc abdomene (ca sunt o puturoasa de felul meu). Singurul sport pe care l-am facut a fost impinsul carutului.

Va pup
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Eu nu am purtat deloc burtiera,sigur au mai slabit muschii,insa nu am burta.Trebuie sa fac mai multe abdomene laterale ca abdomenul sa devina mai ferm.

Anca,Bianca 02.02.03 si Cris 12.05.05

Sarbatori Fericite!

Mergi la inceput