suplimente de zinc?

suplimente de zinc? | Autor: Christel

Link direct la acest mesaj

Am citit articolul de pe pagina de start a forumului referitor la beneficiile zincului asupra copiilor, copiez aici articolul daca nu l-ati citit:

Un supliment zilnic de zinc poate mari performanta copiilor la scoala, a aratat un studiu realizat de o echipa de la Centrul de Cercetare Nutritionala de la Grand Forks, Dakota de Sud.

Cercetatorii au descoperit ca cei care iau de doua ori mai mult zinc decat minimul recomandat isi amintesc mai repede si cu mai multa precizie ceea ce invata si se concentreaza mai usor. Zincul este un element continut in mod natural de multe alimente, inclusiv carnea rosie, nucile si cerealele integrale. La studiu au participat 200 de copii cu varste de 12 si 13 ani, care au primit un suc de fructe special in fiecare dimineata inainte de a pleca la scoala. in unele cazuri, in suc s-au adaugat 20 de miligrame de zinc, o alta grupa a primit suc imbogatit cu 10 miligrame de zinc, in timp ce a treia grupa a primit suc in care nu s-a adaugat nimic. Copiii, parintii si profesorii lor nu au stiut ce fel de suc primesc.

Dupa zece saptamani, la copiii care au primit suplimentul cel mai bogat in zinc s-a remarcat o imbunatatire a performantelor scolare, dar nu si la celelalte grupuri. Cercetatorii au testat activitatea mentala si motorie la 111 fetite si 98 de baieti inainte si dupa ce au primit sucul. Printre teste se afla unul care consta in urmarirea unui obiect pe monitor cu ajutorul mouse-ului, invatarea si reproducerea unor liste de cuvinte etc. "Prin comparatie cu elevii care nu au primit zinc, cei care au luat in fiecare zi cate 20 de miligrame au avut un timp de reactie de doua ori mai bun, mai multe raspunsuri corecte la recunoasterea cuvintelor, scoruri mai bune la testele de concentrare si atentie. Cei care au primit doar 10 miligrame de zinc pe zi, cantitatea recomandata de autoritati la aceasta varsta, nu au prezentat ameliorari notabile", a spus dr. James Penland, care a condus studiul.

Daca rezultatele acestui studiu vor fi confirmate si de alte cercetari, cantitatea de zinc recomandata la aceasta varsta ar trebui schimbata. "Aceste recomandari afecteaza modul cum sunt alcatuite meniurile din cantinele scolare", a spus Penland. Dr. Barbara Golden de la Universitatea Aberdeen, care a efectuat studii privind malnutritia si carentele de zinc in Jamaica in anii 70 si 80, a spus: "Zincul este un nutrient esential, iar o carenta de zinc inseamna stoparea cresterii. Cred ca cel putin unii dintre copiii care au participat la studiu aveau carente de zinc si suplimentul din suc a corectat aceasta deficienta".




Ce parere aveti, am vazut vitamine cu continut de zinc, credeti ca sunt bune? Dar scrie mai mult ca ajuta pentru piele, unghii, par, oare sunt bune si pentru copii?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Fetita mea cea mare are 4,8 ani si merge la gradinita aici. Pentru ca acum a inceput sa vorbeasca si in germana, a inceput sa vorbeasca jumatate din propozitie o spune in germana jumatate in romana, asa ca le face varza, plus ca este si cam imprastiata ea de fel(de multe ori o intreb ceva si ea raspunde la altceva,dupa cum vrea ea) si ma gandeam poate i-ar ajuta la concentrare aceste suplimente?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Nu stie nimeni mai multe despre acest subiect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by Christel

Fetita mea cea mare are 4,8 ani si merge la gradinita aici. Pentru ca acum a inceput sa vorbeasca si in germana, a inceput sa vorbeasca jumatate din propozitie o spune in germana jumatate in romana, asa ca le face varza, plus ca este si cam imprastiata ea de fel(de multe ori o intreb ceva si ea raspunde la altceva,dupa cum vrea ea) si ma gandeam poate i-ar ajuta la concentrare aceste suplimente?


Nu stiu nimic despre suplimentele cu Zinc la copii,pe-aici doctorii nu prea le dau vitamine sau imunostimulatoare.Oricum articolul e interesant.


Si fetita mea are tot 4,8ani .Zici ca "acum a inceput sa vorbeasca si in germana"inteleg ca nu a fost si anul trecut la gradinita?
Cam toti copilasii care incep gradinita intr-o alta limba decit cea materna,trec prin etapa asta.Majoritatea in jurul virstei de 4 ani,stapinesc bine ambele limbi.
Daca sunteti in al doilea an de gradinita germana cred ca etapa asta trebuia sa fie demult dusa.Poti cere un Elterngäsprach,educatoarele sunt in masura,cred,sa-si dea cu parerea daca e lipsa de concentrare.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Un Elterngespräch e o idee buna...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Multumesc de raspuns, Andreea merge la gradinita aici din august numai(abia atunci am gasit loc liber).

Educatoarea este multumita de ea, spune ca intelege ce-i spune, si ca se comporta normal,numai ca ea acum de multe ori incurca cuvintele, spune jumatate din fraza in germana jumatate in romana, dupa cum ii vin mai repede cuvintele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Am mai auzit de un astfel de caz, cand educatoarea a sfatuit parintii sa se hotarasca asupra unei singuri limbi (era vb despre franceza si germana).

La fata ta, poate e doar ceva trecator .....


Numai bine!


Alina

Mergi la inceput