Sos pentru salata Caesar

Sos pentru salata Caesar | Autor: mamaluidavid

Link direct la acest mesaj

Duminica am vazut la Martha Stewart Living reteta pentru dressing-ul salatei Caesar asa ca ieri l-am incercat.
A iesit o minunatie ,de acum incolo nu o sa il mai cumpar de-a gata,e mult mai gustos facut de mine si e super simplu.
Ingrediente:
1 catel de usturoi (daca e mic puneti 2)
2 lingurite pasta ansoa sau 4 ansoa intregi
1 lingurita sare
1 galbenus de ou crud
1 lingurita 1/2 sos Worcestershire (nu am pus pt. ca nu am avut)
3 linguri suc de lamaie
1 lingurita capere (nu am pus,nici nu imi plac)
1 lingurita mustar
200 ml. ulei de masline
1/2 lingurita piper
2 capatani salata verde
parmezan ras
crutoane
Mod de preparare:
Intai se spala salata,se usuca si se rupe bucati.
Usturoiul pisat (merge dat prin presa,eu am un castron special unde il zdrobesc) ,frecat cu sare si ansoa bine de tot.Martha Stewart a folosit o furculita.
Se adauga galbenusul de ou,se amesteca pana la incorporare,apoi mustarul,amestecam,sosul Worcestershire,amestecam,piperul si caperele,amestecam.
Uleiul de masline sa adauga incet, amestecand continuu.
Se adauga sucul de lamaie ,se amesteca si gata sosul.
Se toarna peste salata pregatita,invartim de cateva ori.
Se rade parmezan si se pun crutoane.Eu nu am avut crutoane,a mers si fara.
Deoarece galbenusul e crud acest sos nu e recomandat gravidelor si copiilor mici.
Sper sa va placa!




Stefania,mami de David si Patricia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Salata asta este excelenta!!!! si intr-adevar ACEASTA este reteta originala si completa ( prin restaurante se mai gasesc si "imitatii" de Caesar Salad).

Eu mai fac o mica "smecherie", tot vazuta la TV, la un mare chef bucatar...
Inainte de a aseza salata, ung platoul ( eu asta folosesc) cu o jumatate de lamiie si presar putin piper ( am inteles ca asta intensifica aromele..)

Oricum, ii dau un mare 10, acestui preparat!

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Se poate pune galbenusul fiert la sos. Iese putin mai gros dar este foarte bun. Am gasit reteta italieneasca asemanatoare cu cea pe care ai scris-o tu doar galbenusul era fiert.
Si cu piept de pui fript la gratar taiat bucatele peste salata. Iar crutoanele se fac la cuptor cu ulei de masline.
Hai ca-mi ploua in gura...

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Ai scris cum se face sosul..scrie si cum si ce contine salata...pt nestiutori ca mine..

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Adriana reteta originala contine doar salata verde, parmezan ras, crutoane si sosul explicat de mamaluidavid. multe restaurante ii pun acum carne de pui la gratar, creveti la gratar, rosii, bacon, etc. dar cea originala (zice si wikipedia) e doar din 4 ingrediente.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Uite reteta:
Salata Cezar
Reteta ii apartine unui italian, Cesare Cardini, din oraselul mexican Tijuana (la granita cu Statele Unite) si s-a raspandit in toata America, unde este considerata o adevarata “poezie”.
Ingrediente (pentru 4 persoane): 2 catei de usturoi, 160 ml ulei de masline (presat la rece), 100 g parmezan (sau cascaval), 3 fileuri (sarate) de ansoa, 2 galbenusuri proaspete, 2-3 linguri zeama de lamaie, 1 lingurita sos Worcester, sare, piper, 6 felii paine (toast-uri groase de 1 1/2 cm), 2 capatani salata verde (eventual marule - salata cu frunza groasa si creata).
Mod de preparare: Se curata cateii de usturoi si se taie in doua. Cu una dintre jumatati se freaca bine castronul pentru salata, restul se piseaza, se amesteca cu uleiul si se lasa sa se patrunda 30 de minute. Jumatate din parmezan se taie fasii subtiri si se pune deoparte, cealalta jumatate se da pe razatoarea mica si se foloseste la prepararea sosului. Se spala fileurile de ansoa cu apa rece, se zvanta, se toaca marunt, se pun in castronul pentru salata si se zdrobesc cu furculita. Se adauga galbenusurile, zeama de lamaie, sosul Worcester, sare, piper si usturoiul scos din ulei. Se freaca bine cu telul si, cand devin ca o crema, se toarna 100 ml de ulei (in care a stat usturoiul), la-nceput picatura cu picatura, pe urma cate-un fir subtire si se bat in continuare pana ce sosul incepe sa se-ngroase. Se incorporeaza parmezanul ras si se mai gusta o data de sare si piper. Se-ncinge cuptorul la 180ˇC, se taie painea cubulete (fara coaja) si se asaza intr-o tava unsa cu jumatate din uleiul (cu gust de usturoi) ramas. Se stropesc cu restul de ulei, se baga la cuptor si se lasa 20 de minute sa se rumeneasca (dupa 10-15 minute se stinge focul, caldura fiind suficienta pentru ca painea sa se rumeneasca frumos). Cand sunt gata, se scot din cuptor. Se curata salata, se spala, se zvanta bine intr-un stergar, se taie bucati potrivite si, inainte de-a o servi, se amesteca usor cu sosul din castron si cu parmezanul. Peste ea se presara crutoanele (cubuletele de paine) rumenite.

Eu am facut reteta asta cu urmatoarele modificari: galbenusele au fost fierte si am daugat piept de pui fript pe gratar.
Si e delicioasa.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Suna tare bine ce ziceti voi pe aici..

Adriana si-atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

Adriana reteta originala contine doar salata verde, parmezan ras, crutoane si sosul explicat de mamaluidavid. multe restaurante ii pun acum carne de pui la gratar, creveti la gratar, rosii, bacon, etc. dar cea originala (zice si wikipedia) e doar din 4 ingrediente.

Roxana



wow...inseamna ca traiam in "minciuna"...acolo scrie ca nu se pun fileuri de ansoa....sint derutata, oricum mersi ca m-ai tras de atentie....o sa mai studiez, serios vorbind VREAU sa prepar dupa reteta originala ( si eu care credeam ca marele chef le zice bine...) :)))))

citat explicativ: "The original Caesar salad recipe did not contain anchovies; the slight anchovy flavor came from Worcestershire sauce. Cardini was actually opposed to using anchovies in his salad. Most modern recipes now include anchovies as chopped fillets or in paste form."

Interesant.

LE: stiti de ce insist asa asupra unor chestii care in aparenta nu sint semnificative ( numite detalii) ? Eu sint sigura ca salata asta ( fiindca vorbim despre ea) nu ar fi reusit sa faca "istorie" daca nu era deosebita in forma ei de inceput si cred sincer ca cine a inventat-o a avut talent, ajungind la simplitate prin complexitate, de aceea vreau eu sa stiu cum era ea, cind a facut-o "autorul" si nu cind o maninci in restaurant, dupa fantezia bucatarului, va rog nu va suparati pe mine ca tot insist asupra acestor detalii, pur si simplu m-ar impresiona nespus sa reusesc sa detin reteta originala a acestei salate, cu grame si miligrame



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Daniela_b nu stiu ce sa zic,Martha Stewart a insistat mult pe faptul ca asta e reteta originala,a povestit cum Cesare Cardini a ajuns sa o faca,intr-o zi a ramas fara mancare la restaurant si a facut o salata din ce avea,inclusiv ansoa.
Adi69 scuze pentru confuzie,a explicat Dani33 foarte bine.

Stefania,mami de David si Patricia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hehehe Daniela esti simpatica, si mie imi place ideea cu "reteta originala" si ma chinui sa scormonesc prin diferite surse dupa ea...mai ales la preparate clasice de acest fel. pe de alta parte, diecare CHEF (ca nu orice bucatar e chef ) incearca sa aduca o nota originala unor retete clasice...pentru a mai taia din monotonie. unora le place chestia asta...altora nu (ca noua ).

Roxana

Mergi la inceput