Cartofi copti la microunde

Cartofi copti la microunde | Autor: Inex

Link direct la acest mesaj

Buna,
As vrea sa fac cartofi copti la cuptorul cu microunde dar nu stiu cam cate minute trebuie tinuti.Faceti asa ceva?

Inex ,de 2 x mamica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Inex, te referi la cartofi copti in coaja? Eu numai la microunde ii coc, atunci cind imi trebuie pt. salate, de ex. Cuptorul meu are un regim special pt. cartofi, care stabileste timpul necesar coacerii cartofilor in functie de greutatea lor. Astel, circa 250-300 g de cartofi au nevoie de 5 min 30 sec., 500-600 g - 9 min, 750-800 g - 12 min, 1000 g - 15 min, la putere maxima (cuptorul meu are 800 Wt). O data in timpul coacerii (cam la mijlocul timpului) ii intorc, ca sa se coaca uniform.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Cred ca nici nu poti face cartofi copti la microunde. Nu de alta dar explodeaza

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, eu am cuptor cu microunde de vreo 2 ani, si de atunci cartofii ii coc numai in el. Te asigur ca nu explodeaza.
Ca sa fii mai sigur, ii poti strapunge cu furculita inainte de coacere, dar nu-i obligatoriu, ca au coaja subtire.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

quote:
Originally posted by numeioana
Nu de alta dar explodeaza

Ioana



Asta daca esti destept si ii invelesti in aluminiu

P.s. pt cele care ati incercat.. Iese coaja asa mai uscata/ crocanta ca la aia din cuptor?
Sotul meu facuse dar din aia taiati cubulete si curatati, dar aveu mai mult gust de cartofi fierti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Louisea, eu ii fac intr-un vas de sticla cu capac, si deci nu are cum sa iasa coaja crocanta, e mai mult aburita, sa zic asa. Nu sint chiar ca cei fierti, intrucit coaja nu ramine lipita, ci se separa, ca la cartofii copti in cuptorul clasic. Doar ca nu e crocanta. Si la gust nu sint ca cei fierti, categoric. Poate sa incerci sa-i coci la regimul grill, daca ai asa optiune la cuptorul tau. Eu una n-am incercat, imi place cum ies si asa.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

nu ies deshitratati? mie mi se pare ca microundele deshitrateaza... sau e vechi cuptorul care l-am vazut eu?



Daca s-ar crea casa fericirii, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by mess0804

nu ies deshitratati? mie mi se pare ca microundele deshitrateaza... sau e vechi cuptorul care l-am vazut eu?



Nu, pentru ca ii fac sub capac. Eu orice, in afara de lichide, acoper cu capac cind bag in cuptor.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

1 cartof mediu - 5 minute pe maxim
2 cartofi medii - 5-6 minute pe maxim
4 cartofi medii - 8-9 minute pe maxim

La mine maxim e 850 W.

Inainte sa-i pun sa se coaca ii spal bine si ii intep cu furculita in cateva locuri. Ies foarte bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

si eu am facut recent cartofi copti la microunde am facut vreo 6 cartofi mici si i-am tinut 8min la putere medie(720) si au iesit super nu au explodat nu s-au deshidratat de acum nici nu mai fac la cuptorul normal ca dureaza mult mai mult

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca_C79 spune:

Cartofii facuti in microunde trebuie infasurari intr-un servet de hartie, umed...sau intr-o carpa umeda...Se coc cam 5 minunte..se scot...se uda din nou servetul si se baga iarasi 5 minute, dar nu inainte de a taia cartoful de-a lungul putin.....
Sunt super cu smantana, branza razalita sau unt....se numesc cartofi (copti) umpluti.....
Pofta buna.

Mergi la inceput