Sexul fara orgasm

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Io-te ca eu sunt capra aia neagra...inainte de copil, aveam 3 orgasme in timpul unui act sexual, dupa nastere parca a fost o explozie, ajung si la 5-6 uneori, si aproape de fiecare data. Fac sex cam de 2 ori pe sapt, mi se pare suficient, mai ales ca sunt obosita cu copilul, dar iaca se poate si sa ai mai multe orgasme. Sunt si zile cand am un singur orgasm, dar mai rare, atunci sunt foarte obosita si imi ajunge unul.

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Aaa,sa nu uit: pai de ce trebuie sa termine el cand simte ca am orgasm? Daca poate sa-mi ofere mai multa placere...eu ii spun cand nu mai pot si el termina...

Ingrid S si Diana
http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alesssia spune:

ce ziceti de asta????
cu fostul aveam orgms aproape de fiecare data, iar cu...my husband....extreeemmm de rar.
de ce????????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din experienta mea (noastra) si din punctul meu de vedere nu intotdeauna o relatie se termina sau contine un orgasm. Daca este, e Ok dar din ceea ce am inteles eu conteaza toata relatia de la inceput si pana la sfarsit. Poate am o exprimare mai seaca dar din punctul meu de vedere simt o femeie cand traieste acele momente. Placerea este ceva ce evolueaza adica incepe se amplifica, chiar are o evolutie si se finalizeaza. La inceput este dorinta aceea carnala, daca nu este se poate obtine depinde de partener si extrem de mult de dispozitia pe care o ai. Dar cand ai chef este ceva inconfundabil. Atunci cand iti este foame la ce iti sta capul? Sa mananci, nu? Vrei pur si simplu sa o faci. Eeeeee.... acum cum anume o faci, este o alta intrebare. Aici dupa mine intervin talentul, simturile, feelingul, intuitia, adulmecarea, finetea toate acestea combinate. Trebuie sa ai rabdare, sa aluneci cum se zice. O femeie care traieste acele clipe vibreaza (acum sa nu va inchipuiti in sensul real ) dar are o stare fizica si psihica inconfundabila. Aici deja trebuie sa simti ce si cum anume sa faci astfel incat sa-i amplifici starea aceea de bine, dorinta, provocarea.
Este posibil sa nu finalizeze cu un orgasm dar cu toate acestea sa-si consume energia. Daca se finalizeaza cu un orgasm (sau mai multe) cu atat mai bine. Insa si orgasmele sunt de mai multe feluri. Adica sunt altfel. Femeile sunt extrem de complexe dar au cheile lor. Indiferent cum ar fi trebuie sa ai rabdare, sa o descoperi. Am sa inchei doar cu o observatie, sper sa fie corecta.
Daca o femeie este satisfacuta dupa o relatie are o stare de confort, de liniste, uneori de moleseala. Daca nu este satisfacuta sau este partial satisfacuta are o stare de incordare, de agitatie, uneori de nervozitate este 100% altfel. Cele doua stari sunt diametral opuse. Acum uneori femeile pot sa fie diplomate dar.... eu cel putin simt cu exactitate daca a fost Ok, partial Ok sau nu a fost OK.
Inca ceva important. Atunci cand o relatie nu a fost cea mai stralucita chiar nu e sfarsitul lumii. Se poate intampla, motive pot sa fie multiple, chiar nu e nimic grav. Si maine e o zi. Raspunsul este: rabdare, detasare, buna dispozitie. Nu e intotdeauna soare cum nici nu ploua intotdeauna. Asa incat "take it easy".

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Eu de aia spuneam, sa nu ne mai uitam la filme xxx si sa revenim cu picioarele pe pamant. Suntem obsite, ciufulite, salbatice si pasionale, bucatarese, femei de cariera, ne imbracam in politiste sau ne jucam cu jucarii de la sex shop... Nu suntem profesioniste sa mimam 10 orgasme pe act sexual; uneori mimam unul ca sa fie alte ori savuram 3 orgasme in concediu, la hotel. Totusi nu mai spuneti ca "eu n-as accepta sexul fara orgasm sau e vina femeii, sa nu stea asa sa merga la medic". Daca il ai mai rar stii sa-l apreciezi mai bine



dupa inca vreo doua pagini de discutie s-o ajunge la concluzia ca si femeile care au cite un orgasm sint capre negre... rare rau....

Ca, nah, cica dupa nspe ani de casnicie ce pasiune sa mai fie...sintem obosite, calcam, spalam, ne gindim la kupii, si, evident, ca sa ai un amarit de orgasm sau, hai, doua, trebe sa duci o viata dedicata acstui scop si numai acestui scop. Nu?!

Zau daca inteleg de ce o mai faceti, in cazul asta.
E mai practic sa te duci la o sala de fitnes daca vrei sa faci miscare.





Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Marius, se vede ca stii sa recunosti trairile unei femei. Si mai mult decat atat, iti pasa. Exact asa incercam sa spun si eu, despre mine. Chiar daca nu e numarul si orgasmul, de cele mai multe ori se termina cu starea aceea de bine, care in cazul meu duce la somn... Nu ma demoralizez daca n-am si nici nu-i reprosez asta sotului meu. Nu tine numai de el, nu? Plus ca starea aceea de confort si liniste este psihica, nu tine de muschii vaginali, daca s-au contractat sau nu.
Elise, fara suparare, eu nu bateam acolo. Se poate vorbi pana anul viitor pe tema multiorgasmicitatii dar tot nu ne-am intelege. E plin netul de surse care dau diverse date despre orgasmul la femei. As vrea sa ma abtin sa pun link-uri dar nu pot:
http://www.drphil.com/articles/article/371
Cica 35% dintre femei au orgasm in timpul actulu sexual si datele astea le-am mai gasit pe n-spe site-uri si in cartea Sex pt to(n)ti, care e ditamai ceaslovul, super vandut in toata lumea.
Eu accept ca nu numai orgasmul vaginal e "the real thing" dar eu la el ma refer; nu mi se pare multi-orgasmicitate daca se apeleaza la stimulate externa(clitoris). Plus ca nu inteleg cum poate un clitoris sa suporte mai mult de 3-4 orgasme. Este un "penis in miniatura" si parerea mea e ca e destul de sensibil, nu poti sa-l incito-exciti o noapte intreaga.
Mie mi-a placut matematica si inca o folosesc foarte mult de aia ma intreb, daca 30-40% din femei au macar un orgasm in timpul actului sexual si totusi multe dintre cele de pe DC sustin ca sunt sau cunosc persoane nu uni, ci multi-orgasmice, inseamana ca romancele sunt foarte tari, nu? Poate la noi e procentul de femei orgasmice vaginal, nu 35 ci 95 si in alte tari tinde spre zero.
Nu pot decat sa ma bucur ca fac parte dintre romance, am si eu(mai rarutz, ce-i drept) mai mult de unul, dar... fac parte dintre norocoasele 1% care au asa ceva si in somn: http://www.netdoctor.co.uk/sex_relationships/facts/orgasmtrouble.htm
Ma duc sa ma culc(dorm) acum.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Nu stiu cum s-au facut sondajele astea. De exemplu pe mine nu m-a intrebat nimeni pana acum
Poate nu sunt semnificativa statistic

Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wonderful spune:

Ca sa nu te simti pe dinafara sondajului,te intreb eu:tu cate zeci de orgasme ai pe minut?Ce fel de capra esti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wonderful spune:

Nu stiu daca exista un forum predominat de barbati.Daca da,espiritu si Marius ar putea posta cele spuse de ei acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Apropo, ma gandeam daca ar face pe Despre Copii un poll sau cum ii mai spune, ma rog, un sondaj de opinie in care sa fie intrebari legate despre viata sexuala. Ex: nr de acte sexuale pe saptamana, cu sau fara orgasm, nr de orgasme, practicarea diverselor "practici" sexuale, etc Ma rog, sa nu fie pervers, doar informativ. Ma gandesc ca asa ar raspunde fiecare cinstit si poate ar fi mai relevante decat procentele de la americani... Ca suntem muuulte rau
Cat despre baieti, mie-mi sunt dragi mai ales ca recunosc ca-i intereseaza orgasmul la femei si stiu sa-l recunoasca. Marea majoritate joaca single, nu la dublu, fiecare cu linia lui/ei de sosire.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput