FIV 93

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Zouzou in legatura cu dereglarile de dupa fiv nu pot sa ma pronunt inca.Mie mi-a venit CM-ul dupa fiv cu 3 zile inainte de test si acum il astept pe cel normal!!!Cum eu nu am avut nici inainte un CM regulat mai astept putin sa vad ce se intampla. Maca am inceput sa iau imediat dupa test cam in ziua 5 de CM si am luat de la mine citire si incurajata de fete dragute (MRL !) care au mai luat si au fost multumite de rezultate.

Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

antosit si betty parca ziceati de maca ...
la naturiste spuneau ca in nici un caz nu se ia odata cu stimularea; daca ar fi vorba de o inseminare mai merita sa experimentati dar la FIV nu trebuie sa va jucati cu asta; mai derutati si dr. ca va da o anume doza de stimulare stiind un anume ritm evolutiv pe care voi poate-l distorsionati cu maca; daca ajuta endometrul, inseamna ca aduce aport de estrogeni; daca acestia sunt in exces, iar nu e bine; riscul de fapt este de suprastimulare, caz in care se intrerupe procedura ca prima oara la zouzunachi;
pe de alta parte, daca nu vor fi rezultate stralucite la punctie, iar veti zice ca mai bine sa fi luat maca;
numai Dumnezu poate sa va inspire si eu va urez asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

DJ mama eu am inceput sa iau mca dupa rezultatul negativ de la fiv. Si eu cred ca nu trebuiesc amestecate tratamentele alopate cu cele naturiste.

Anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dasha spune:

Buna fetelor,

La multi ani tuturor Nicoletelor !
Kla , iubita , e inutil sa iti mai spun ca imi pare foarte rau dar sa stii ca sunt alaturi de tine.Asa de mlt mi-am dorit ca macar tu sa reusesti.Lasa, revino-ti si data viitoare vom reusi.Capul sus , fetita!Eu sunt aici ....

Va pup pe toate.Noapte buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MRL spune:

quote:
Originally posted by antosit

Zouzou in legatura cu dereglarile de dupa fiv nu pot sa ma pronunt inca.Mie mi-a venit CM-ul dupa fiv cu 3 zile inainte de test si acum il astept pe cel normal!!!Cum eu nu am avut nici inainte un CM regulat mai astept putin sa vad ce se intampla. Maca am inceput sa iau imediat dupa test cam in ziua 5 de CM si am luat de la mine citire si incurajata de fete dragute (MRL !) care au mai luat si au fost multumite de rezultate.

Anto



Antosit, si eu am luat Maca imediat dupa esecul FIV-ului iar ciclul mi-a venit normal, adica dupa 28-30 de zile de cand mi-au aparut petele rosii la CM, nu petele maronii (petele maronii mi-au aparut la 11 zile de la ET iar petele rosii la fix 14 zile de la ET, chiar in ziua testului). Mie una Maca mi-am facut bine, chiar am fost pe la jumatatea tratamentului cu Maca sa imi fac eco si aratm foarte bine, inclusiv folicul bun si maret si endometru bun. Te pup dulce si te astept la anul sa ingrosam randul gravidutelor.
Cristinici, un dulce, dulce. Deci pana in martie te vei relaxa, iti incarci bateriile. O sa fiu si eu pe aproape.
puiramy, tu ce mai faci?
sheritra, lachi va pup dulce si inca putin si veniti cu vestea II. va tin pumnii fetelor.cate un pentru fiecare in parte. Sheritra o sa te sun neaparat sa vorbesc cu tine, dar momentan sunt prinsa la scarbici cu niste proiecte si abia astept sa cap de sedintele interminabile sa mai scormonesc si eu dupa noi informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Kla alaturi de tine,offfffff ce rau imi pare.
Antosit din pacate nu mai pot face Et in decembrie,caci imi vine ciclul pe 12 si ar trebui sa fac et pe 25 de craciun,si nu se lucreaza,asa ca ma operez in ianuarie sa vad ce mai e cu trompa si cu chisturile alea.Dupa operatie ma hotarasc cand fac ETul.
Povestea mea ar fi foarte lunga,dar o sa incerc sa va spun pe scurt.De 10 ani am incercat sa fac tratamente peste tratamente cu instilatii,perfuzii(si nu e chiar acelasi lucru,pentru cine nu stie instilatiile pe care eu le faceam se faceau cate 10 zile pe luna in fiecare zi si baga printr-un furtunas solutia cu seringa usurel,iar diferenta la perfuzii este ca se face la 2 zile si baga sub presiune folosindu-se de un aparat care habar nu am cum se cheama solutia mai concentata si sunt mult mai dureroase) 6 laparascopii(urmeaza a 7-a)din care 2 au fost extrauterine 2 pe aceeasi trompa care mi-a extirpat-o.Acum am facut etrauterina si pe trompa ramasa,am tratat-o cu metotrexat si inca nu stiu daca am scapat sau nu definitiv de ea.Am facut 3 FIV nereusite si 4 oara transfer cu embrioni congelati din care a iesit Cristian.Toata sarcina am avut probleme cu sangerari si am stat 6 luni la pat si pana in ultima clipa am crezut ca-l voi pierde,pt ca facusem preclamxie si copilul avea 180 de batai pe minut .Asta nu e tot,RH negativ,risc de tromboza si toata sarcina am facut injectii in fiecare zi si dupa ce am nascut vreo 12 sapt.Poate credeti ca sunt nebuna,dar si acum plang seara langa Cristian si nu imi vine sa cred ca il am. Va pupic pe toate si ma rog la Dumnezeu sa va dea bble mult visat.

Cristian - 31 mai 2005 "CEL MAI DULCE PRINT"
Cristian din burtic pana la mot
Cristian 13-15 luni,poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna dimineata tuturor!

Denisa, e foarte impresionanta povestea ta...prin cate ai trecut...,dar DD s-a milostivit si ti l-a dat pe Cristian pt ca nu ai abandonat lupta ci te-ai zbatut pana la capat, chiar si in timpul sarcinii ai facut totul pt puiul tau...Te cred ca ti se pare o minune si chiar este o minune data de DD , multumeste-i in fiecare zi si nu inceta sa te rogi la EL sa va aiba in paza LUI.Sa aveti sanatate si sa ii oferi o surioara sau un fratior in 2007!

Pussi sa fie punctia cu succes!!


O zi frumoasa tuturor!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Buna dimineta fetelor... ieri am avut punctia..5 foliculi, 5 ovococite..pe la 11 sun sa vad ce s-a fecundta si cum sunt....La punctie a fost super ok..am dormit nu am simtit nimic..m-am trezit normal..nu eram ametita si nu am avut greturi..am mai stat cred ca 3 ore acolo in pat ca sa-mi revin complet..daca vreti ami multe detalii sa-mi spuneti..repet am facut-o l-a Szeged. Et il fac sau vineri spre seara sau luni cu blastocist.

Pis UN ET CU REUSIT CU BB IN BRATE IN AUGUST!!!
Kla imi pare rau

Sheri,Lachi ieri am facut si eu progesteron..atunci nu m-a durut, dar azi noapte nu am putut dormi pe partea stanga

Dana p. la gravidute de Szeged poti sa o treci pe Auburn cred ca in 18 saptamani si are fetita.

Alexi incearca sa-ti gasesti ocupatie stand in pat...eu m-am pregatit pt. perioada de dupa Et...cu carti, filme si..sa nu radeti de mine instrumente pentru crosetat..nu am mai facut-o din clasa 4 si stiu ca atunci imi placea si pot s-o fac si culcata....

Betty, Teodoran Bafta!!!!

va pup pe toate si vb

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Dragi FIV-oase, nu am mai scris de mult...

First Carmen FELICITARI!!! Sa ai sarcina usoara si bebe sanatos si sa ne intinzi si noua o mana, sa ne tragi la Odisee.

Cristinici maine dimineata fac punctia! Marti am fost la eco, endo era foarte bun, foliculi din belsug... astept cu nerabdare ziua de maine sa vad cu cate ovocite raman.

Aniast72, Sheri, Lachi

Pe scurt povestea mea: eu am 32 ani, sotul 37. Suntem casatoriti de 7 ani. Acum 6 ani am avut o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani. Sarcina venise pe neasteptate ceea ce nu inseamna ca nu ne-a durut in momentul cand am pierdut-o, doar ca 4 ani dupa nu am mai incercat sa facem BB. Acum 2 ani au inceput incercarile. Bineinteles, am crezut ca voi ramane din prima, socul a fost mare cand nu s-a intamplat asa si a continuat sa creasca pe masura ce treceau lunile si sarcina nu aparea, desi facem totul "ca la carte". Dupa 1 an, am inceput investigatiile. Am facut toate analizele posibile, HSG, laparoscopie, perfuzii, o inseminare ... Rezultatul: o trompa infundata langa uter (nu a putut fi desfundata la laparo), cealalta trompa permeabila dar partial pozitiva la Probe Cotte. In afara de asta, un mic focar de endometrioza in faza incipienta. Spermograma, ok.
Acum 3 saptamani am inceput tratamentul pentru primul FIV. Protocol lung din ziua 21, stimulare cu Puregon. Rezultate foarte bune la eco din ziua 10 de stimulare. Maine, punctia, luni ET-ul. De aici inainte, ce vrea DD!

toate FIV-oasele fara exceptie!

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Andrada.P BAFTA maine la punctie!!!Unde faci FIV???

Kora

Mergi la inceput