FIV 93

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

buna dimineata tuturor!

denisa73 felicitari pt reusita,sa ai parte de multa fericire alaturi de tau!Cand ai timp scrie-ne te rugam povestea ta!

Fetelor mie mi-au trebuit cateva zile sa citesc toate capitolele de la FIV,am "trait" emotiile din trecut a fiecareia, m-am bucurat si intristat, am vazut totusi multe reusite,dar trebuie sa o intelegem pe dana_p ca ar fi mult prea greu pt ea sa caute in capitolele anterioare povestea fiecareia.Totusi pt noi toate ar insemna o incurajare enorma sa vedem listuta cat mai lunga cu gravidute prin FIV. De aceea propun urmatorul lucru: fetele care au mai mult timp ( una am sa fiu eu) sa rasfoiasca aceste capitole si cand gasesc povestea cuiva sa o trimita in PM sau aici danei_p , sa o ajutam si astfel sa ne ajutam pe noi toate. Ce parere aveti?Bineinteles ca le asteptam pe fetele care au reusit sa ne scrie in continuare , sa ne incurajeze si pe noi!

Ce v-a adus Mos Nicolae???

LA MULTI ANI TUTUROR CU PRENUMELE NICOLE SI NICOLETA!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi!!


Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cocutza_mic spune:

Buna ziua fetelor.
In primul rand La multzi ani de Mos Nicolae! Sa fie darnic cu toate si sa va implineasca toate dorintzele.
Felicitari pentru proaspetele mamici Zisa Cami, First Carmen si Andicu. Avetzi grija de puiutzii vostri sa se faca mari, frumosi si sanatosi!
Imi pare rau pentru cele care nu au reusit de data asta si sper din toata imi,a ca o data si o data sa isi vada visul de a deveni mamici devenit realitate.

Povesta mea pe scurt este cam asa: Am 28 de ani si sotzul 27.Suntem casatoritzi de 6 ani si in 2006 am fost diagnosticata cu sterilitate secundara de 6 ani.Eu nu am avut nici o problema, cauza a fost sotzul care datorita unui oreon avut la 15 ani si netratat corespunzator a ajuns sa aiba in 2006, la ultima spermograma, oligospermie (400 000 de spermtozoizi cu mobilitate 40% din care 50% forme aberante).Indicatzia Drilor a fost direct FIV+ICSI si asta cat mai repede.Am intrebat atunci daca exista vre-un tratament pentru asta si ni s-a spus clar ca nu.Singurul tratament a fost unul care sa ajute macar sa stagneze spermograma la valorile alea si a luat Vit C 2000,acid folic si complex de vitamine Bio Seleniu Zinc.pe 10 iunie am facut ET la Giulesti cu Prof Marinescu + Monica DAscalescu embrilog.S-au implantat 5 embrioni si dupa 14 zile Bhcg a avut val 167 adica sarcina monofetala.Acum am 6,5 luni de sarcina si am emotzii ca azi ma duc la control la MR. M.

Moniland sa sti ca si noua, in ziua Punctziei ne-a spus ca e posibil sa nu reuseasca sa gaseasca la sotz suficient "material" pentru a fecunda ovulele mele si ca ar fi bine sa ne gandim si la varianta bancii de sperma.Stiu ca e un sentiment super naspa mai ales ca ne-a spus in ultimul moment.A mai dat o proba la 1 ora dupa ce a dat-o pe prima si a stat ca pe ghimpi pana a iesit Dra si i-a zis ca e ok pana la urma.Eu itzi doresc sa ai si tu la fel de mult noroc ca noi si sa iasa bine pana la urma.
Sheri si Lachi sa aiba grija Mosul de voi si de bebicii vostri sa ceasca mari la voi in burticutze

Mirela 27 +Iarina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Cocutza_mic FELICITARI din tot sufletul, sarcina usoara pe mai departe si micuta Iarina sa va umple sufletele numai de bucurii!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zisaCami spune:

Buna fetelor,
Eu sunt ok in continuare, fara simptome de sarcina, cu exceptia sanilor tensionati si durerosi in continuare. Daca fac comparatie intre FIV-urile de pana acum si ultima incercare reusita singura diferenta ar fi ca acum colul are consistenta buzelor ( moale ), fata de consistenta nasului ( tare ) din trecut. Aceasta schimbare am constatat-o inca de dinaintea rezultatului cu 2-3 zile, dar nu am dat importanta ... de curand am citit insa ca in sarcina colul devine moale. Momentan evit sa stau la calculator, doar cat sa-mi notez raspunsurile pentru fiecare, cu care sunt inca restanta.
Nu am mai avut spotting-uri rozalii din week-end si stau destul de linistita, pt. ca am citit ca este normal - acestea apar fie la implantare, fie cand ar trebui sa vina ciclul. Pentru mine au insemnat confirmarea sarcinii si sunt sigura ca este in uter. Joi voi merge la eco si voi stii exact cum stau.
La multi ani tuturor celor ce poarta numele de Nicoleta si sa va aduca Mosul darul cel mai de pret !
Danap multumiri pentru efortul pe care il depui cu strangerea informatiilor pt. FIV Sper sa te mai pot ajuta si eu cu cateva informatii despre reusite:
- Gabid este prima reusita FIV de pe forum, cu embrioni congelati - are o fetita de 4 sau 5 ani pe nume Monica, pacienta prof. Ancar - Medsana;
- Anemona pacienta dr. D. Protopopescu, FIV+ICSI reusit din prima in anul 2003, are o fetita Denisa in varsta de 2 ani si jumatate;
- Romaniaau FIV reusit din prima in Suedia, un singur embrion transferat, are un baietel - Cristian in varsta de 3 luni si jumatate;
- Veronici FIV reusit din prima la Giulesti in febr. 2006, prof. Marinescu - sarcina gemelara, a supravietuit doar un singur baietel - Rares;
- Anja FIV reusit din a 4-a incercare in Danemarca, are 2 baietei gemeni in varsta de ~ 3 anisori;
Mi-ka, Leliuta, Internet Fiv-uri reusite la Szeged, dr. Zadori, au in prezent cate o fetita.
Si daca-mi mai aduc aminte iti mai spun.
Iliuta, Kla, Rubia, Ciarli imi pare rau ca nu ati reusit fetelor , dar nu va pierdeti speranta ... veti avea si voi intr-o zi bb vostru!
first_Carmen Felicitari! Sarcina usoara si fara probleme in continuare si bb sanatos!


Cami 5+
Punctuletul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Relya spune:

Felicit si eu cu intarziere, dar din toata inima, pe noile gravidute Andicu, zisaCami, FirstCarmen, le doresc sarcina usoara si sa aduca pe lume copii sanatosi, frumosi si norocosi !

Tin pumnii si ma rog pentru dragele mele Sheri si Lachi carora le doresc sa se alature fetelor de mai sus


Sa nu le uitati pe Vali02 si pe Anis care dupa cate un fiv reusit, au ramas natural. Vali a nascut acum 2 ani ( parca ) inca o fetita , Anis e gravi ( tot cu fetita ) .

Si celor care acum nu au reusit , le doresc multa putere sa depaseasca momentul si sa priveasca increzatoare in viitor.


toate fetele fara deosebire

P.S. De Oana-Dana mai stie cineva ceva ????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Fetelor,

Intru putin caci sunt la servici si nu de lata dar ce citesc pe aici ma apuca plansul si va dati seama.....
FELICITARI ZISA CAMI si poate si altor fete cu reusita, dar nu am reusit sa ma updatez!
Kora, frumos interviul lui o. Paler. Bineinteles ca si acolo m-a apucat plansul! Cred ca trebuie sa imi vina CM-ul!
Revin mai pe seara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexi22 spune:

BUNA, sunt a 2 zi dupa ET si nu mai pot sta in pat de durere de spate am si eu o intrebare Cat timp ati stat in pat dupa ET? eu una nu mai pot si am sunat-o pe dr si mi-a zis ca tre sa mai stau vreo 2-3 zile.Va rog spunetimi parerea voastra.La multi ani tuturor cu numele de nicoleta!va pusi

alexi22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexi22 spune:

zisa cami,andicu,carmen cat ati stat in pat dupa ET?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns first_carmen spune:

alexi22 eu am stat dupa ET aproape doua saptamini acasa iar primele 4-5 zile mai mult in pat dar asta pentru ca eram cam ametita si foarte obostita. Dupa aceea mi-am mai revenit, am invatat sa nu mai dorm peste zi sau cel putin ma straduiam si dupa exact o saptamina am iesit si eu afara sa fac ceva cumparaturi.

Mergi la inceput