Tratament preventiv TBC

Tratament preventiv TBC | Autor: catalucia72

Link direct la acest mesaj

Buna seara!
Prietena mea a descoperit in urma IDR pentru inscriere la gradinita ca fetita in varta de 3 ani si 4 l are virusul tuberculinic inactiv dar prezent si copilul primeste tratament cu izoniazida 100 mg/zi/6 zile pe saptamana,pe o perioada de 6 luni.Va rugam sa ne scrieti orice in legatura cu acesta problema.Cu ce medicatie trebuie asociata pentru a-i creste imunitatea,si a-i proteja organismul impotriva efectelor secundare care por aparea in urma administrarii tratamentului.
Va multumim anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Tuberculoza este produsa de bacilul Koch, care nu este virus.
Cine i-a dat izoniazida? Adica ce specializare avea medicul respectiv? (Asta ca sa-mi dau seama cat de avizata este parerea respectiva.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

Cred ca izoniazida este suficienta.Tatal meu a avut TBC si ni s-a administrat si noua.Nici eu si nici fratii mei nu am contactat boala.
Sa auzim de bine.

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalucia72 spune:

Tratamentul la primit de la o doamna doctor de la spitalul "Marius Nasta". Este obligatoriu sa faca investigatii toti membrii familiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Nu, nu trebuie sa faca toti membrii familiei; asta se aplica numai daca este un caz de TBC, atunci fac preventie toti membrii familiei.
Intrebasem pentru ca voiam sa ma asigur ca este tratament dat de medic pneumolog.
Parintii sa aiba grija ca fetita sa manance echilibrat, multe fructe, mai ales citrice, sa aiba program de somn , sa fie vaccinata antigripal, niste vitamine .Preparate homeopate pentru cresterea imunitatii nu stiu sa-ti zic, dar puteti intreba la farmaciile homeopate sau plafare. Pentru efectele secundare poate sa ia un protector hepatic gen Liv 52 4tb/zi, sau Silimarina 4tb/zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalucia72 spune:

Multumim mult pentru raspuns.Este foarte complet.Nici-un medic care a vazut-o nu i-a explicat nimic. A linistit-o mult mesajul. Cea mica are si o dischinezie biliara iar medicamentele au schimbat-o(plange la gradinita foarte mult).
Rectific:medicul de la "Mariu Nasta" a consultat-o, a spus ca are bacilul inactiv, ca altfel este sanatoasa si a trimis-o la policlinica TBC sector 6 unde a luat-o in evidenta si i-au dat izonizida.
Ce analize i s-ar mai putea face?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Radiografie cord pulmon i s-a facut?
In rest...nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

quote:
Originally posted by delsim

Radiografie cord pulmon i s-a facut?
In rest...nimic. Ce ti-am scris eu sunt masuri generale, dar care ajuta. Sa nu fie foarte ingrijorati parintii, fetita nu este bolnava, testul IDR reactiv inseamna numai ca a venit in contact cu virusul. Daca radiografia este curata si nu sunt simptome si semne, atunci e ok.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

sorry, am facut varza mesajul si nu stiu sa repar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalucia72 spune:

DA, radiografia este curata! Iti multumim!

Mergi la inceput