Nasterea - un puzzle cu flori de liliac

Nasterea - un puzzle cu flori de liliac | Autor: ylilimic

Link direct la acest mesaj

Ce poate fi mai frumos decat sa dai nastere unui copil? Trecusem peste suferinta unui avort spontan la doar 6 sapt cand mami si tati isi impartaseau minunata veste in fiecare privire...Au urmat incercari nenumarate si tot atatea esuari. Dar cand femeia spune "Vreau 2 copii pana la 30 de ani" si Dumnezeu pune umarul si ajuta atata determinare.
Cu calendarul in mana provoc natura la duel! De data asta sarcina apare insa cum tot patitul sufla si-n iaurt, decid sa nu spun familiei, macar pana trec acele saptamani fatidice. Si culmea, totul decurge bine , doar ca trebuia sa inventez scuze la diverse indeletniciri de pana atunci De Paste aveam 10 saptamani si impartasesc familiei vestea cea mare, intr-un mod caracteristic, asa incat nu m-a crezut nimeni Cica intai sa-mi vina mie mintea la cap si apoi sa fac copii Asadar asa arata reversul medaliei: sa vrei sa te bucuri si sa nu ai cu cine! Ei si ce? Incapatanarea isi face locsi hotarasc ca, mai mult ca oricand trebuie sa ma bucur de bebelus, bebelusul meu, desi nu primeam inca nici un semnal din burtica.
Sarcina decurge fara probleme, cu controale perioadice, kg putine, doar un bulb de anava ce se contura pentru a deschide mai usor usile...Dar cele 9 luni nu sunt deloc atat de lungi precum par. La teorie stateam bine, imi facusem lectiile in ultimii 4 ani . Dar va vine sa credeti ca nu aflasem de celebrul dop? Atat de celebru, incat nu l-am recunoscut in dimineata zilei de 4 noiembrie... Oricum e zi de control si-l voi intreba pe doctor! Pe la 12 ma urc in microbuz si parcurg cei 45 de km pana la Constanta. In burtica - valuri ca de obicei . Merg la o prietena unde gasesc doar sotul acasa. Imi spune ca nevesti-si i-a curs 3 zile pana sa nasca deci ar mai fi vreme. Sun dr sa stabilim ora intalnirii si aflu ca e in operatie - sa sun mai tarziu. Ma conformez si mai tarziu aflu ca e in alta operatie si sa sun mai tarziu. Daca apar dureri sa iau No-Spa. Aproape de ora 17 il sun din nou si aflu ca e la cabinet, insa e foarte aglomerat si sa raman in Constanta peste noapte ca ne vedem abia dimineata. Ok, tot nu era graba, nu ma durea nimic! Corectez: nu ma duruse, caci la 17:01 a aparut prima durere. Ma uit la TV; deasupra este un ceas electronic. Durerile se repeta la 5, maxim 8 minute si dureaza 2 minute! Ma durea spatele, mijlocul, dar erau suportabile. Imi sun sotul sa treaca pe acasa pt bagaj si sa vina sa vedem ce-i de facut. Cu carnetelul si pixul in mana astept cumintica sa vina sotul si prietenii acasa (dusi sa cazeze fetita lor de 4 luni la bunici - sa-mi creeze mie conditii Apare prietenul - il trimit dupa tampoane. Apare sotul il trimit dupa lama de ras. Ca 2 porumbei ne incuiem la baie, unde intre 2 contractii sotul executa cu maiestrie chelirea piersicutei . Ma durea - atat cat sa-l intreb pe sot daca se vede capul lui bb?! Doamne, ce era in capul meu?
Pe la 21:00 mananc cateva sandwich-uri, caci sunt ingrozita nestiind peste cate ore am sa mai pot manca. Vorbesc la telefon cu asistenta sefa (Carolina) si aceasta imi explica pe limba mea cam tot ce se intampla intr-o nastere. Conversatia are rol terapeut, caci reuseste sa ma linisteasca si mai mult!! Totusi prietena e decisa sa-l sune pe doctor in caz ca ma incapatanez sa mai stam...
La 9:20 eu si dr ne dam intalnire la spital peste 15 min. Puctual - chiar apare la ora promisa. Urmeaza control de rutina. Ooopss! S-au rupt membranele; e clar ca voi naste in seara aia! Internarea a durat pana la 22:20. Ce mai contau contractiile, lungi, dese, dureroase si eu doar in camasa de noapte? Birocratia sa traiasca! Strang din dinti, aveau sa vina si dureri mai mari, nu? Ajung la etaj, pe sectie. Urmeaza controlul dr de garda. Dincolo de usi sotul si prietenii primeu vesti prin Carolina (chemata de noi de acasa) Eu, cu o sticla de apa, in sosete, in camasa de noapte si in dureri. Ma taia la mijloc cu cutitul! Strang din dinti, aveau sa vina si dureri mai mari, nu? In sala de travaliu, fel de fel, care in dureri, care perfuzate, care in asteptari nedurroase... Sotul, afara, ii da un plic Carolinei sa imparta cui si cat trebuie (asistentei aflate in tura care imi monitoriza perfuzia si infirmierei).
Incerc sa ma gandesc la altceva. Acasa lasasem un puzzle neterminat ce reprezenta muuultee flori de liliac. Cat as fi vrut sa-l pot termina! Respir adanc si calm, asa cum vazusem in filme! De unde cursuri Lamaze si tehnici de respirat... Durea rau la mijloc, buzele se uscau de la perfuzie... Strang din dinti, aveau sa vina si dureri mai mari, nu? Acum piesele de puzlle se imbinau perfect! As fi vrut sa fiu acasa, sa-l termin! Doctorul e multumit de evolutie, voi naste pe la miezul noptii. Monitorizeaza inima lui bb si totul e bine.
Era trecut de orele 23. In timpul contractiilor imping sa-l ajut pe bb cumva... El e mic, nu se descurca singur, asta e treaba de 2! Imping, imping, dar cred ca ceva se pregateste sa iasa si nu bb - pe partea cealalta! Sa ma abtin? Nu pot! Disperarea se citeste in ochii mei, doctorul ma linisteste, cica e normal! Carolina - la fel si ea! Pleaca ei si vine infirmiera care sterge urmele rusinii mele
23:30 - doctorul decide mutarea mea pe masa. Dintr-o data apar multe halate albe. Carolina e cu mine, ma tine mereu de mana; cu mici pauza cand iese la sot. Halatele albe incep sa vorbeasca mult, una peste alta. Daca nu as fi fost asa de ocupata, le-as fi spus sa taca, sa aud doctorul! Mi se spune sa imping si execut. Durerile s-au intetit. Strang din dinti caci aveau sa vina dureri si mai mari, nu? Ma intreb cat va mai dura?! De data asta si burta avea ceva de spus... Imping o data lung si tare, ochii sunt inchisi, nu vreau sa vad pe nimeni! Stai! Stau... Privesc ceasul 23:55. Intreb daca iese pana la fix... Aud "tara moare si baba se piaptana". Doctorul zice sa las ceasul si sa imping. Si imping, o data, luuung si biineee... Simt cum il rasuceste pe bb si ceva e smuls din mine... Senzatia nu e placuta, dar ... gata cu durerile! E 00:03! Urraaa! Nu ma mai durea nimic! Mi-l arata: un ghemotoc usor vinetiu, murdar cu o clema legata la buric. Nu plangea. Du-te bai si te spala nu vezi ce murdar esti? Halatele albe dispar odata cu bebe. Aud racnete de bebelus. Cica e al meu! Are plamani nu gluma! Intreb cand vor declara nasterea? Mi se spune ca la 00:10, sa nu bata la ochi ca am stat cu ochii pe ceas! Si eu care voiam la 00:00!
Raman in continuare pe masa. Doctorul imi coase bijuteria la loc. A fost nevoie de epiziotomie. Asta e! Facem conversatie desi imi este frig si simt nevoia sa ma misc. Ma intreaba cum de am fost asa de cuminte, la ce m-am gandit tot travaliul? La puzzle-lul neterminat de acasa! La florile de liliac ce abia acum se imbinau perfect, in chii mintii! Binenteles ca l-a umflat rasul... Dureaza cam 30 de minute, timp in care sunt constienta ca umbla acolo, dar nu e dureros. Era floare la ureche pe langa ce experimentasem! Ma intreaba daca acum (cand stiu ce inseamna o nastere) as mai vrea un bebe. Oh, da! Nu cred ca a fost asa de rau!
Doctorul finalizeaza opera si se retrage. Apar sotul si prietena, eu nu sunt deloc jenata de pozitia expusa... Sunt dusa la post-operator, unde pana la 4 dimineata stau la taclale cu proaspetele mamici.Burta e simtitor mai mica, ma simt cumva anesteziata si parca mi-e teama sa ma misc. Trebuia sa ma masez pe burtica, insa m-am mangaiat mai mult. Apare o asistenta si rezolva problema in locul meu, cam brutal, zic eu...La 4 dimineata ma muta la salon si pe la 5 apare si bb.
O sarmaluta impachetata cu simt de raspundere... Nu-mi vine sa cred... Am facut-o si pe asta! Sunt

Marele blond (Luca Matei - 05 nov 2004)
Liliana 32+ (34 + ale dr) cu
CARTI de psihologia copilului / liste utile pentru tinere mamici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Ce frumos!!! Ti-am citit povestea pe nerasuflate... Sa va traiasca baietelul frumos!


Fiecare zi, plina de lumina, ma face sa-mi aduc aminte ca traiesc!

Biby

In asteptarea...fetitzei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Frumos, frumos, frumos!
Fie ca si a doua nastere sa fie la fel de usoara ca si prima!



Mihaela (30+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:





mamica lui Rares(10.03.2005)
http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Felicitari pt ghemotoc!
F frumos ai povestit!
Iar bebe2 sa fie si el sanatos si sa-l nasti usor!



Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
Nasterea lui Stefan
Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Lilimicule, dar ai talent la povestit! Foarte, foarte frumoasa povestea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

Lili felicitari pt pitic si sa dea DD sa ai acelasi noroc si de data asta.

Marina 32+ Emma Ioana

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

fantastic de frumos ai povestit.sa va traiasca sarmaluta!

Intr-o lume ideala tata e acasa, vinul e bun si limpede, nu a plouat si n-a dat bruma...(Oana Prisecaru)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

Draga ylilimic,

Esti o mamica deosebita...o adevarata luptatoare...si sper sa reusesti sa faci tot ce-ti doresti tu in aceasta viata...

Multumesc mult pentru carti...


Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

POZE CU NOI




Simina cu Teo (7.06.2006) ,Diana (30.05.2003) si Andrei (10.04.2001)


Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fatima spune:

felicitari, lili..sa-i fie drumul vietii micului luca presarat numai cu flori de liliac..

fatima de eva ioana
cu 24h inainte
dupa 24h

Mergi la inceput