Graul pus la incoltit de Sf. Andrei

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

La Plafar !


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

se pune un strat de vata intr-o farfurioara ,se imbiba bine cu apa si se presara deasupra graul,sa fie cat de cat uniform .eu pun boabele cat mai apropiate ca sa iasa mai des,iar uneori le plantez direct in ghivece cu pamant(daca am disponibile).maica-mea pune cate o farfuriuta pt. fiecare membru al familiei si mi-a povestit ca nu tot graul incolteste la fel de frumos,cu toate ca a fost pus in aceeasi zi si in aceleasi conditii.

Intr-o lume ideala tata e acasa, vinul e bun si limpede, nu a plouat si n-a dat bruma...(Oana Prisecaru)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

asa stiu si eu: cate o farfurioara/ recipient identic pt fiecare membru al familiei.

cu cat graul respectivului este mai inalt, des/ stfos, cu atata acesta va fi mai sanatos si ii va merge foarte bine financiar in anul care vine.

eu stiu doar ca 'evaluarea' se face de Anul Nou!

succes si sa ne auzim la anul cat de frumos au crescut 'spicele'

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DE CE SA REPETI VECHILE GRESELI, CAND EXISTA MULTE ALTELE NOI PE CARE POTI SA LE FACI?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

eu il pun intr-o farfurioara....pe farfurioara fac o "saltea" din vata, o imbib cu apa si peste, pun graul, nici foarte rasfirat, dar nici sa pice unul peste altul, ca dup-aia nu mai are putere sa strapunga...(am zis eu )
sa nu incerci intr-un castron, pentru ca n-o sa-ti mai creasca asa "falnic"...el are nevoie de mult alumina si de o temperatura cat de cat constanta...de udat eu il ud cam la 2 zile...

quote:
Originally posted by Jasmine

Unde gasesc si eu sa cumpar un pic de grau sa pun la incoltit?N-am pus niciodata dar azi parca as incerca.

Cum se pune?Intr-o farfurioara cu putina apa?

Jasmine si Radu (26.10.2004)




E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Pana la urma se pune in ajunul zilei de Sf. Andrei sau chiar pe 30 dec.?
Fiindca eu stiam in ajun (cum de altfel am si pus, aseara), iar colega mea zice ca mama ei i-a zis sa nu puna aseara ci azi!

Catalina & Robert-Andrei (27.07.2002)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Jasmine, am vazut la tigani in pungi mici la tot pasul. Stau pe trotuar si te trag de maneca....10.000 pungulita.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

si dup'aia ce faci cu el?


O.
Om intr-adevar bun e numai acela care ar fi putut fi rau si n-a fost.
Nicolae IORGA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Daca pun grau la incoltit mi-l mananca mitzele sigur nu rezista pana de anul nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

si mama mi-a zis tot asa, sa un azi, in seara de Sf Andrei!

in seara din ajunul Sf Andrei fetele pun busuioc sub perna sa-si viseze fat-Frumosul...

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
************************
DE CE SA REPETI VECHILE GRESELI, CAND EXISTA MULTE ALTELE NOI PE CARE POTI SA LE FACI?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Messa spune:

Am aflat si eu azi de la o babutza - numai virginele pun busuioc sub perna si-l viseaza de fapt pe primul Fat Frumos. :) Asa ca eu as pune fix degeaba

Mergi la inceput