GRUIA-minunea noastra!

GRUIA-minunea noastra! | Autor: acai24

Link direct la acest mesaj

Povestea noastra incepe prin februarie 2004...o intalnire banala...eu de garda la facultate, el cu catelul la doctor( ca sa se inteleaga eu sunt medic veterinar, pe atunci eram studenta).Ne-am placut si de atunci a inceput povestea noastra de dragoste care s-a finalizat in ianuarie 2005 cu nunta...o nunta de vis...eu de mica iubeam copii foarte mult si imi doream unul cat mai curand posibil dar...am discutat cu sotul si am cazut de acord ca sa asteptam un an pana sa apara mostenitorul...asa ca am asteptat.....anul trecut de Craciun eram cu totii la masa si eu zic: "Cum ar fi daca la anul pe vremea asta ar fi si un bebe cu noi?" Trec sarbatorile..eu tot aveam in gand ideea cu bebele...
Vine ziua mea(6 ianuarie) si sotul imi cumpara un test de sarcina...credeam ca va fi cea mai fericita zi...dar din pacate testul a iesit negativ....imi luasem gandul dar cu trecerea zilelor vad ca nu imi sosesc rusii...astept ce astept si iau alt test....si SURPRIZA...2 liniute roz apar imediat...eram asa de bucuroasa...dorinta mea se indeplinise...urma sa devin mamica.
Prima ecografie am facut-o pe 20 ianuarie,atunci am vazut pt prima data acel punctulet care pulsa pe ecran...sarcina 17mm in evolutie...
De atunci a inceput aventura...am avut o sarcina super din toate punctele de vedere....greata am avut doar pana in saptamana 9, apoi s-a stopat brusc..credeam ca s-a intamplat ceva, m-am dus de urgenta la doctor dar din fericire totul era bine, punctuletul pulsa in continuare.Din acel moment nu am mai stiut ce inseamna greata sau alte neplaceri.
Pe 7 martie am fost la prima eco morfologica...a fost superb...mi-am vazut minunea cum dadea din manute si picioruse..tot atunci am aflat ca o sa avem un baietel...stiam deja si cum o sa-l cheme GRUIA-ALEXANDRU....saptamanile au trecut si eu de abia asteptam sa merg la eco ca sa-l vad...si cu cat trecea timpul cu atat il iubeam mai mult si de abia vroiam sa-l tin in brate...
Ca sa fiu sincera aveam eu o teama..sa nu se nasca prematur..asa ca numaram zilele pana la saptamana 37...dar am trecut si de asta...si a venit ziua intalnirii cu baiatul meu....vorbisem cu doctorita mea si stabilisem ca data pt cezariana 14 septembrie...era sarbatoare mare si daca tot alegeam am zis ca merita ca Gruiuta sa se nasca intr-o zi mare.
14septembrie-la ora 7.00 plecam de acasa la spital, eu aveam niste emotii, nu mai zic de mama sau Victor(sotul).In fine ajung la spital,acolo erau unele care nasteau...tipete,urlete...eu eram ca floarea..nu aveam nci o jena.....vine doctorita si imi zice sa ma pregatesc....imi tremurau mainile si picioarele intr-un hal....apare o urgenta si mie mi se spune sa astept...asa ca de unde eram prima programata la cezariana am fost operata ultima....am intrat pe picioarele mele in sala de operatii...mi s-a facut anestezia( eu am vrut generala pt ca imi era frica de rahi sa nu raman cu dureri de cap)si mi se taie firul...cand ma trezesc primul lucru m-am uitat sa vad daca am bratara si am inceput sa plang si sa intreb daca baiatul meu e bine...si auzeam ca prin vis..."e bine...are 4 kg.."apoi m-au mutat la reanimare...acolo am stat pana a doua zi...cand m-am ridicat primul lucru am vrut sa merg sa-mi vad copilul..nu mai conta ca ma durea ca si cum eram taiata in doua sau ca de abia ma puteam tine pe picioare..vroiam sa ajung la el...minunea vietii noastre...l-am vazut si m-a bufnit plansul..era atat de perfect...si era al meu...numai al meu....am stat 3 zile in spital iar venirea acasa a fost superba....puteam sa-mi tin in brate si sa-mi alint copilul cat vroiam...iar Gruia de la inceput a fost cuminte si asa este si acum.
Ii multumesc lui Dumnezeu pt minunea ce ne-a dat-o si nu imi mai pot inchipui viata fara el.
Te iubim mult GRUIA!!!!!!!!

AndreeaGruia-Alexandru (14.09.2006)

http://www.totsites.com/tot/bebegruia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Foarte frumos nume i-ati pus.
Sa va traiasca "fecioara" si sa va aduca multe bucurii

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Da, da si mie imi place mult numele, de altfel am spus-o si in guestbook, pe paginuta lui!
Foarte frumoasa poveste, va dorim tot binele si primul Craciun in 3 sa fie cu adevarat unul de vis!!!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Varsta Mariei, Mariuta mamaruta,
www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Am si paginuta, Asa am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

Un nume superb, intr-adevar! eu cred, de altfel, ca numele da si personalitatea copilului, iar baietelul tau poarte un nume cu rasunet istoric, si-i doresc ca si viata lui sa se ridice la aceeasi inaltime.

DORI, mami lui RADU ANDREI 11 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/raduandrei" target="_blank">poze
VARSTA RADU ANDREI

Mergi la inceput