555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puffy spune:

buna seara..
dak nu eram ma puneam pe sa imi fac curaj sa abuzez din nou de bunavointa ta.
deci...am fost la doctorul meu...si nu e cazul inca de cerclaj.am facut echo doppler si colul este inchis pe interior.numa ca ceva din echo mi-a dat de gandit.si vreau sa imi spui parerea ta sincer...fara menajamente.
deci...scrie asa" circulara simpla de cordon la nivelul gatului fara afectarea circulatiei la acest nivel".
cat e de grav...cum am eu norocul sa scap de si sa dau peste taica-su???.
mentionez ca sarcina e de 20 de saptamani.si cu colul de care te amuzai...la echo doppler zice "col continent 27mm"
iti multumesc din toata inima mea care se presupune ca e mai mare in timpul sarcinii.

puffy

puffy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciprianciobanu spune:

quote:
Originally posted by arian

[quote]Originally posted by ciprianciobanu

Buna, Teo! La multi ani si ce ti se poate intampla mai frumos!
Ma numesc Ciprian si, impreuna cu sotia mea avem avem o problema: inca
inainte de a ne casatori, sotiei mele i s-a descoperit in urma unor analize
(facute in urma ingrijorarii aparitiei permanent tardive a ciclului
menstrual), ovare polichistice. I s-a recomandat tratamentul cu Diane 35,
pe care l-a urmat timp de 6 luni de zile. Dupa intreruperea tratamentului,
primul ciclu a fost tot tardiv, la 33 de zile, iar acum, al doilea intarzie
sa apara, fiind a 35-a zi. Ingrijorarea noastra se bazeaza pe ceea ce ne-au
pus in vedere medicii, si anume intreruperea contactelor sexuale sau
folosirea altor metode contraceptive cel putin pe durata unui an de zile,
existand pericolul ca viitorul copil sa se nasca cu diferite malformatii,
probleme de sanatate etc.
Deci ceea ce ne ingrijoreaza acum este posibilitatea unei sarcini in
aproximativ 2 luni de intreruperea tratamentului cu Diane 35.
Spune-ne, te rog, care sunt, dupa parerea ta, efectele tratamentului cu
Diane 35 asupra unei sarcini formate la 2 luni de zile de la intreruperea
acestuia?
Iti multumim.


Ciprian,

Cred ca indicatia de folosire a unor metode contraceptive altele decat cele hormonale timp indelungat se datoreaza unor eventuale alte probleme de sanantate depistate in cadrul cuplului vostru, si nu terapiei cu Diane.

Dupa o astfel de terapie hormonala sarcina poate apare fara vreo problema la interval de un ciclu (adica nu este indicat a se obtine o sarcina in cadrul primului ciclu dupa intreruperea administrarii medicamentului).

Ma gandesc deci daca nu cumva s-au identificat semnele caracteristice sindromului ovarelor polichistice (supraponderalitatea si virilismul pilar ar fi cele mai evidente pt pacienta). In acest caz o sarcina este in primul rand extrem de dificil a se obtine, dar daca se intampla ea poate fi totusi dusa cu bine la termen.

Oarecum in acelasi sens imi pun problema daca ciclurile lungi chiar dupa tratament indelungat hormonal nu reprezinta cumva un semn al lipsei ovulatiei. Cred ca acest aspect ar trebui investigat in momentul de fata, daca doriti obtinerea unei sarcini (temperatura bazala, ecografii, dozari hormonale seriate).

Dar daca o sarcina apare (si o doriti), nu pot decat sa va felicit!


Draga Teo!
Multumesc pentru raspuns. Incepusem sa cred ca intrebarea mea primise raspuns, indirect, prin alte mesaje.
Acum sunt 42 de zile de cand sotiei nu i-a venit ciclul. Ingrijorarea noastra era acea prezicere probabila de malformatii fetale dupa un tratament cu anticonceptionale(a propos, era un medicament mai redus ca usor decat Diane 35, ceva cu "N...de"). Pana acum am facut 2 teste de sarcina, ambele negative, al doilea la interval de 6 zile de primul.
Oricum, sotia este progamata pentru un consult la ginecologul care ii stie situatia si care i-a si prescris medicatia.
Ceea ce ma ingrijoreaza acum este starea generala a sotiei, care nu e tocmai buna: greturi, voma (chiar verde), dureri de ficat(?). Pot avea acestea influente asupra aparitiei ciclului? Precizez ca aceasta stare e de aproximativ o luna de zile.
Te gandeai la supraponderabilitate si virilitate pilara. Nu este cazul, sotia fiind normala din acest punct de vedere.
Explicatiile tale fac foarte mult pentru noi. Incepem sa intelegem acum, dupa citirea majoritatii mesajelor, unele probleme cu care se confrunta jumatatile din viata noastra.
Multumim.
Ciprian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia munteanu spune:

Buna ziua, Teo! Nu ti-am scris pina acum, dar urmaresc toate raspunsurile tale. Pe scurt, in limita timpului de care dispui, as dori sa ma sfatuiesti si pe mine CE SA MAI FAC. Sunt casatorita de 6 ani si nu am reusit sa avem copii, am 4 ani de investigatii si analize, 2 laparoscopii, nici un avort. Trompele sunt permeabile (laparo in nov.2003), am avut o endometrioza usoara, rezolvata cu laparo, prolactina usor marita (iau de 2 luni 1-2 pastile de Dostinex la ciclu), progesteron mic (tratam. cu Utrogestan din ziua 14 a ciclului), uneori cicluri anovulatorii. Am facut 3 inseminari nereusite, 2 fara inductie, ultima, sub Clostylbegit si Pregnyl, intrucit la testul postcoital (repetat la 1 luna) a reiesit ca toti spermatozoizii erau aglutinati, inerti iar medicul a dedus ca as avea anticorpi antisperma. Am o leucoree bogata de vreo 10 ani, o Candida care recidiveaza, nu am Chlamydia. De vreo 10 luni, de cind am facut prima inseminare, ciclul s-a scurtat cu citeva zile, vine la 25-26 de zile, chiar si cu Utrogestan 1/zi. In plus, prin ziua 18-19 incep sa am balonari usoare, ca la ciclu, temp. bazala scade brusc, de la 37 la 36.7, observ o pata maronie pe chilot, dupa care, la 2 zile, urca la 37 din nou, dispar balonarile si ciclul vine in 5-6 zile. De ex., luna aceasta am avut 2 foliculi, pe cite un ovar, de cite 2,5 si 3 mm, am facut Pregnyl 7000 ui in ziua 13, pe 14 nu se sparsesera, pe 15 se sparsese unul, am facut inseminarea, pe 16 se sparsese celalalt iar pe 19 am avut primele balonari usoare, temp. a scazut de la 37.1 la 36.8 iar in ziua 21 a urcat la 37 si balonarile au disparut. Iau Utrogestan 2/zi, dar tare mi-e teama ca nici acum nu am reusit. In plus, citind despre anticorpi fosfolipidici, Lupus anticoagulant si FAN ma intreb daca nu cumva, Doamne-Fereste, am anticorpi care resping orice "interventie straina". Ce imi recomanzi? Medicul meu spune ca nu are rost sa fac nimic, sa astept, dar nu pot fi de acord, am peste 32 de ani, iar sotul aproape 37. Pur si simplu, nu stiu de ce nu se prinde sarcina. Ce investigatii ar trebui sa mai fac? Multumesc si spor la scris,
lucia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Buna arian, am si eu o intrebare (de fapt mai multe, sper sa nu ti se para un moft pe langa problemele grave care se discuta pe aici).
Sunt insarcinata in 15 saptamani (29 de ani, o sarcina oprita in evolutie la 7 saptamani anul trecut in aprilie, Rh negativ si sotul pozitiv) si as vrea sa stiu:
1. care este diferenta intre ecografia obisnuita si cea tridimensionala, mai precis ce arata a doua in plus fata de prima?
2. avand in vedere ca in orasul in care sunt eu nu am posibilitatea sa fac o astfel de ecografie, merita efortul sa fac un drum de 6 ore pana la Bucuresti pentru o eco 3D? Medicul la care sunt, dupa ce m-a vazut la un ecograf obisnuit mi-a spus ca e totul bine, bebe e OK.
3. e adevarat ca administrarea indelungata de Duphaston in timpul sarcinii poate duce la masculinizarea fatului? Mie mi-a fost recomandat pana in saptamana 21.

mitzura si bebe din burtica - 15 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingerasu spune:

Buna dimineata Arian.

Am citit raspunsurile tale la toate intrebarile fetelor. Buna treaba faci si mult ajutor aduci oamenilor. Poate imi poti raspunde si mie la unele intrebari pe care le am. Este vorba despre o cervicita cronica pe care o am de multi ani si pe care nici un doctor nu a vrut sa mi-o rezolve pe motiv ca este "mica" si trebuie doar tinuta sub observatie. Problema la mine este ca sangeram mereu la contact din cauza ei. Asa ca am ajuns sa fac investigatii mai profunde la spitalul Giulesti in urma careia mi s-a pus diagnosticul de ECTOPIE BURJONANTA SANGERANDA. Rezultatul biopsiei facute in decembrie este:
1. Fragment cervical b. ant.: Endocervicita cronica. Usoara acantoza. CIN I. Adenomatoza endocervicala pe alocuri cu pseudostratificari.
2. Fragment cervical b. post.: Endocervicita cronica. Acantoza. CINI. Hiperplazie glandulara endocervicala.
Mentionez ca PAP-ul facut tot in decembrie a iesit clasa II.
Rugamintea mea este daca imi puteti explica ce inseamna ce scrie in biopsie si ce se poate face in continuare.
Ca urmare a analizelor am fost indrumata ca luna urmatoare sa fac o excizie sau rezectie, nu am inteles prea bine termenii medicali. Este cumva vorba despre rezectia cu ansa diatermica? Ce presupune aceasta? Sau este vorba de conizatie? Nu prea ma pricep la termeni si la explicatia lor si de aceea sunt speriata pt ca nu stiu ce anume mi se va face.
V-as fi tare recunoscatoare si va multumesc anticipat daca puteti sa ma ajutati cu raspunsuri la intrebarile mele. Va urez mult succes in continuare,

ingeras

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadiuta spune:

Draga Teo,
Sper ca ti-ai dat seama ca esti cel mai iubit dintre pamanteni,nu ? Dar si asa imi e ciuda ca esti la Constanta si nu in Bucuresti, sa fii si doctorul meu; dar tot la tine apelez.
Uite ce problema am si eu : anul trecut am fost la doctor pentru ca ma hotarasem sa fac bebe, numai ca eu ,am anenoree ( singura perioada cand am avut menstruatie regulat a fost cand am luat Rigevidon, cam 3 ani ); in fine, domnul doctor mi-a gasit rana pe col, a cauterizat-o, dupa care mi-a dat tratament cu Duphatson ( am uitat sa-ti spun ca am si un uter foarte mic).Ce vreau eu sa stiu e cum tin eu o sarcina cu un asa uter ? Sau,de exemplu, daca raman acum insarcinata, pierd sarcina ? Mi-e frica, pentru ca am mai avut acum cativa ani un avort spontan.
Sper sa ma luminezi,ca sunt total dezorientata.
P.S. Cand iti deschizi cabinet la Bucuresti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Draga Teo ,inainte de a face urmatorul pas in a avea copilul mult dorit ( vom depune actele pentru adoptie ) as dori sa mai fac niste investigatii . Problema este ca citind aici , constatat ca unele dintre aceste analize nu mi-au fost niciodata recomandate .
Pe scurt > martie 2001 - internare in clinica Giulesti unde se recomanda 2 PUT - permeabilitate 1 , monitorizare temperatura 3 luni , dozari ziua 14 si 21 +spermograma cu rezultat usoara astenospermie . Sfatul medicului - nu exista motive pt ingrijorare daca se urmeaza tratamentul pt astenospermie .
deoarece sarcina nu apare in nov.2002 internare la Polizu :
- eco ziua 12 - ovar stang cu folicul dominant 16mm , uter cu aspect bicorn
- HSG - uter cu aspect bicorn , trompa stanga cu probleme de permeabilitate
- histeroscopie - sept uterin
- laparoscopie + histeroscopie , transformata in laparotomie - ovar drept atrofiat , chist ovar stang (nesesizat la eco , doar la laparoscopie ) , multiple sinechii + polip ce se va elimina ulterior ; permeabilitate trompe -OK
ian 2003 - eco ziua 14 - ovar stang cu folicul dominant 20mm , endometru 6 mm
febr. 2003 - eco ziua 14 -ovar stang cu folicul dominant 22mm
- histroscopie - se inlatura polip dar se constata ca ostiul tubar stang este partial permeabil
- HSG(ziua 21 , pe infectie urinara cu proteus???)- se confirma problema trompei pe partea stanga pt profesor , dar nu si pt radiolog . Dupa HSG dureri foarte mari + frison +temp 40
Spermograma - hipoastenoteratospermie
Dupa febr 2003 am fost puternic marcata , refuzand sa mai incerc ceva . Desi anuntasem medicul ginecolog ca endocrinologul meu a constat ca am noduli tiroidieni , recomandandu-mi eutirox ,nu mi-a fost recomnadata nici o analiza endocrina . VSH a iesit in perioada nov.2002-febr.2003 intre 25-50 .
Intrebarea mea este , ce investigatii mi-ati recomanda dumneavoastra acum . Am impresia ca am acum si o anexita care imi da dureri nu foarte mari , dar destul ca sa o bag in seama .
Va multumesc anticipat pentru timpul rapit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

Buna arian,

am "trecut" pe aici doar sa-ti dau o veste mare : sunt , avem 4 saptamani si 5 zile. Ii multumesc Domnului, doctorului si nu in ultimul rand tie, care m-ai incurajat si m-ai facut sa nu-mi pierd speranta. Acum ne-a mai ramas sa ne rugam, ca totul sa se termine cu bine.
Multumesc

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Buna Teo!

Am nascut natural in 30 iulie, ora 11.40, in 15 minute, dupa un travaliu de 4 ore ce mie mi s-au parut zile, un baietel de 3750 gr si 52 cm, a avut o circulara de cordon lejera -prezizat-a ginecologul meu cel tanar de aici pe mana caruia am mers pana la urma, dupa oarece pendulari.

Ce ma ingrijoreaza pe mine?

1. Epiziotomia facuta ma cam intriga pt ca nici acum la atatea saptamani nu au disparut atele desi mi s-a spus ca nu trebuie scoase si ca "ne vedem prin septembrie la controlul de 6 saptamani". Nu pot spune ca nu mai simt nici o jena insa ma astept sa treaca pana la finele celor 6 saptamani. Atele alea nu era normal sa dispara, unele au cazut, dar mai sunt, m-am uitat eu

2. In faza de expulzie a placentei la nastere mi-a introdus medicul un fel de tub subtire (metalic parca) in uretra. Printre dardaielile ce ma asaltau am inteles din ce ii spunea medicul asistentei ca nu voi putea elimina placenta pt ca am vezica plina. In fine, imi introduce chestia in uretra si in 2 timpi si 3 miscari cu oaresce ajutor din partea asistentei care ma presa pe burta, hop si placenta afara. Apoi au urmat cele 30 de minute de brodat sportiv, timp in care eu am continuat clantanitul din dinti de frig. Parca erau zero grade in sala de nasteri. Acum, ideea e ca inca simt o jene la nivelul uretrei cand urinez, deci cand se exercita o presiune asupra ei. Vreau sa te intreb ce anume mi s-a facut (ca n-am mai avut pe cine sa intreb dupa nastere medicul a plecat in concediu) si cand o sa-mi treaca senzatia asta ???

A trecut multa vreme de cand nu ai mai rasuns intrebarilor si sincer, ti se simte lipsa. Sper ca in paranoia mea postpartum sa nu fi intrebat stupizenii, si dac-am intrebat sunt sigura ca vei stii sa raspunzi nedumeririlor mele care sunt cat se poate de reale dealtfel.

Multumesc frumos

lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Dorsilia,
cred ca la intrebarea ta nr.2 pot sa-ti raspund partial pt. ca am trecut printr-o miomectomie de curand. Ti-au introdus o sonda urinara ca sa se elimine continutul vezicii pt. ca nu puteai pe moment sa mergi la toaleta. Am avut sonda 24 ore dar tu cred ca mai putin, totusi iata ca ai aceeasi problema. Jena pe care o resimti imi este cunoscuta pt. ca dupa 8 luni de la miomectomia mea, inca mai resimt acea jena. DR. ginecolog mi-a spus ca nu am nimic, urina e sterila si totusi ma deranjeaza si nu scap de aceasta problema.
Sa speram ca vei primi raspunsul avizat la intrebarile tale si vom afla care e remediul.
Maria

Mergi la inceput