asa sa lasat asteptat minunea mea

asa sa lasat asteptat minunea mea | Autor: eleņia

Link direct la acest mesaj

buna fetelor
la inceput mam bucurat c sunt insarcinata a fost ca un c adou pt ca eu credeam c am ceva probleme avand un avort cu complicatii.am avut sarcina de gemeni s unu din ei era mort am avortat la 2 luni pt c s celalalt era in pericol.dar sa trecem peste astanu mai luam pastile din aprilie s nu ramaneam eram hotarata s merg la un control s eu s sotul meu dar dumnezeu a hotarar ca de sarbatori sa ne faca un cadou s mam bucurat enormcand in ianuarie nu mia mai venit cm.am luat un test de la farmacie s surpriza eram insarcinata.am avut o sarcina extrem de usoara am mancat orice s fff mult nu ma puteam controla ma trezeam noaptea si mancam asa ca am pus pe mine cam 24 de kg din care 10 in primele 3 luni.
am nascut la 41 de saptamani si 2 zile dar am avut de furca caci domnisoru nea alarmat de vineri dupa amiaza s cumaici in oras nu e maternitate fugi in alt oras la vreo 30 de km dar na fost sa fie contractii f slabe dilatatie ioc s apa nu sa rupt,docturul imi face o programare pt duminica dimineata la control s imi zice o sa vii marti desi cred c pana atunci o sa nasti dar noi suntem obligati sa facem programarea in cazul in care trebuie sati provocam nasterea.zis s facut inapoi acasa dar minune exact la 9 seara o prima contractie s una destul de puternica,ii zic fratelui meu sa se pregateasca sa plecam la maternitate cu masina lui pe la 10 am plecat.ajunsi la maternitate ma duc cei de la urgenta cu un scaun curotile sa nu cumva sa ma obosesc la etaj s la control si imi zice asistenta pai ai contractii dar dilatarie nimic s nici apa nu sa rupt te internam s vedem cum evolueaza contractiile s mau internat s au evoluat c nu mai aveam nici timp de respirat.int-un final pe la 1 de noapte vine o asis tenta s ma duce in rezerva de la sala de nasteri s eu nimik dilatatie s apa rupta cheama anestezistu s imi pune epiduralul,c mai aveam un pik s rupeam capatul patului de tare c impingeam in el cu piciorele ca sa nu tip c imi era rusine,imi ataseaza s una bucata perfuzie cu medicament pt dilatatie s asteapta sa vina domnisorul c mai s atipeam cate un pic s ma trezeam cand auzeam bb-ii cum plang s eu ziceam toate nasc s eu nu s imi venea sa plang de ciuda,dar intr-un final am avut dilatatia s mia rupt apa asistenta si la ora 7 si 10 dimineata am nascut o minune de 3.410kg,50de cm si cu apgar 9-10 care e copia la xerox tatasu.
fetelor sper c nu vam plictisit cu povestea noastra mai ales c eu nu sunt o buna povestitoare

elena mami de darius stefan minunea noastra cu ochi albastri