A tricotat cineva un poncho ?

A tricotat cineva un poncho ? | Autor: pisimuky

Link direct la acest mesaj

Fetelor, imi doresc tare mult un poncho si nu stiu cum sa mi-l fac. Le rog pe cele pricepute intr-ale tricotatului si care au facut asa ceva sau stiu cum se face sa-mi spuna si mie. Multumesc.

Mamica de nazdravan Rares si cu al doilea .


Good things last forever.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Si eu vreau....
Se mai poarta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Sa nu radeti,poncho,e ceva asemanator unei pelerine,lasata dincolo de umeri? Asa ceva am vazut la Cora.Nu va pot spune nr de ochiuri pentru inceput ,dar apoi nr de ochiuri se imparte la 4 plus inca 4 ochiuri.De o parte si alta a acestui ochi inmultiti cate un ochi,daca vreti sa arate ca o gaura acest ochi nou ,doar dati "lana"dupa andrea.Aceasta inmultire o faceti la fiecare 2 randuri daca lucrati circular .Dau si un exemplu simplu:am 20 ochiuri ,am 4 parti cu 4 ochiuri si 4 ochiuri care despart aceste parti ,inmultirea se face de-o parte si alta ochiului care desparte partile.Daca lucrati circular ,dupa primul rand in care ochiurile vin normal,al 2 lea veti vedea ca vin rasucite si chiar daca ar trebui luate prin spatele lucrului,le luati tot prin fata bagand andreaua prin stanga ochiului.Pana capata largime inmultiti cum v-am spus ,apoi puteti inmulti mai rar .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printze spune:

Da eu am tricotat un poncho pentru printesuta mea. A facut furori cu el in primavara. L-am facut eu nu este foarte greu. Eu am "furat ideea de pe un site. A fost super usor de facut pentru ca era facut din 2 dreptunghiuri si se asamblau la final.

Uite aici site-ul: www.passion-crochet.com/vetements4.html" target="_blank">http://www.passion-crochet.com/vetements4.html.

Asa l-am facut si eu. Dar pe margini am aplicat franjuri. E super.

Spor la tricotat!

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

E super, printze. Multumesc pt. poza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid_sim spune:

arata foarte bine si as dori sa-i fac si eu unul fetitei mele. ma gandeam insa, acest model are colt in fata, dar in spate vine drept, asa-i?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Colt fata, colt spate, colturi laterale. Fetelor vedeti ca are umeri ca si un pulovar, daca vreti un poncho adevarat! noi am primit din Chile doua ponchos.

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput