Ce pregatim de Craciun

Ce pregatim de Craciun | Autor: adi69

Link direct la acest mesaj

Fetelor,se apropie(vaaai ce putin mai este!!)Craciunul,v-ati facut planurile ? Ce bunatati gatiti? La ce prajituri si/sau fursecuri v-ati hotarat?
Eu bat netul de zabauca...am o multime de retete,nu stiu la care sa ma hotarasc.Mi-am zis sa incerc noutati-ma refer la fursecuri-dar nu stiu la ce sa ma opresc.Doua sant sigur pe lista,au succes ,le fac de vre-o patru ani si nu le-as mai fi repetat dar s-au cerut cu repetitie si anul acesta..in rest?
Eu fac de obicei mai multe feluri de fursecuri(prajiturile lui Mos Craciun ,cum le zice fata mea)una sau doua prajituri cu crema pt Craciun,la revelion raman fursecuri si mai fac un tortulet sau o praji cu crema..
Anul trecut am facut urm fursecuri :
carapace cu nuci(fete vesele),
fursecuri fine cu nuci,
fursecuri forme diferite(clopotei,braduti,oameni de zapada,stelute etc)
brownie cu nuci(reteta nataliei fara crema ),
brownie cu alune si stafide,
bezele cu alune,
fursecuri sahara zaharoase,
bile cu cocos
caise,
fursecuri cu dulceata de caise,
salam de biscuiti,
blat cacao dat prin sirop cacao si nuca macinata,
bilute cu cacao si gem de pere,
saratele cu branza de oi
Si prajituri televizor si foi de cacao cu gem(de pe plicul de cacao dr Oetker)

Primele doua sant cele care s-au cerut si anul acesta(retetele sant dintr-un numar mai vechi Ioana),iar saratelele,oricum le fac pt barbatii care nu mananca dulce.
In rest nu stiu la ce sa ma hotarasc.
Am incercat o reteta de turta dulce,mi-au iesit bune..probabil ca voi face si de astea..si am facut si negresa pt prima data si mi-a placut mult,ma gandesc sa o indop cu nuci si fructe uscate,sa o imbat cu rom..poate iese ceva bun pt Craciun..

Voi ce faceti? Aveti deja listuta sau inca nu?
Nu vreti sa scriem aici ce face fiecare ,sa ne inspiram unele de la altele?

Adriana si-atat...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manon spune:

adriana, mi-a crescut glicemia numai cat am citit lista ta de dulciuri. recunosc, insa, ca m-ai umilit cu priceperea da a le face pe toate...
eu ma gandeam la un curcan, la sarmalute, o toba si niste carnati (ca numai asta stiu sa fac, restul se cumpara...), neaparat cozonac (si asta s-ar putea cumpara, dar daca nu miroase in casa a cozonac si a sarmale...parca nu simti ca se apropie sarbatoarea), o friptura de porc la cuptor...deh, traditional.
acum, insa, mi-ai dat de gandit (cel putin la capitolul dulciuri) si s-ar putea sa largesc meniul. mai vorbim...oricum, sarbatori fericite si un mos cu sacul plin!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

adi69 foarte bine suna da cine mananca la voi atatea dulciuri sau sunteti o familie extrem de numeroasa si stransa .

eu pe langa gustari de tot felul ma gandesc la ciorba de perisoare, friptura de porc,supa de gaina cu taitei, sarmale, si pt noaptea de revelion peste neaparat.

prajituri...de cumparat in cantitati moderate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

dar pentru seara de mos nicolae gatiti putin mai special si festiv?
eu am de gand anul acesta de mos nicolae sa pregatesc o cina frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Adriana,as dori si eu reteta bilutzelor cu cocos

P.S.Te admir mult,eu nu stiu cind ai timp sa le faci pe toate,
ziua are doar 24 de ore :-)

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Doamne Adriana cate faci!!!! felicitari!!! Eu am sa fac sarmale, carnati, putina friptura.... cozonac cumpar 2 unul cu nuca pt mine si unul cu rahat si stafide pentru sot, multe fructe... si cam atat... noi cam umblam"la colindat" prin prieteni asa ca inca nu ma agit foarte tare....
Oricum spor la treaba.

Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emee spune:

Buna fetelor....

Interesant subiect,si cum eu sunt o fidela colectionara a revistelor cu mancaruri si prajituri,tocmai azi am cumparat Libertatea pt femei Retete...Yamy...numai cand ma uit la ea deja salivez si parca nu mai am rabdare sa vina Craciunul....Oricum celor interesate va pot trimite retete de fripturi,torturi,fursecuri,cozonaci,sarmalute(de fapt astea stiti sa faceti,tarte,placinte etc.....Astept opiniile si ideile voastre pt seara de Craciun si cea de Revelion....




Va o seara placut si o Duminica frumoasa alaturi de familie....


Emee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Cred ca o sa fac: turta dulce, cozonac, tort si, ma mai gandesc. Pentru ca vreau sa fac si ceva sarat, plus mancare si aperituvul. Or sa se adune!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Hei, da' piftie nu face nimeni? Sau nu va place? Eu de abia astept sa o fac!

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Adi69, m-ai dat gata! Cum de faci atatea soiuri de prajituri? Sunt terminata...my god!

Te rog mult pune reteta aia de bilute cu gem de pere, suna extrem de interesant si eu nu am mai auzit de asa ceva.

Personal, eu gatesc o friptura si prajesc 2 carnatzi, bag de 2 aperitive si cumpar toate dulciurile. mama face piftia, eu nu as reusi nici in 100 de ani asa piftie buna si asta e. Uite, anul asta va voi urmari pe acest topic poate imi vine o idee mai buna .

Adi, te rog pune reteta aia, oki?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mazzel spune:

quote:
Originally posted by tlaura

Hei, da' piftie nu face nimeni? Sau nu va place? Eu de abia astept sa o fac!

Laura, mama lui Andrei

Poze

www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze



piftie face mama , si mie imi place sa gust neaparat de sarbatori piftie normal...

Mergi la inceput