gard de imprejmuire

gard de imprejmuire | Autor: Mercedes

Link direct la acest mesaj

In sfarsit am ajuns sa ne achizitionam un teren de 1000 mp. Deoarece vremea tine cu noi as dori sa imprejmuim terenul cu un gard relativ mai ieftin. Am dat o cautare pe google dar nu prea m am luminat. Ce ne trebuie -in primul rand sa fie terenul imprejmuit si sa reziste vantului, eventualelor furturi. exclud posibilitatea sa construiesc gard din beton din start deoarece costa f mult.
Ce idei aveti sau cu ce ati imprejmuit voi terenul? astept sugestii si bineinteles niste preturi orientative
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Plasa de sarma si piloni de beton (boltari parca se cheama, eu nu le am cu tehnica, sotul se pricepe). Si noi avem un teren dar e mult mai mare si ne-am gandit ca asta ar fi solutia optima.

Claudia
Poze parinti
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Cred ca intradevar asta ar fi solutia cea mai ieftina, dar ma intreb gardul acela acesta are destula stabilitate daca nu e fixat cu totul in beton?
Ce oferta ati gasit? noi am vazut ceva oferte de la o firma din zalau parca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Sunt si eu cu ochii dupa o solutie de gard ieftina.Plasa de sarma galvanizata costa 39 mii lei kg -h=1,50 m ,un valatuc are 10 m si costa cam 850 00 lei la baduc ,barbatu a zis ca ia si teava ca sa puna ca pari ,facuta groapa ,turnat ciment.Are si altfel de plasa ceva otel imbracat in plastic,asta e si mai ieftina cam 2 milioane h-1,50 m si lungimea de 25 m .Are si altfel de gard e ceva tip pretul e dupa inaltime ,oricum incepand de la 1,50 si lungimea de 2,5 m costa cam 800 mii fara tva.,cauta la baduc pe site .Asta imbracata in plastic pare mai firava dar e rezistenta,dar nu face impresie.Cand o vezi ai impresia ca se rupe ,ma gandesc ca trebuie sa pui stalpii de sustinere mai desi.Eu am o casa la munte si m-am gandit la cea galvanizata pe laterale si in spate ,iar in fata lasam deocamdata ca are gard de stejar in stare de folosinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

giul- am vazut si eu ca e de 1.50 h - dar asa mi se pare destul de mica inaltimea., dar in schimb daca ii facem bordura de beton poate se mai inalta un pic.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Pai vezi ca aia galvanizata are si de 2m si costa cam 1 100 000 lei 10m ,nu scrie din ce oras esti,dar eu am gasit si in jud Alba cu 36 mii/kg.cauta pe google -gard /plasa de sarma si mai gasesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elle23 spune:

Stie cineva daca se poate imprejmui fara autorizatie un teren abia cumparat? adica sa pun de jur imprejur doar sarma cu niste teava, sau lemn, ceva, care sa nu fie definitiv, dar care sa delimiteze bine proprietatea. Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Depinde cum te ai cu cei de la primarie! Legal nu ai voie sa faci nimic fara autorizatie. M-am interesat si eu, iar pentru o nenorocire de gard ii trebuie proiect (facut de arhitect autorizat) si autorizatie de construire.
Mercedes, pentru ca e vorba de terenul viitoarei case (probabil) gandeste-te de 2 ori inainte sa faci ceva. Daca intentionezi sa iti faci casa relativ curand, nu are rost sa te zgarcesti, sau sa platesti 2 garduri, unul "sa fie ingradit" si unul " in ton cu casa". Nici nu iti imaginezi ce mult costa cel mai ieftin gard ptr 1000 m. Mai conteaza si in ce zona ai terenul si de unde iti iei mana de lucru si materialele. Eu am construit acum 1 an si 2 luni, tot la 1000 m, in Snagov, cu muncitori si materiale din satele din zona, un gard cu bordura de beton, stalpi de fier de sustinere din 2 in 2 m, gard de scandura brad (cea mai ieftina) de 2 m inaltime si la strada gard de boltari + o casuta de lemn pentru materiale si muncitori si pe care o folosim acum cand venim la gratar, si a fost ~ 6000 euro. La care se adauga intretinerea gardului si poarta! Chiar daca vom construi casa in 2-3 ani macar avem intimitate cand mergem la un gratar cu prietenii. Un vecin si-a imprejmuit terenul cu gard de sarma si nu a mai facut nimic in rest. In 3 ani a ramas fara gard. Ce nu a fost distrus la betie sau la ciuda, a fost furat. Un gard usor si ieftin (plasa galvanizata de 110 ron/10 m + stalpi de fier in beton din 2 in 2 m = ~ 1500 euro)se si fura sau se strica usor, esti mai avantajata daca ai vecini de treaba sau care stau pe acasa (adica nu e zona de case de vacanta sau de week end).

Mergi la inceput