Inel gastric

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamidebaiat spune:

Pufymic - multumesc pentru precizari, cam cat au slabit cei pe care i-ai vazut tu ? Sau cam care ar fi media de slabit ca sa ne dam seama daca merita. Ca sincer, daca de la 120 ajung la max 70, cam merita, ce ziceti ?
Si despre preturi, stiti ceva ? Sau despre perioada de recuperare ?
GAbi-k - in principiu tu ai dreptate in ceea ce spui, dar sa stii ca am incercat si in momentul in care se termina cura de slabire incepeam sa pun la loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

mamidebaiat, adevarul e ca nu stiu care ar fi metoda cea mai buna, insa nu m-as opera pt nimic in lume. Am slabit 20 kg anul acesta, al luat Clarinol pt slabit, am tinut regim sever (acum nu tin deloc si nu pun deocamdata inapoi) insa fac multa miscare- o ora de mers pe jos zilnic in rimt destul de fortat, plus inot odata pe saptamana. Am si pb de familie, care ma tin in stres, dar pana acum stresul l-am rezolvat cu dulciuri... deci nu pot sa spun ca slabeam din cauza stresului.
Maaare grija la ce si cat mananci... poate ajuta mai mult, chiar daca nu de la o zi la alta, dar in timp sigur va aduce rezultate.

ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidebaiat spune:

Gabi - spune-mi si mie, te rog, cum e cu Clarinolul de care spuneai. Ce contine, vegetale sau chimicale, unde il gasesc, cam cat costa ! Multumesc mult !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Declar urmatoarele: mare inventie si inelul asta!
Este adevarat ca-i mai sanatos sa te abtii, sa te controlezi; dar trebuie sa recunoastem: nu toti suntem la fel; nu toti reusim sa detinem controlul in ceea ce priveste kg-ele!
Eu una mi-as pune asa ceva; nu sunt obeza; am 73 kg si sunt pe cale sa slabesc macar inca 8 kg (la 65 kg as fi multumita); dar urasc faptul ca mereu trebuie sa am grija ce si cat mananc, ca altfel e jale! e un stres cumplit; ma oboseste; asa ca as alege cu ochii inchisi scumpul de inel.
Problema e ca (din cate am inteles) nu-mi pune nimeni la greutatea asta. Asa ca trebuie sa rabd in continuare si sa traiesc cu speanta ca se va inventa un inel asemanator si pt una ca mine de 73 kg.

Dar asa, ca si curiozitate: pufymic, cat costa interventia cu pricina??? si daca ai pile, nu-ti pune si la 73 kg?

Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
Nasterea lui Stefan
Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

De slabit slabesti e adevarat dar cu ce pret! Fiecare lingura de mancare in plus determina greata puternica si varsaturi alimentare ce elimina si putinul pe care l-ai mancat pana acum. Poate fi asemanat bulimiei (adica mananci si apoi iti provoci varsaturi care au o gramada de efecte adverse, ati vazut si voi prin filme).
Poate exagerez dar cum spunea cineva poate declansa dezechilibre mai mari decat o fac 20-30 kg in plus.
NU vreau sa ma intelege-ti gresit, nu sunt pro-obezitate, stiu ce stigmat social si psihic inseamna acest lucru, mai ales la femei dar cred ca sanatatea este mai importanta ca orice, si cea fizica si cea psihica.

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Pufymic te rog spune-mi daca doctorul respectiv facea si implanturi de balon gastric in stomac si care are cam acelasi efect. Ma gandesc la aceasta optiune pentru mami meu si din cate am inteles, metoda nu necesita interventie chirurgicala (bisturiu).
Multumesc frumos!

quote:
Originally posted by pufymic

Chirurgul care face gastroplastii si cu care am lucrat eu este Prof. Florin Galea de la Clinica Chirurgie II, Cluj-Napoca(poate mai sunt si alti chirurgi care fac astfel de interventii, dar eu nu-i stiu).
Am participat la multe operatii de acest gen, pot sa va spun ca nu e o operatie tocmai usoara , dar rezultatele nu intarzie sa apara.Am avut un pacient de ex. din Bucuresti, avea 150 si ceva de kg de ne era frica ca se rupe masa de operatie cu el, iar la cateva luni dupa gastroplastie a slabit de nu-ti venea sa crezi!
Operatia in sine consta in aplicarea unui tubulet(inel) in jurul stomacului, tub fixat cu un fir, inel care poate fi, la cerere, si scos...insa asta implica inca o interventie chirurgicala....si eu nu am intalnit nici un pacient in 2 ani de zile care sa vina sa-i fie scos inelul...

Pupici!




Ioana de Alesio Andrei(08.10.2004)&Nicolas Mihai(17.09.2006)




Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Aveti idee cam cat costa o astfel de interventie?

............................................
Mai bine te uiti la ciobul din ochii tai pana sa vezi paiul din ochiul meu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nepotzica spune:

ambele interventii (balon si inel ) se fac si in Bucuresti

din cate stiu eu inelul e cam 3800 euro, iar balonul intre 1800-2000

au termene maxime (cateva luni) peste care nu se mai pot lasa in organism , ce nu ai slabit pana atunci, la revedere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Nepotzica - preturile pe care le dai tu cred ca sunt in sistem privat, adica la clinicile private la care se fac astfel de interventii. Cunosc pe cineva care s-a operat la Spitalul Sf. Ioan (Buc.) si o interventie cu inel este in jur de 2300 Euro (probabil fara chirurg). Iar ceea ce spui tu ca au termene maxime este valabil doar pentru balon. Inelul se poate tine chiar toata viata daca vrei si daca nu apar intre timp alte motive pentru a-l scoate. Nici chiar in caz de sarcina nu esti obligata sa scoti inelul, doar se largeste la maximum pana dupa nastere.

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Am intrebat eu la o clinica aseara de costul montarii unui balon endograstric.
80 milioane la punerea acestuia si 20 mil la extragere (dupa sase luni)
Multa rau fir-ar!

Sa auzim de bine ;)

Mergi la inceput