Pneumonie interstitiala

Pneumonie interstitiala | Autor: Karina

Link direct la acest mesaj

Acesta e diagnosticul pe care i l-a pus dr. pediatru lui Bogdan ieri. Cica ar fi determinata de un virus (adik se ia).
Stie cineva ceva despre asa ceva ?
E sub tratament antibiotic de ieri seara, dar tuseste f. rau.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Ti-am raspuns prima data gresit. Al meu a avut viroza interstitiala.
E altceva.
Crengu, mami lui Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

Pneumonia nu se ia. Asta o faci atunci cand esti transpirat si stai ud in curent: cazul lu` fii-mea. Am avut asa ceva in sept. Asta interstitiala e mai buna decat cealalta ca nu sunt atinsi plamanii, (cica), ci doar bronhiile.

Febra 39 noaptea si atat... Dimineata nimic, dar nu am asteptat si am fugit la doctor. Acolo, surpriza: bilet de internare. Mi s-au muiat picioarele. Dar ce sa fac, m-am dus. Si ne-am internat. Dupa o noapte m-am cerut acasa si mergeam de 2 ori pe zi la tratament. Irina a stat cu branula in mana o saptamana. Tratament cu gentamicina si inca ceva, nu mai stiu ce. Si Bromhexin, si Humes si Aerius, expectorante.

Daca are sub 3 ani, e bine ca nu platesti spitalizarea ta. Daca e peste 3 ani, atunci va trebui ori sa platesti, ori sa il lasi singur...

Cam atat... Sanatate!
(Sa fii cu ochii cat cepele pe seringa sa nu aiba aer in ea, pe care sa i-l bage pe vena. Eu am cotizat 50.000 la fiecare injectie. Bineinteles inainte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Karina, insanatosire grabnica lui Bogdan!

Am gasit chiar pe DC un articol despre felurile de pneumonie.

Uite ce scrie despre cea virala (cred ca-i totuna cu cea interstitiala):

PNEUMONIILE VIRALE

Cele mai frecvente pneumonii la copii sunt de cauza virala. Cel mai intalnit este virusul sincitial respirator. Mai rar apar virusl gripal sau cel paragripal.

Simptomatologie

Boala incepe prin manifestari de rinita si tuse, apoi apar febra si simptomele respiratorii. In general, simptomele pneumoniei de cauza virala sunt mai putin grave decat cele ale pneumoniei bacteriene, cu febra mai mica si simptome respiratorii mai putin grave.

Diagnostic

Diagnosticul este pus de asemenea pe baza analizelor de sange si a radiografiei pulmonare. Se incearca de asemenea punerea in evidenta a virusului atunci cand laboratorul unitatii medicale respective este bine dotat si capabil sa execute aceste teste moderne.

Tratament

Initial tratamentul era numai unul de sustinere, cu perfuzii si oxigen. De curand s-au introdus si substante antivirale care permit un tratament specific. Se folosesc asadar ribavirina administrata sub forma de aerosoli pentru perioade variind intre 5 si 7 zile, amantadina pe cale orala sau acyclovirul pe cale intravenoasa pentru 7 pana la 10 zile.

Si tot articolul: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=482



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Vaccinul acela.. Pneumo 23 .... acopera si pneumoniile virale si pe cele bacteriene oare ? Tot aici pe forum am auzit de acest vaccin..

Ingrid si Cristi 3 ani si 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Multumesc fetele pt. raspunsuri.

iruse, Bogdan nu a stat transpirat deloc, ca in ultimul timp a fost racit des si am avut grija de el mai bine decit de un ou . La el a inceput cu cursul nasului, apoi tuse, apoi temperatura 38, dupa care a rupt tusea, a fost mai bine vreo 2-3 zile, iar joi dimi a inceput sa tuseasca rrrrau de tot. Iar nasul ii curge in continuare. Temperatura n-a mai facut de loc. Noua pediatra ne-a dat tratament cu Cedax.



Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Trebuie clarificate niste aspecte.
Pneumonia interstitiala afecteaza plamanii, poate fi cauzata de virusuri sau bacterii si de obicei are o evolutie mai usoara, cu vindecare 100%, decat pneumonia lobara sau bronhopneumonia sau, in cazul copiilor, bronsiolita (care inseamna afectarea cailor respiratorii adica a bronsiolelor).
Asta daca este tratata.
O persoana poate face pneumonie daca se indeplinesc urmatoarele conditii:
vine in contact cu agentul infectios (virus sau bacterie), acesta este in cantitate mare sau este foarte contagios iar perioada de contact este indeajuns de lunga ca acesta sa ajunga la nivelul cailor respiratorii
persoana respectiva are imunitatea scazuta (din diverse motive).
Nu are legatura cu curentul.
Pneumonia se trateaza medicamentos (cu antibiotice sau antivirale sau ambele, la stricta recomandare a medicului care a consultat bolnavul) impreuna cu simptomatice (impotriva tusei, a febrei).
Regimul implica ca bolnavul sa bea multe lichide (mai ales daca are febra), multe legume si fructe bogate in vitamina C iar camera in care sta sa fie foarte des aerisita (ca microbii expirati de bolnav sa nu se "aglomereze") si sa nu fie cu o atmosfera uscata.
Pre4ventia se face inainte de inceperea sezonului toamna-iarna cu vaccin specific. De exemplu, Pneumo 3 este un vaccin anti pneumococic (un microb) ce ofera protectie doar impotriva catorva tipuri de pneumococ si nu are treaba cu virusurile sau alte bacterii.
Sanatate!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

Nu stiu ce sa spun. A mea nu a avut asa simptome. Curgea putin nasul si, nu mai stiu daca si tusea. Daca tusea, tusea rar si usor, caci altfel as fi tinut minte. Tocmai pt. ca nu avea simptome, am fugit cu ea la doctor...

Sa-mi spui si mie cum evoluati. Va doresc sa va faceti bine cu Cedax si sa nu ajungeti ca noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronin spune:

Buna ziua d-na dr. Sheannamp. Vin si eu la consultatii caci vad ca asta va e meseria. Sper sa nu deranjez...

Fii-mea, 2 ani si 6 luni la vremea aia, era la cresa. Am luat-o vineri dupa amiaza si nu avea nimic, iar peste noapte a facut 38.8. Repet, nasul ii curgea f. putin iar tusea, nici nu stiu daca exista.
Tocmai de-asta am fugit cu ea, caci nu stiam de la ce e. Ma gandeam la masele, caci mai ieseau inca 4, dar febra asa mare nu mi s-a parut normal sa faca.

Imi amintesc ca la consult mi-au spus ca are amigdalele inflamate si "un pic" de rosu in gat. (am citat picul) Si evident, cum am scris mai sus, biletul de internare cu pneumo ac. interstit.

Deci pneumonia nu se face de la transpiratie si curent? Eu asa credeam. Si cum se face ca din toata grupa ei, doar fii-mea a facut pneumonia asta acuta si interstitiala. Mentionez ca Irina e un copil sanatos. In 8 luni de cresa doar o data a facut rosu in gat, la 3 sapt de la inceperea cresei si la 6 luni acea pneumonie. Chiar mi-au spus doamnele de la cresa ca fii-mea e o fata rezistenta fata de alti copii.

De ce nu mi-au spus de la spital ca asta e de la virus sau de la bacterie? Ca eu stiu una si buna: cum face fii-mea ceva, intreb "da de la ce?"

Si inca ceva: cum se cheama zona respiratorie trahee + cele 2 ramificatii catre plamani (acel Y cum ii spun eu)?


Multuniri anticipate si scuze de indrazneala, dar nu am rezistat.
Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Multumesc mult Sheannamp, cam asta am aflat si eu intre timp din alte parti, doar nu asa detaliat.

iruse, probabil ca fata ta a avut altceva, medicii citeodata scriu una si se gindesc la alta, nu stiu ce sa-ti spun.

Intre timp am mai sunat pediatra s-o intreb daca pot folosi aparatul salin in continuare si a zis ca nu-i nici o problema si tot ea mi-a spus ca probabil a luat virusul de la gradi (acolo o groaza de copii tuseau saptamina trecuta, o fetita era chiar cu antibioticele dupa ea), el fiind abia revenit dupa alta raceala, a furat-o usor.
Luni sau marti mergem la control din nou, sper sa fim mai bine pina atunci.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

ajutor ptr alexandru
Ajutor pentru Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Iruse, nu este nici o nici o problema. Ma bucur ca pot fi de ajutor. Ca de aceea m-am facut medic.
Foarte bine ai facut ca te-ai dus repede la spital. La varsta asta o asemenea infectie poate merege prost daca nu este prinsa din timp.
Si acum sa o iau pe rand.
Nu trebuie neaparat sa o fi luat de la cresa. Putea sa o ia si de pe strada (cineva care a trecut pe langa copil si a stranutat sau a tusit si fetitza ta a inhalat picaturile de saliva pline cu germenele respectiv). Acest lucru e de ajuns uneori sa imbolnaveasca si un adult perfect sanatos daramite o fetitza de doi ani.
Faptul ca a facut odata in viata o pneumonie nu implica neaparat ca ea nu este un copil sanatos. Din contra, faptul ca s-a vindecat fara semne indica ca are o aparare eficienta impotriva bolilor.
Din pacate doar in putine cazuri se poate spune ce a cauzat pneumonia la copii (virus sau bacterie). Mai ales cand nu ai sputa (expectoratia ) pe care sa o analizezi. Aceasta fiindca e nevoie de analize de sange care costa foarte mult si sunt greu de realizat (se fac doar in scopuri stiintifice). Dar nici nu poti sa-ti dai cu parea daca nu stii sigur despre ce e vorba. De exemplu, in cazul tau, probabil a fost vorba de o pneumonie virala. I s-au dat antibiotice mai mult profilactic pentru ca unul din efectele virusurilor este sa scada rezistenta impotriva altor bacterii.
In eea ce priveste acel Y este vorba de carena traheala sau bifurcatia traheei sau locul unde traheea se imparte in cele doua bronhii principale, dreapta si stanga.

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput