interviu de angajare - puncte slabe

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

ECMI, inseamna ca esti omul care-mi trebuie :)
mai mult nu vrei sa spui?

cu siguranta n-as raspunde ca sint prea sincera sau prea generoasa findca am un simt al ridicolului destul de dezvoltat si (kiar) sint modesta de felul meu
dar ca uneori am tendinta de a lua acasa din grijile de la serviciu, asta kiar asa e si ma gindeam, poate prea inocent, ca ar putea fi unul din raspunsurile care ar da si bine.

nu mai are nimeni nici o idee?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

quote:
Originally posted by morenaA


Sunt perfectionista -- e un raspuns bun? (eu asa as spune... imi place sa fac lucrurile bine, bla-bla... ma enervez cateodata pe mine ca nu pot sa fac lucrurile mai de mantuiala, ca nu pot sa adorm seara daca stiu ca nu am facut o chestie cum trebuie...





mercic morenaA, dar nu e mai degraba o calitate? ce-ar tb sa amelioreze o persoana perfectionista? ce angajator si-ar dori ca un angajat sa devina relaxat in loc sa-si dea utlima picatura de energie ca totul sa mearga bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

A fi perfectionist nu e neaparat o calitate, pentru ca poate insemna ca te cramponezi de slefuirea unei sarcinii pana o faci perfect, ceea ce iti poate lua de doua ori mai mult decat timpul alocat si din aceasta cauza sa le neglijezi pe celelalte pt ca nu iti mai ramane timp sa le faci.



Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Danbe01n - te rog frumos esti amabil sa-mi indici web-site-ul de pe care ai preluat informatia postata mai sus? Multumesc frumos,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kita spune:

o sa vi se para ciudat dar, eu cu mi-am dat la un interviu rau cu stg in dreptul, desi am fost sincera dintr-o prostie; So, eu cu limba engleza nu pot sa ma descurc si pace, vorbitul mai ales, desi am caiete cu fraze, cursuri facute etc, acum le citesc si acum le uit, instant....si asta se intampla de ani de zile, ca sa nu mai spun ,c a daca citesc ceva, hai sa spun ca inteleg ce scrie, dar un film la tv, sau ce se vorbeste pe langa mine nu inteleg si pace
Bun, asa ca am zis la interviu ca stiu lb engleza nivel mediu....Iar la defecte nu stiu ce mi-a venit in momentul ala, dar am zis ca nu am ureche muzicala, desi nu avea nici o legatura jobul cu muzica, desi era o functie de "middle management"; Am fost respinsa pe acel post de psiholog, am aflat ulterior ca s-a interpretat ca nu aud ce imi spun sefii, cu alte cuvine ca nu dansez dupa cum mi se canta. Dupa vreo doi ani am dat interviu pt acelasi post si s-a dovedit ca aveam experienta necesara si eram omul potrivit, fara puncte slabe;


Daca mai aveti experiente, si bune si rele, sunt nemaipomentite de mentionat; MAcar asa mai stim si noi de ce sa ne ferim si ce sa mai spunem;

Alina

Kita(Alina) si bebe Andrei (nascut pe 10 februarie 2005)
album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

quote:
Originally posted by LORELAI ANCA MORARIU

Danbe01n - te rog frumos esti amabil sa-mi indici web-site-ul de pe care ai preluat informatia postata mai sus? Multumesc frumos,
Lorelai



e doar un alt forum...
nu e ceva oficial, dar mi s-a parut foarte interesant ce zice acolo si cum se pune problema...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Cele mai frecvente 41 intrebari din timpul interviurilor si … raspunsuri.
Intrebari generale

1. Vorbeste-mi despre tine!

- incearca sa raspunzi scurt in cel mult 2 minute, nu te balbai;
- nu te intoarce in copilarie, da cateva detalii despre ce a fost in trecut si unde vrei sa ajungi
- foloseste introducerea din CV ca baza de inceput
- raspunde in asa fel incat sa lasi sa se inteleaga ca esti un om stabil, adaptabil si pozitiv
- spune doar lucruri pozitive

2. Ce stii despre compania noastra?
- arata ca ti-ai facut temele, ca stii cu ce se ocupa firma si locul ei pe piata , cunosti produsele, venitul aproximativ al companiei, care este reputatia ei in cadrul industriei din care face parte, dar si in general, cunosti istaria companiei, imaginea, telurile si psihologia
- arata-te interesat de noi informatii, lasa intervievatorul sa-ti furnizeze mai multe detalii despre companie.

3. De ce vrei sa lucrezi pentru noi?
- nu vorbi despre ce vrei tu, vorbeste despre nevoile lor si despre ce poti face tu pentru ei;
- vrei sa faci parte din proiectul companiei lor;
- vrei sa rezolvi problemele companiei si iti plac provocarile;
- poti avea o contributie majora la indeplinirea telurilor companiei.

4. Ce ai face pentru noi? Ce poti face pentru noi si altcineva nu poate?
- Prezinta experientele anterioare care arata succesul reportat in rezolvarea problemelor similare cu cele care le-ar putea avea compania respectiva;
- Fii pozitiv

5. De ce gasesti oferta noastra atractiva? Sau neatractiva?
- Enumera 3 sau mai multi factori atractivi si doar un aspect negativ, cel mai minor, aspecte care ar putea include, locatia birourilor, reputatia companiei, sansa de a lucra cu oameni de exceptie

6. De ce ar trebui sa te angajam?
- Datorita cunostintelor, a experientei, abilitatilor si calitatilor pe care le detii. Fii foarte sigur si increzator in modul de a raspunde, nu vag.

7. Ce anume doresti de la un loc de munca?
- o oportunitate de a-mi folosi calitatile si de a-mi fi recunoscute
- posibilitatea de a-mi imbunatatii cunostintele, deoarece in viata trebuie sa invatam continuu
- raspunsuri vagi cum ar fi: “imi place sa lucrez cu oamenii, imi plac provocarile la locul de munca”
- leaga raspunsul de postul pentru care concurezi “Sunt interesat sa creez un soft care sa va rezolve problema”

8. Spune-mi parerea ta despre …(pozitia pentru care esti intervievat)
- fii concis, activitati si rezultatele dorite

9. Cat va dura pana veti avea o contributie in firma noastra?
- Foarte repede dupa o scurta perioada de acomodare si orientare

10. Cat timp veti sta cu noi?
- Atata timp cat suntem de aceeasi parere contribui, imbunatatesc, cresc, etc.

Intrebari despre experienta si management

11. Care este stilul tau de conducere?
- (daca nu te-ai gandit pana acum la acest aspect, este timpul sa o faci. Consulta tipurile de management de pe GoJobsite’s), de exemplu “Conducerea prin dezvoltare si antrenare” cand managerii se vad in primul rand ca un instructor al angajatilor. “Usi deschise” este o idee buna.

12. Esti un conducator bun? Da un exemplu. De ce crezi ca ai potential de conducator de top?
- Raspunde concis prezentant realizarile si sarcinile avute, accentueaza calitatile manageriale: planificarea, organizarea, controlul, calitatile interpersonale
- Descrie trasaturile personale relevante

13. Ce ai cautat cand ai angajat oameni in trecut?
- Calitati, initiativa, adaptabilitate

14. Ai concediat pe cineva? Daca da, care au fost motivele si cum ai tratat subiectul?
- Ai avut experienta si totul a decurs normal
- Descrie cum ai vorbit cu persoana si i-ai explicat cu tact dar exact unde nu a facut fata.

15. Care crezi ca este cea mai dificila sarcina a unui conducator?
- Planificarea si realizarea activitatilor la timp si in bugetul alocat
- Nu lasa de inteles ca este o sarcina de nebiruit

16. Care este cea mai mare slabiciune a unui conducator?
- Sa fie onest si termina pe o nota pozitiva

Intrebari legate de dinamica industriei respective

17. Ce tendinte importante ai vazut legat de industria in care activam?
- Rezuma raspunsul la doua sau trei tendinte;
- Imbogateste exemplele cu referinte ale companiilor importante de pe piata;
- Prezinta un punct de vedere optimist si entuziast

Daca parasesti un loc de munca

18. De ce plece de la actualul loc de munca?
- Nu mai reprezinta o provocare, este timpul sa merg mai departe, mi-ar placea sa lucrez in domeniul…(domeniul companiei la care vrei sa te angajezi)
- Da un raspuns grupat daca este posibil, ex: departamentul nostru se consolideaza sau se restructureaza.

19. Ce parere ai ca trebuie sa renunti la toate beneficiile?
- Simti ca provocarile si satisfactia noului post depasesc beneficiile pierdute.

20. Descrie cum crezi ca este un mediu ideal de lucru
- Acolo unde oamenii sunt tratati cat mai corect posibil;
- Nu mentiona zilele de vineri libere

21. Cum ai descrie firma actuala la care lucrezi?
- o companie excelenta care mi-a permis capatarea unei experiente bogate.

Cuantificarea experientei si a realizarilor

22. Ai ajutat la cresterea vanzarilor? Profitului? Cum?
- Sugereaza cateva ocazii, apoi opreste-te asupra uneia si detaliaz-o
- Prezinta cresterea procentuala a profitului cu fapte si cifre

23. Ai contribuit la reducerea costurilor? Cum?
- La fel ca mai sus.

24. De cati bani poti vorbi ca profit?
- fii specific, relateaza un anume contract cu fapte si cifre.

25. Cati oameni ai supervizat la vechiul loc de munca?
- fii specific, cu cat mai multi cu atat mai bine

26. Iti place sa lucrezi cu actiunile mai mult decat cu vorbele?
- Fii onest dar pozitiv,
- Nu spune “depinde de actiuni: ghiont ghiont clipit clipit..”

27. La actualul loc de munca sau la cel anterior, ce caracteristici ti-au placut mai mult? Mai putin?
- Rezuma raspunsul la ce poate oferii noul loc de munca.

28. la actualul sau fostul loc de munca, care au fost /sunt cele mai importante 5 realizari?
- Te poti referii la realizarile principale trecute in CV.


Stilul tau de lucru si obiceiurile

29. Daca as vorbii cu seful tau anterior, care ar spune el ca sunt punctele tale forte si slabe?
- Pune accent pe abilitati: nu pune accent pe slabiciunile tale; este intotdeuna mai sigur sa identifici lipsa unei calitati sau a experientei ca un defect, decat o caracteristica personala.

30. Poti lucra dupa termene limita, sub presiune, etc?
- Da. Foarte simplu, este un mod de viata in afaceri.

31. la actualul loc de munca, ce probleme ai identificat care au fost initial trecute cu vederea?
- fii concis si nu uita sa spui cum ai rezolvat problemele.

32. Nu crezi ca te-ai simti mai bine intr-o companie mai mare? Domeniu diferit?
- Depinde de post – explica succint;
- Repeta cum experienta ta anterioara te preteaza pentru postul pentru care candidezi in cadrul companiei.

33. Cum rezolvi problemele intr-o echipa?
- Pentru inceput discuti problemele in privat si cu tact. Daca problema nu se rezolva atunci trebuie luate masuri, ceea ce ar putea insemna eliminarea unui membru al echipei.

34.Care a fost decizia cea mai grea pe care a trebui sa o iei?
- Incearca sa rezumi raspunsul la situatia viitorului loc de munca.
- Nu mentiona situatia cand a trebui sa alegi intre Emmy Lou si sora ei geamana Scarlet O’Hara. Sau sa porti cravata rosie sau albastra la interviu.

Intrebari legate de salariu

35. Ce salariu iti doresti?
- Raspunde cu o intrebare, de ex. “care este salariu unei pozitii similare in compania dvs.?”
- Daca ei nu raspund, atunci da o cifra (cam cat crezi ca valorezi).

36. La ce suma te astepti, daca iti oferim acest post?
- Fii atent; valoarea pe piata a postului respectiv ar putea fi raspunsul cheie, de ex. “Am inteles ca un post ca cel pe care-l oferiti valoreaza cam ….”

37. Ce fel de salariu meriti?
- Daca ai ceva in minte.. nu ezita

Intrebari legate de personalitate

38. Care a fost ultima carte pe care ai citit-o? Film vazut? Evenimentul sportiv la care ai participat?
- Vorbeste despre carti, sport sau filme care sa reprezinte echilibru in viata ta
- Limiteaza-te la ceva clasic.

39. Cum ti-ai descrie personalitatea?
- Echilibrat
- Corect, onest, de incredere, prietenos, etc

40. Care sunt punctele tale forte?
- Prezinta cel putin 3 care sa aiba legatura cu firma angajatoare sau cu postul oferit;
- Leaga raspunsul de nevoile intervievatorului.”Ma vad ca o persoana orientata spre obiectiv…” prezinta cum in postul anterior ai obtinut rezultate superioare celor stabilite.

41. Care sunt punctele tale slabe?
- Nu spune ca nu ai
- Incearca sa nu transformi caracteristicile personale in slabiciuni, dar fi gata sa ai unul daca intervirvatorul insista;
- Incearca sa transformi raspunsul si intrebarea intr-un punct forte.”Sunt genul de om caruia ii plac provocarile si se implica. Unii oameni vad asta ca pe o intarziere, dar sunt sigur ca poate fi vazuta si ca un punct forte deoarece vreau sa fiu sigur ca lucrul este bine facut.”

Este bine sa fii pregatit sa raspunzi si la intrebari legate de sanatate, intrebari mult mai tehnice legate de calificarile tale, cercetare sau locul de munca actual, plus alte informatii pe care le-ai trecut in CV.



Revin si cu alte materiale, sper sa va fie de ajutor!


"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Cele mai intalnite 109 intrebari la un Interviu
Aceste 109 intrebari le includ atat pe cele traditionale, cat si pe cele instantanee in cadrul interviului.
1. Cum te-ai descrie?
2. Care sunt telurile tale in viata, inclusiv cele legate de cariera ta?
3. In ce fel (Cum) te-a pregatit practica din liceu (facultate) pentru cariera pe care vrei sa o urmezi?
4. Te rog, descrie jobul ideal pentru tine, dupa ce vei absolvi.
5. Ce te-a influentat sa iti alegi cariera aceasta?
6. In ce moment din viata ti-ai ales aceasta cariera?
7. Care sunt scopurile pe care ti le-ai stabilit in cariera ta?
8. Ce iti va fi necesar pentru a-ti atinge scopurile, si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmezi in aceasta privinta?
9. Ce consideri ca iti trebuie pentru a avea succes in aceasta cariera?
10. Cum determini sau evaluezi succesul? Exemplifica una din realizarile tale de succes.
11. Ai calitatile si caracteristicile personale necesare pentru a avea succes in cariera pe care ti-ai ales-o?
12. Care este realizarea ta de pe urma careia ai avut cel mai mare castig?
13. Daca ai putea, cum ti-ai planifica altfel cariera de pe perioada facultatii?
14. Esti mai motivat lucrand in echipa sau in mod individual?
15. Cum te-ai descrie prin prisma abilitatii tale de a lucra intr-o echipa?
16. Ce te motiveaza pentru a depune eforturi?
17. Data fiind investitia pe care firma noastra o va face pentru a te angaja si pregati, poti sa ne dai un motiv pentru a te angaja?
18. Te poti descrie ca o persoana condusa de scopurile pe care vrea sa le atinga?
19. Descrie ce ai realizat pentru a-ti atinge un scop personal.
20. Care sunt obiectivele pe termen scurt si scopurile pe care ti le-ai stabilit pentru tine insuti?
21. Poti descrie care sunt obiectivele si scopurile tale pe termen lung?
22. Ce crezi ca vei face peste 5 ani?
23. Cum te vezi peste 10 ani?
24. Cum iti evaluezi abilitatea de a face fata conflictelor?
25. Ai avut vreodata dificultati cu vreun instructor sau sef? Cum ai rezolvat acest conflict?
26. Povesteste-mi despre o problema importanta cu care te-ai confruntat recent. Ai rezolvat-o cu succes?
27. Ai putea spune ca poti face fata cu usurinta situatiilor presante?
28. Ce calitate a ta, sau trasatura personala crezi ca are cea mai mare contrbutie in cariera ta?
29. Care este slabiciunea care ti-a creat cele mai mari dificultati la scoala sau la servici?
30. Care au fost motivele pentru care ai ales facultatea / universitatea pe care ai urmat-o?
31. Daca ai putea sa schimbi sau sa imbunatatesti ceva in ceea ce priveste facultatea ta, care ar fi aceste lucruri?
32. Cum te ajuta in cariera ta cursurile si facultatea?
33. Care au fost cursurile din facultate care ti-au placut cel mai mult? De ce?
34. Esti tipul de student pentru care studiul individual a avut o influenta positiva?
35. Descrie tipul de profesor care a avut cea mai benefica influenta asupra ta.
36. Consideri ca notele tale apreciaza corect nivelul tau academic?
37. Ce planuri ai pentru continuarea studiilor? Un masterat?
38. Pentru a avea o contributie productiva asupra companiei noastre, de ce pregatire suplimentara consideri ca vei avea nevoie?
39. Descrie caracteristicile unui manager de succes.
40. De ce te-ai decis sa cauti un post in acest domeniu?
41. Spune-mi ce stii despre firma noastra.
42. De ce te-ai decis sa cauti un post in aceasta companie?
43. Ai vreo zona geografica preferata?
44. De ce crezi ca ti-ar placea sa traiesti in comunitatea in care este situata compania noastra?
45. Ar fi o problema pentru tine sa iti schimbi domiciliul?
46. Cat de dispus ai fi sa calatoresti pentru acest job?
47. Ce este mai important pentru tine, jobul in sine sau salariul?
48. Care ar fi nivelul compensatiei dintre cele doua (jobul si salariul) care te-ar multumi?
49. Care este nivelul salarial pe care il cauti?
50. Descrie o situatie in care ai putut sa iti folosesti capacitatea de convingere asupra unei persoane, pentru ca aceasta sa vada lucrurile asa cum vroiai.
51. Descrie o situatie in care a trebuit sa te hotarasti pe moment cum sa iesi dintr-o situatie dificila.
52. Da-mi un exemplu concret in care ti-ai folosit judecata si logica pentru a rezolva o problema.
53. Prin exemple, convinge-ma ca poti sa te adaptezi unei largi varietati de oameni, situatii si medii.
54. Descrie o perioada in care ai avut parte de probleme si stres care ti-au testat capacitatea de a le face fata.
55. Da un exemplu de situatie in care a trebuit sa iei o decizie relativ repede.
56. Descrie o situatie in care a fost nevoie sa iti folosesti calitatile de a comunica in scris pentru a depasi un punct critic important.
57. Povesteste o situatie in care a trebuit sa te conformezi unei reguli / politici cu care nu erai de acord.
58. Da-mi exemplu de obiectiv pe care ti l-ai stabilit in trecut si spune-mi cum ai reusit sa-ti atingi acel obiectiv.
59. Descrie care este cea mai importanta sau creativa prezentare pe care ai facut-o pentru a-ti face cunoscut si inteles punctul de vedere.
60. Spune-mi daca a existat vreo perioada in care a trebuit sa treci peste atributiile tale pentru a-ti rezolva un task.
61. Da-mi un exemplu de situatie in care ai reusit sa comunici cu succes cu o alta persoana chiar si atunci cand aceasta nu te placea (sau invers).
62. Cateodata este usor sa te implici „pana peste cap”. Descrie o situatie cand a trebuit sa ceri ajutor in cadrul unui proiect sau task.
63. Da-mi un exemplu de cum ai aplicat cunostintele tale de la un curs in cadrul unui proiect al unui alt curs.
64. Descrie o situatie in care alte persoane cu care lucrai la un proiect nu au fost de acord cu ideile tale. Ce ai facut?
65. Descrie o situatie in care ai aflat ca rezultatele tale nu erau pe masura profesorului sau sefului tau. Ce s-a intamplat? Ce ai facut?
66. Spune-mi daca ti s-a intamplat sa ai un coleg care nu isi indeplinea partea de munca. Ai spus cuiva? Si daca da, cui? A luat managerul vreo masura pentru a corecta atitudinea acestuia? Ai fost de acord cu actiunea managerului?
67. Descrie o situatie in care a trebuit sa ajungi la un compromis sau sa ii determini pe altii sa ajunga la un compromis.
68. Care sunt pasii pe care ii urmezi pentru a studia o problema inaintea luarii unei decizii?
69. Cateodata identificam o problema minora si o rezolvam inainte ca aceasta sa devina problema majora. Da un exemplu de situatie in care ai facut acest lucru.
70. In rolul de lider al unui grup, a trebuit vreodata sa corectezi sau sa atentionezi un angajat sau membru al grupului? De ce natura a fost atentionarea? Care au fost pasii pe care i-ai urmat? Cum te-a facut asta sa te simti? Cum te-ai pregatit?
71. Aminteste-ti daca ai avut parte de o experienta profesionala in care seful tau nu era disponibil pentru moment si s-a ivit o problema. Cum ai facut fata situatiei? Cum te-ai simtit?
72. Aminteste-ti de un proiect important si complex. Care au fost pasii pe care i-ai urmat pentru a te pregati si pentru a termina proiectul? Ai fost multumit de rezultat? Care ar fi fost pasul pe care l-ai schimba sau l-ai fi schimbat daca ti-ar fi fost data aceasta posibilitate?
73. Care a fost cea mai importanta sarcina pe care ai avut-o? Care a fost rolul tau?
74. Cum ti s-a parut trecerea de la liceu la facultate? Ai avut probleme de adaptare?
75. Da-mi exemplu de situatie in care a trebuit sa te adaptezi rapid unor schimbari inevitabile. Cum te-au afectat?
76. Compara si diferentiaza perioadele in care munca ta a fost peste asteptari cu perioadele in care munca ta a fost sub asteptari.
77. Descrie situatii in care nu ai fost foarte multumit de realizarile tale. Ce ai facut in aceasta privinta?
78. Care a fost nivelul tau de succes in educatia ta? Ce ai facut pentru a atinge acest nivel?
79. Cum a fost diferita evaluarea performantelor tale facuta de catre tine fata de cea facuta de profesorii tai? Cum ai facut fata situatiei?
80. Da exemple de experiente profesionale satisfacatoare si nesatisfacatoare.
81. Pentru ce fel de sef lucrezi cel mai bine? Exemplifica.
82. Descrie niste proiecte sau idei (nu neaparat ale tale) care au fost implementate sau duse la capat cu succes, in primul rand datorita eforturilor tale.
83. Descrie o situatie care a necesitat indeplinirea simultana a mai multor taskuri. Cum te-ai organizat? Care a fost rezultatul?
84. Ce cai ai gasit pentru a face activitatea scolara sau jobul mai usoare sau pentru a deveni mai eficient?
85.Cum determini prioritatile in programarea timpului tau? Exemplifica.
86. Povesteste o situatie in care calitatiea de bun ascultator te-a ajutat – poate o situatie in care ceilalti nu prinsesera ideea cheie a problemei.
87. Ce experienta ai in tinerea unor prezentari? Care au fost cele mai reusite experiente ale tale in tinerea unor discursuri?
88. Spune-mi care a fost cea mai dificila experienta legata de relatia cu clientii, careia a trebuit sa-i faci fata – poate un client iritat sau nervos. Ce ai facut si care a fost rezultatul?
89. Da un exemplu de situatie in care a trebuit sa lucrezi cu o persoana dificila. In ce sens era dificila acea persoana? Cum te-ai descurcat?
90. Da exemplu de situatie in care te-ai confruntat cu o persoana care nu te placea. Cum te-ai descurcat?
91. Da un exemplu de situatie in care ai facut ceva care i-a ajutat pe altii sa fie mai entuziasti.
92. Da un exemplu de situatie dificila in care era de dorit sa iti pastrezi o atitudine pozitiva. Ce ai facut?
93. Da un exemplu de situatie in care a trebuit sa iei o decizie importanta. Cum ai luat decizia? Cum are efect aceasta asupra ta astazi?
94. Da un exemplu de situatie in care a trebuit sa convingi o alta persoana sa actioneze intr-un anumit mod. Ai avut succes?
95. Spune-mi daca a existat o situatie cand a trebuit sa lucrezi cu o persoana dificila. Cum ai facut fata situatiei?
96. Spune-mi daca a existat o situatie cand a trebuit sa faci fata mai multor responsbilitati. Cum ti-ai organizat taskurile?
97. Spune-mi daca ti s-a intamplat sa fie nevoie sa iei o decizie, desi nu aveai toate informatiile necesare.
98. Ai vreo sugestie pentru compania noastra?
99. Care a fost contributia ta cea mai importanta in cadrul companiei pentru care ai lucrat cel mai recent?
100. Care este cea mai mare greseala pe care ai facut-o?
101. Descrie o situatie in care a trebuit sa utilizezi materiale de referinta pentru a scrie o lucrare. Care a fost subiectul acesteia? Care au fost materialele pe care le-ai studiat?
102. Da-mi un exemplu de situatie in care un coleg ti-a criticat munca in fata celorlalti. Cum ai raspuns? Cum a afectat acel incident comunicarea ta cu celelalte persoane?
103. Da-mi un exemplu de situatie in care ai pacalit un profesor sau sef asupra unei idei sau probleme. Cum ai procedat? Care a fost rezultatul?
104. Descrie sistemul pe care il folosesti pentru a urmari mai multe proiecte simultan. Cum iti organizezi activitatea astfel incat sa termini proiectele inainte de termen? Cum te concentrezi asupra muncii?
105. Da-mi un exemplu de situatie in care ai gasit o solutie inovativa pentru compania / firma la care lucrai? Ce rol au avut ceilalti angajati?
106. Descrie o anumita problema pe care ai rezolvat-o pentru seful sau profesorul tau? Ce rol au avut ceilalti? Care a fost rezultatul?
107. Descrie o anumita situatie in care ai convins colegi de-ai tai care nu se agreau sa lucreze impreuna. Cum ai reusit acest lucru? Care a fost rezultatul?
108. Da-mi un exemplu de situatie in care n-ai reusit sa fii gata cu un proiect la termen. Ce nu ai reusit sa faci? Care au fost consecintele? Ce ai invatat din asta?
109. Descrie o anumita situatie in care ai lasat la o parte indatoririle tale pentru a ajuta un coleg sa inteleaga ce are de facut. Cum l-ai ajutat? Care a fost rezultatul?


"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ECMI spune:

Zizee, hai sa vedem care sunt punctele tale slabe, cele pe care le constientizezi.
Gandeste-te la asta si de aici putem porni discutia.

Maria si Ilinca
La plimbare

********************
Ba nu slabesc deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizee spune:

ECMI, mercic de propunere.
am fost dimi la interviu, au fost doua, unul dupa altul... nici unul dintre intervievatori nu m-a intrebatd e punctele slabe, presupun ca aveau raspunsurile de la primul interviu avut cu firma de recrutare care m-a recomandat...
ieri am facut si eu o investigatie pe net, in cautare de posibile raspunsuri valabile si-am dat, pentru cine e interesat si intelege franceza, peste asta: http://www.letudiant.fr/emploi/les-entretiens/s-entrainer-aux-entretiens/quels-sont-vos-defauts-.html
fisierele postate de cineva mai sus le stiu si eu de pe ejobs,dar n-au reusit sa ma satisfaca deplin.

Mergi la inceput