Viroza ....numai scapam de ea!!!!!

Viroza ....numai scapam de ea!!!!! | Autor: oanamarchezi

Link direct la acest mesaj

Fetelor am ajuns la capatul rabdarii ...Baiatul meu cel mare (4 ani) a capatat o viroza la gradinita din primele zile de atunci nu reusim sa scapam de ea . Am schimbat si medicul care l-a tinut 2 luni in aceeasi stare dupa ce i-am zis ca medicamentele care le-a prescris nu-si fac efectul.Am gasit alt medic care l-a bagat pe Eritro, Robbitusin pt tuse seaca , Ketof si Nurofen.I-a trecut in 4 zile de tratament si cum era bine sanatos l-am dus la gradinita din nou. Acolo unde niciodata nu exista controale medicale s-a imbolnavit rapid asa ca am luat-o de la capat doar ca de data asta tusea este exagerata si saracul vomita de atata tuse si nici nu poate dormi am reluat tratamentul de dinainte dar nu raspunde, si il vomita si pe ala in accesele de tuse....si unde mai pui ca l-a imbolnavit a nu stiu cata oara si pe fratiorul lui de 4 luni .As vrea un sfat cum sa scap de tusea asta rapid ca dr. zice ca la plamaini nu se aude nimic si ca totul este local in gat.Deja au trecut 12 ore de cand tuseste incontinuu si vomita la fiecare acces de tuse mai puternic .Asta e poveste de saptamani intregi dar acu e cel mai rau. Am incercat si cu ridiche neagra si cu sirop de ceapa si cu siropuri naturale de patlagina si muguri de brad nu stiu ce sa-i mai dau Va rog sa imi spuneti daca mai stiti voi vreun remediu.Multumesc mult.

OANA si CRISTI

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=oanamarchezi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

La noi are efect uleiul natural de BUSUIOC...(ptr. tuse seaca) si ii mai dau de CIMBRU (ptr. prevenirea infectiilor bacteriene).Sint uleiuri naturale cumparate de la magazinele naturiste din tara si i le administrez cite 2 picaturi cu o lingura -doua de miere de 2 ori pe zi..eu ii dau dimineata si seara inainte de culcare.Nu pune mai mult ca sint f amare si au gust un pic mai aromat ..dar sper sa te ajute la noi a facut minuni..tot asa nu mai scapam de tusea seaca si nu stiam ce sa mai fac!.Apoi ii mai administrez sirop de brad , alteori ceai de ceapa cu miere..asta e sezonul si uite ca nu scapam de aceste probleme deloc!Sanatate multa si sper sa te ajute ce ti-am scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Ai incercat cu PROSPAN? E un sirop din frunze de iedera. Gasesti mai multe aici: http://www.prospan.ro/index.php?sub=darreichungsform_content.php
Sfatul meu, pentru ca ai si un bb mic, e sa-l ti acasa pe cel mare in iarna asta, pentru ca in primul an de colectivitate face toate virozele posibile si imposibile. Ti-o spun din experienta... La mine cel mic avea 1 an si o luna cand a inceput fratele lui gradinita, si tot a fost peste puterile lor.
Pregatirea pentru gradinita trebuie facuta din timp cu produse de ridicarea imunitatii ( echinaceea, septilin, eu cu de-astea am incercat) - vorbeste si cu dr.
Daca-l duci in continuare la gradinita, inarmeaza-te cu rabdare.
Noi suntem in al 2-lea an si abea acum am ajuns la performanta de a merge 1 luna incontinuu, si a facut deja 3 reprize virale, dar 2 din ele usoare.
Pe cel mare eu incerc acum sa-l tratez homeopat, si deocamdata da rezultate.
Sanatate multa!

Lumi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

oana, te inteleg f bine prin ce treci, ca si tine ne-am chinuit vreo 2 luni, am incercat toate leacurile medicamentoase si babesti si in cele din urma am ajuns la homeopat si i-a trecut in 5-6 zile. incearca si asa, sanatate multa!

mami de miruna(27.01.1996) si vlad (20.07.2005)

www.dropshots.com/vladis" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Si eu m-am luat cu mainile de cap cand la nici 2 spat. dupa prima raceala zdravana din cauza gradinitei a luat-o de la capat din cauza ca a fost scos afara pe vant....asa ca eu am renuntat la siropele duuuulci si am trecut pe BARAKA (3 capsule gelatinoase pe zi) dupa ce intr-o seara nu s-a oprit din tusit aproape 1 ora de credeam ca-si da matele afara (recomandata chiar intr-un subiect pe aici pe undeva), este ulei de chimen negru,naturist si ii mai dau si tinctura de propolis. Eu ii tinctura de 2 ori pe zi cate 15 pic. De la Baraka i s-a oprit tusea a doua zi, stiu sigur fiindca alceva nu i-am mai dat. Mai tuseste si acum la 5 zile de la raceala, insa nu continuu.

Nu-i mai da antibiotic, ca nu faci decat sa tii in stand-by viroza, dupa care revine si mai puternica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamarchezi spune:

Nu se amelioreaza deloc cu nimic ...off acum a luat-o rau cel mic de 4 luni si saracul tuseste la fel de rau ca fratele lui pana se ineaca cu secretiile din gat.
Am sa incerc si cu aceste uleiuri de chimen negru si propolis sa vedem ce se intampla. AS putea sa -i dau si celui mic ...cred ca nu are ce sa fie rau ca sunt naturale.
Nu fac nici unul din ei febra dar in rest niciodata nu au fost asa raciti...
Am sa incerc sa-i imunizez dupa ce-i fac bine.
Vladis imi poti recomanda medicul homeopat care te-a ajutat pe tine?
As fi recunoscatoare deoarece nu cunosc pe nimeni in domeniul asta, dar am auzit multe lucruri bune despre ei.
nu stiu ce sa ma mai fac cu asta mic ti se rupe sufletul sa-l vezi cu mucisori pana la gura si tusind de isi da sufletul....nici batista bebelusului numai face fata...eu i trag ei vin de 3 ori mai multi.

OANA si CRISTI

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=oanamarchezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Oana, mergi cu el la un medic pneumolog care va constata ce fel de tuse e, de ce natura e, daca va fi cazul ii va prescrie aerosoli, sau daca nu, poate un alt sirop de tuse. Poti incerca la dr. Cernatescu la spitalul Emilia Irzea (poti suna la spital pentru programare) sau la Ionescu Marcela, la Medlife pe calea Grivitei (are consultatii doar joi din pacate)Zic asta pentru ca am trecut prin asa ceva, si stim ca o tuse netratata corespunzator poate duce la alte complicatii, sa nu fie o bronsita care sa se cronzicizeze sau astm sau altceva. Asa ca cel mai bine doar un pneumolog va poate ajuta.Sanatate si numai bine!


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

oana, eu sunt din constanta, asa ca nu stiu daca ti-ar fi de folos recomandarea mea; poate te ajuta fetele din bucuresti care isi duc copiii la homeopat. multa sanatate!

mami de miruna(27.01.1996) si vlad (20.07.2005)

www.dropshots.com/vladis" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Oana daca te poti deplasa cu amandoi copiii la spit. Colentina unde este detasat pentru o perioada "Centrul National de Acupunctura si Homeopatie". Sa ai copii dupa certificatele de nastere ale copiilor. Sunt chiar medici pediatri care au competenta pe homeopatie. Poti merge la dr. Ella Bradin, daca are program, daca nu mergi la oricine e acolo ca te primesc. Consultatiile sunt gratuite. Platesti numai remediile care costa 15.000 tubuletul.
Daca vrei sa mergi acolo spune-mi pe PM si-ti caut printre hartiile mele amanunte.

Succes !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaiulie2009 spune:

Exact acelasi lucru l-am patit si eu cu fetitele mele , pana intr-un final cand am ajuns la medic pneumolog , care este si homeopat . Aceasta dr. i-a facut analizele de imunitate si alergie si ... surpriza ... ambele fete is alergice si se manifesta prin tuse aceasta alergie . In schimb , la cea mare , s-a manifestat prin iesirea de bubite pe piele . Si uite asa , am inceput cu aerosol cu nebule de flixotide , solutie de ventolin si ser fiziologic , in 2 zile am scapat de tuse si de secretii , iar acum facem 2 luni tratament homeopat pt. intarirea sistemului imunitar care e jalnic dupa tratamentele aplicate cu expectorante si mucolitice aiurea ( de fapt nici nu trebuiau administrate astfel de medicamente ) .
Mai luam claritine , ketof , singulair .

Sanatate multa !!!

albumele noastre

vacanta in Grecia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irisM spune:

Pentru tuse iritanta incercati sa le infasurati un prsop cu alcool medicinal la gat.In special noatea.Iti ia tusea cu mana.

Mergi la inceput