Mamici si viitoare mamici de gemeni (7)

Mamici si viitoare mamici de gemeni (7) | Autor: elyanne

Link direct la acest mesaj

Mamici si viitoare mamici de gemeni: 123456



Listuta gemenilor si pozele lor:

Ianuarie
04.01.2004 – Ioana Miruna & Luca Barbu – Corinaa (web)
08.01.2003 – Razvan & Serban – miruna2bebei (web)
18.01.2005 – Livia & Maya – Lorelai (web)
18.01.2006 – Allesia & Alexandru – laurababy
20.01.2003 – Lukas & Alexander – Tina75 (web)
28.01.2004 – Yann & Philip – Ioana77 (web1, web2, web3)

Februarie
01.02.2002 – Maria & Ioana – CameliaH (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=CameliaH" target="_blank">web)
08.02.2002 – Andrei Ioan & Andreea Maria – angi_gemeni (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=angi_gemeni" target="_blank">web)
16.02.2005 – Maia & Stefana – doublemom (web)
28.02.2005 – Vlad & Oana – George si MonicaT

Martie
10.03.2002 – Isabella & Nicole – Janin (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Janin" target="_blank">web1)
16.03.2005 – Darian & Rares – ako
25.03.2004 – Mia & Lucas – Simov (Simona) (web)

Aprilie
03.04.2002 – Alexandros & Yannis – Theodora (web1, web2, www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora" target="_blank">web3)
15.04.2003 – Daria & Catalin – Tamara (web1, web2)
22.04.2006 – Cosmina & Medeea – alda
27.04.2005 – Alexander Paul & Philip Christian – mariamunteanu

Mai
26.05.2003 – Maria-Diana & Elena-Stefania – ione (web1, web2)

Iunie
03.06.2006 – Gabriel & Ioan – Sheannamp
13.06.2005 – Bianca Andreea & Rares Mihai – laura25 (web)
20.06.2005 – Stefan Gabriel & Tudor Mihai – isabelele2 (web)
29.06.2006 – Anita & Miriam – dalina2x2

Iulie
06.07.2005 – Alexia & Victor – 17lory
15.07.1998 – Teodora si Maria – elenacristina
20.07.2005 – Catalin & Adrian – dia_b
22.07.2002 – Alexandra & Carina – cristinacsa (web)
25.07.2001 – Alexia-Rebeca & Anita-Riana – zulu (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=zulu" target="_blank">web1, web2)

August
02.08.2004 – Alexandra & Andrei – MichelleT (web)
05.08.2003 – Stefania & Daniel – simanoro (web1, www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">web2)
09.08.2004 – Alesia & Ianis – maeda alesia
10.08.2003 – Mare & Sara – odaiana (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=odaiana" target="_blank">web)
17.08.2002 – Jonathan Alex & Ashley Constance & Matthew Jacob – Danadarla (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danadarla" target="_blank">web)
20.08.2004 – Eric & Filip – gweno (web)
20.08.2005 – Spiridon & Teodora – nanaoti (web)
26.08.2003 – Horia & Martin – mirupati (web1, web2, web3)
28.08.2006 – Oana Maria & Alexandru Octavia - Rhiannon

Septembrie
05.09.1999 – Luca & Matei – Oana (lucamatei)
20.09.2005 – Luca & Matei – marica
23.09.2002 – Filip & Andrei – Amarena (Aurelia)
28.09.2003 – Craita & Crina – Mioara (Craita) (web)
28.09.2005 – Mihai & Gabriel – mireaf (web)

Octombrie
03.10.1995 – Denisa & Eduard – Podeau (Daniela) (web1, www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Podeanu" target="_blank">web2)
16.10.2002 – Diana-Maria & Amalia-Ioana – Cosmi (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=cosmi" target="_blank">web1, web2)
27.10.2006 – Pascal Andreas & Sophia Maria – kokorina
29.10.2004 – Alexia-Maria & Teodora-Andreea – ncristina (web)

Noiembrie
03.11.2004 – Tudor-Andrei & Bianca-Cristina – Ad_riana (web)
05.11.2005 – Oliver & Felix – Pelatia
12.11.2004 – Dennis & Daria – didutza (web)
22.11.1992 – Ioana & Iulia – anatolia
23.11.2006 – Alexia-Ioana & Daria-Maria - Flavia-Ioana (web)
28.11.2004 – Medeea & Matei – aurastanciu

Decembrie
02.12.2006 – Stephanie & Isabelle – mamaana (web)
06.12.2003 – Miriam & Ruth – 2girlsmum (Patricia) (web, web2)
09.12.2005 – Daniel Cornel & Eduard Mihai – TatianaG (web1, web2, web3, web4, web5, web6)
12.12.2003 – Irina & Vlad – monicamihaela
20.12.2004 – Victor & David – Meli



Viitoare mamici de gemeni:

DPN: 20.02.2007 – LEVI – & (web)

DPN: 16.03.2007 – monica_b – &

DPN: 27.03.2007 – elyanne – & (web)

DPN: 27.03.2007 – anail – & (web)

DPN: 23.06.2007 – msemcu –

DPN: 01.06.2007 – lauracatu – &

DPN: 05.06.2007 – creola –

DPN: ... .07.2007 – mano –

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Fetelor intru si eu sa dau raportul: am fost luni la eco si suntem bine toti 3! Crestem umar la umar si avem dimensiuni normale pentru orice copilas la 10 saptamani! M-am bucurat ca un copil cand i-am vazut ce agitati erau si cum mai dadeau din maini si din picioruse! Era o agitatie o burtica!!!

Eu sunt putin uimita, ca in aceste zece saptamani nu am pus nici macar un kg in plus. Ba dimpotriva, parca am mai slabit putin! oricum, cu vomitatul nu am avut probleme, dar nu prea am nici pofta de mancare!

Doctorita mi-a spus ca s-ar putea sa fie nevoie de un cerclaj profilactic. In acest moment colul este inchis si are 3,7 cm, ceea ce am inteles ca e foarte bine. Ati mai auzit de un cerclaj facut preventiv?

Ma bucur tare mult sa vad asa multe vesti bune! Si mai ales ca toti puiutii sunt bine si cresc cum trebuie!
Va pe toate,
Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Si noi ne bucuram pentru voi! De trei ori ura!
Da, exista cerclaj profilactic. Are mai multe indicatii. In cazul tau, situatia sta asa. Gandeste-te la uterul tau ca la un sac din ce in ce mai mare (pe masura ce cresc micutii impreuna cu sacii si placentele lor) care are gatul din ce in ce mai scurt si la un moment dat se poate casca. Daca e legat si mai ales daca greutatea nu apasa pe gatul sacului atunci riscul acesta e mai scazut. De aceea se face cerclaj si , dupa o anumita perioada, o sa fie nevoie sa stai mai mult in pat.
Sanatate multa! Si nu uita ca esti cea mai fericita si bogata mamica de pe aici!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mari ma bucur tare mult ca sunt toti 3 bine! Eu am facut cerclaj preventiv la 10 saptamani. Mi-a prins tare bine o luna mai tarziu cand era cat pe ce sa pierd sarcina. Nu am stat prea cuminte si incepuse sa se deschida colul. Am avut sangerare si a trebuit sa renunt definitiv la efort si plimbari. La ce doctor mergi?
Eu am fost la doc. Irina Dumitrascu, la Cuza Voda.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Sheannamp, esti super draguta si super prompta, ca de obicei! Incep sa ma documentez si eu pe net despre cerclaj!

Sunt foarte fericita! Acum am depasit momentul de panica in care ma intrebam cum este posibil si cum o sa decurga sarcina cu trei strumfi in acelasi timp! Asa ca acum ma bucur si astept sa vad cum evolueaza lucrurile!

Mamaana, sper ca ai ceva vesti bune pentru noi!

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Laura, iti multumesc pentru raspuns! Nici la mine nu sunt semne de nici un fel deocamdata, dar, avand in vedere ca vor fi trei micuti care se vor zbengui prin uter, cred ca e mai bine sa ne luam masuri de siguranta! Nu stiu daca exista si contraindicatii ale cerclajului.
Eu merg acum la doua doctorite, ca inca nu m -am decis cu cine raman: Grigore de la Cuza Voda sau Popovici de la Elena Doamna.

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Multumesc pt raspunsuri.
Am folosit Biorinil ca nu mai puteam respira deloc.Ma sufocam.Acesta nu are in compozitie efedrina.Are 0,05g Betametazona alcool si 0,1g Clorhidrat de tetrahidrozolina.
O sa incerc si cu inhalatii,dar trebuia facut ceva ca sa dsfunde imediat ,ca nu mai suportam.

Ma bucur mult sa aflu vesti bune,MSEMCU.Bravo!

Luminita26+ si Daria
http://photos.yahoo.com/luminitaenescu

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Eu te sfatuiesc (din proprie experienta) sa mergi la doctoritza care lucreaza la spitalul cu cea mai buna clinica de neonatologie. E esential acest lucru!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mari si eu vroiam sa-ti spun sa iei in calcul ca la Cuza Voda au cea mai buna sectie de neonatologie din Moldova, poate una din cele mai bune din tara. Aparatura este noua si moderna, personalul este foarte calificat si atent cu copii si mamele. Riscul sa se nasca prematur este foarte mare in cazul tripletilor si atunci e bine sa fie ingrijiti cum trebuie din prima clipa.
Sanatate multa si sarcina usoara!

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

buna fetelor!
asa cum v-am zis, ieri m-am dus la eco si la doctor;
la eco a trebuit sa astept de la 1:30 la 3, desi aveam programare la 1:30.
fetele n-au stat de loc cuminti, iar au luat punctaj maxim (8 din 8), dar diferenta de greutate a ramas aceeasi ca acum doua saptamani - 300 gr: cea mare are 2200gr iar cea mica 1900gr - eu am fost tare nelinistita cand am vazut ca cea mica e in percentila 20, dar doctorul mi-a zis ca atat timp cat amandoua sunt in grafic e bine - sper sa aiba dreptate
acum doua saptamani am facut eco in alta clinica pt ca asta la care ma duc era inchisa si ce credeti? estimatul de acum doua sapt pe greutate e mai mare decat cel de ieri... mi s-a spus ca e din cauza marjei de eroare pe care o aplica...
doctorul ma mai vede saptamana viitoare, dar fara eco; mai sunt programata la eco peste 2 saptamani - voi mai ajunge oare??
si in ultimele doua saptamani eu nu am luat decat 2.5kg - mi se pare cam putin
acum sunt un pic suparata si cu calculul la ce o s aprimesc pe concediul de maternitate - am trimis un email la munca si astept raspunsul dupa care tre sa aplic pe internet si apoi sa ma duc la un office sa le dau o hartie - dar asta e alta poveste

numai bine tuturor mamicilor si viitoarelor mamici,




Ana 34+ Stephanie si Isabelle si Tudor (12.12.96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msemcu spune:

Sheannamp si Laura, va multumesc pentru sfat! Asta caut si eu sa ma informez: care e cea mai buna sectie de neonatologie din Iasi. Mis e pare esential ca micutii mei sa aiba parte de tot ce e mai bun! Ca pentru mama, conditiile nu sunt fundamental diferite de un spital la altul!

Mamaana, te felicit pentru vestile bune! Nu iti fa griji inainte sa fie nevoie! Nu stiu daca diferenta dintre cele doua fetite este mare, dar nu ai reusit sa gaseti nimic pe internet despre asta? Eu zic sa ai incredere in doctori si in D-zeu! Totul o sa fie bine pana la urma! sa ne tii cu curent cu ce mai faci!

Unde ati disparut mamicilor? Nu aveti ceva vesti proaspete?

Mari

Mergi la inceput