Concurs alaturi de At Piticilor,Fun Science si Isa

Concurs alaturi de At Piticilor,Fun Science si Isa | Autor: AT_Piticilor

Link direct la acest mesaj

In fiecare luna a concursului toti copiii de la toate grupele vor participa la concurs... dar numai o singura grupa va primi premiul donat de Fun Science, restul castigatorilor vor primi o Diploma si un premiu de la ISA Multimedia

Fun Science si echipa de la Atelierul Piticilor va invita la concurs.
Vor fi 3 grupe - iar premiul de la Fun Science va merge la:
- grupa I (3 - 4 ani)-Ianuarie (concursul se va desfasura in Decembrie)
- grupa II (5 - 6 ani)-Februarie (concursul se va desfasura in ianuarie)
- grupa III (7 - 8 ani)Martie (concursul se va desfasura in februarie)

Se va oferi in fiecare luna un singur atelier sustinut de Profesorii Trasniti de la Fun Science numai in Bucuresti ( din motive tehnice, atelierul nu poate fi sustinut in afara Bucurestiului). Atelierul se va desfasura la scoala sau gradinita copilului castigator. Fun Science decide in fiecare luna la ce grupa va merge premiul cel mare oferit de ei.
Un juriu alcatuit din 5 sau mai multe persoane va alege cate un castigator din fiecare grupa.
Se va mai oferi si o diploma la fiecare castigator, momentan nu se poate oferi si alte premi pt ca nu avem sponsor.
Lucrarile se asteapta pe urmatoarea adresa concurs_atelierul_piticilor@yahoo.com


Tema concursului va consta in lucrari facute si expuse de copii. Temele vor fi alese in functie de propuneri.

ATENTIE! pt premiul de la Fun Science este doar pt membri din bucuresti! - restul premiilor pot merge si la participantii din toate colturile lumii daca ofera o adresa valida undeva in ro pt a fi trimis premiul



Temele pt concurs:
- Februarie - Desenati dinozaurul preferat

Instructiuni pt Februarie:
Ceva sa semene a dinozaur



Juriu:
- parintele care e in juriu nu are voie sa isi inscrie copilul in concurs
- juriul trebuie sa fie alcatuit din numar de persoane fara sot
- juriul trebuie sa fie din 5 sau mai multe persoane
- va fi acelas juriu la toate categoriile

Membri Juriului sunt:
Buggy, Gabbriela, Anina_n, Diana Mirela, cgaby

Lista ramane deschisa pt Juriu...


Reguli pt a participa la concurs:
- tema trebuie sa fie realizata in intregime de copil si sa fie incadrata in tema lunii
- parintele trebuie doar sa il ajute cu explicatii, indrumari fara sa atinga foaia, fara sa decupeze pt copil, fara sa decoreze absolut nimic. Parintele poate sa ii arate un model copilului, poate sa ii citeasca instructiuni...
- copilul trebuie sa fie inscris la categoria de ani corespunzatoare
- copilul trebuie sa fie inscris la o scoala sau gradinita din Bucuresti pt a putea primi premiul oferit de Fun Science
- va fi ales cate un castigator din fiecare grupa. dar premiul cel mare il va primi doar un singur copil de la o singura grupa in fiecare luna este diferit premiul, cate o grupa diferita in fiecare luna.



Copii inscrisi in concurs:
Grupa I (3 - 4 ani)

- Liviu (baiatul lui Lucia Mirela)
- Andrei (baiatul lui Katty)

Grupa II (5 - 6 ani)
- Matei (baiatul lui Caprioara)
- Maria Andreea (fata lui Roxanal)
- Vladi (baiatul lui Enya)

Grupa III (7 - 8 ani)
- Ana Maria (fata lui biluta28)
- Victor (baiatul lui cge)


Incrieri in concurs:

Concursul s-a incheiat pt luna Decembrie (pom de craciun), Ianuarie (diferente intre om si animal).
Felicitari castigatorilor din luna Decembrie si Ianuarie: aici si aici




A treia luna inscrierile incep in:
- 01 Februarie, 2007
- 28 Februarie 2007 - ultima zi in care se primesc lucrarile
- in primele zile din Martie 2007 se va inmana premiul


spor la lucru si numai bine
www.FunScience.ro

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AT_Piticilor spune:

Mesaj postat initial de Buggy:

Primul atelier oferit va fi cel pentru copii intre de 3 si 4 ani.
Acesta va avea loc in Ianuarie la gradinita unde merge castigatorul.
Atelierul face parte dintr-un ciclu de ateliere numit "Fabrica de arome".
Atelierul cu pricina se numeste: "Fabricuta de pasta de dinti"
Din sumar:
Copiii impreuna cu Profesorul Trasnit vor studia efectele nocive ale nespalatului pe dinti, bacteriile care se hranesc cu resturile de mancare dintre dintii nostri si care provoaca niste carii imense si in sfarsit vor fabrica cu totii pasta de dinti cu toate ingredientele necesare.

Pentru atelierul din Februarie dedicat copiilor cu varste 5,6 ani propun tema " Sunt unic" exact asa se numeste si atelierul " Sunt unic"
Din sumar:
1. Suntem diferiti
-copii vor fi capabili sa inteleaga ca fiecare persoana este unica si ca diferentele un sunt bune sau rele
2.Picioare, maini si celelalte parti ale corpului
-Copiii vor face diferenta intre partile corpului uman de cele ale animalelor..
3. Puzzle-ul uman
-Copiii, vor stii sa numeasca partile principale ale corpului uman
4.Starea umana
-Copiii vor stii sa numeasca partile corpului uman si sa cunoasca functionalitatile acestora
5.Dl Cartof
-Copiii vor intelege cum o schimbare cat de mica facuta la un element al fetei poate transforma imaginea generala a chipului unui om
6.Ti se citeste pe fata
Copiii vor intelege ca emotiile pot schimba fetele oamenilor..

Iar atelierul din martie dedicat copiilor de peste 7 ani este deedicat dinozaurilor ca tot am vazut ca sunt multi copii pasionati de dinozauri si se numeste :
"Jurassic Park"
Din sumar:
1. “O lume disparuta ”
-scurta introducere in lumea dinozaurilor
2. “Cele mai puternice reptile”
-Copiii vor intelege ..de ce savantii fac clasificari si cum se clasifica regnul animal
-Copiii vor fi capabili...sa faca diferenta intre reptilele din vremurile noastre si dinozauri.
3. “Cele mai puternice reptile”
-Copiii vor fi capabili sa diferentieze un animal carnivor de unul ierbivor dupa structura mandibulei si forma dintilor
-Copiii vor afla ca au existat dinozauri carnivori si ierbivori
4. “O forma perfecta”
-Copiii vor afla ca ...dinozaurii erau de multe feluri si ca aveau forme diferite, in functie de necesitati..
5. “Praful ucigas”
-Copiii vor intelege...una din teoriile despre disparitia dinozaurilor
6. “Pe urmele uriasilor”
-Copiii vor fi capabili sa explice...ce este si cum se formeaza o fosila.
7. “Sapaturi uimitoare”
-Copiii vor intelege ce este un paleontolog si cum lucreaza el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cgaby spune:

super idee cu concursul!
care sunt conditiile pentru a fi in juriu? as vrea si eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Pun aici postul pe care il sterg de la Atelierul Piticilor, pentru ca se leaga de consurs:

"Buggy, super ideea ta cu Atelierul Fun Science. Eu sunt deacord sa facem ceva daca se poate .
Ideea de a da si premii mai marunte si diplome mi se pare si ea foarte buna, pentru ca pe copii i-ar face fericiti o cutie de culori sau alte materiale cu care ei sa lucreze (i-am luat lui Matei cadou "lipici cu sclipici", care a fost ieftin, dar nu va spun cat s-a bucurat de el - pentru ei nu valoarea premiului conteaza ci daca ce pot face cu el le face placere). Nu mai spun de diploma.
Gabb, crezi ca se poate sa nu-i ajutam deloc-deloc pe pitici la teme? Crezi ca se vor descurca? Eu il ajut pe Matei de obicei la cate ceva, atunci cand se impotmoleste, ca daca nu-l ajut se descurajeaza si nu mai vrea sa faca nimic, zice ca nu poate si gata. Si atunci ii iau eu manutele in mainile mele si il conduc sa faca operatia pana la capat. Plus ca il ghidez ce trebuie sa faca, daca o lucrare are niste etape - in ce ordine trebuie sa lucram (de exemplu acum desenam, acum decupam, acum lipim)." - precizez ca am primit raspuns de la Gabb


Intrebare: Matei face 5 ani pe 7 ianuarie. Deci il pot inscrie in luna decembrie la grupa 3-4 ani? Si pentru ianuarie il voi inscrie la 5-6 ani?

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Eu cred ca se poate. De ce nu?"Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buggy spune:

Trebuie sa stabilim temele concursului. Neaaparat. Astept propuneri din partea voastra. Eu in afara de desesne nu prea as avea idei. Am vazut ca voi ati facut si planse si tot felul dee lucruri frumoase. "Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212
"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Mesaj copiat de la AT_piticilor:
...Felicitari, Buggy si Gabb ptr. ca va miscati asa de repede!
Il inscriu si eu pe Andrei la grupa I (3-4 ani) chiar daca nu e asa talentat, vom vedea!
Lui nu-i voi spune ca participa la vre-un concurs ca inca nu stie ce e aia competitia, sau ca ar putea castiga ceva, fiindca daca n-ar castiga poate s-ar simti ciudat! Asa, mai bine nu stie! ...

Referitor la tematica eu zic sa alegem cate o tema din cadrul lunii respective. Ex.
decembrie - Peisaj de iarna
ianuarie - picturi cu degetele
februarie - casa mea sau vulcan

etc.



Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Noi la atelier avem o tema pe saptamana. De exemplu: Albinuta, Fructe, Peisaj de vara, Marea, Floarea soarelui, Ornamente de Craciun, Mos Craciun. Cel ce prezinta lucrarea da niste indicatii orientative despre cum s-ar putea realiza, insa fiecare e liber sa realizeze lucrarea cum doreste si din ce doreste (adica acuarele, carioci, plastilina, hartie colorata decupata si lipita, materiale textile si orice altceva va mai trece prin cap ca puteti utiliza) atata timp cat se incadreaza in subiectul temei. Sau am mai avut si teme in care am vrut sa folosim anume materiale (ex: frunze de toamna frumos colorate,legume,conuri de brad, castane, ghinde, nuci) si fiecare a facut din ele ce a vrut (ex: arici, barcute, oameni, animale). Posibilitatile sunt nenumarate cand e vorba de imaginatie .

Despre teme posibile, eu ma gandesc ca s-ar putea face cam asa:
-pentru Decembrie: alegeti o lucrare legata de sarbatorile de iarna, de exemplu Mos Craciun, Pom de iarna, Ornamente de Craciun cu care putem decora casa sau le putem pune in brad (unde putem face ingerasi, reni, globuri, oameni de zapada, ghirlande, stelute, fulgi de zapada, turturi, aranjamente din crengi de brad de pus pe masa sau la usa).
-pentru Ianuarie ar fi frumos un peisaj de iarna (pictat, desenat, lipit-din orez, vata, fulgi, scartaietoare).
-pentru februarie, eu as zice ceva legat de venirea primaverii, de martisor sau de ziua mamei (felicitari, martisoare, peisaje de primavara).

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

cgaby ca sa fi in juriu copilul tau nu are voie sa participe la concurs... singura conditie asta este... mai vrei in juriu?
Propun si eu tema de lucru ce ziceti:
- decembrie - pom de craciun - pt ca e craciunul si pt ca premiul se da la cei mici - grupa I
- ianuarie - peisaj de iarna - pt ca e iarna - premiul merge la grupa II
- februarie - vulcan - pt ca premiul merge la grupa III .. haide-ti sa ii punem sa isi foloseasca imaginatia.

Daca sunteti deacord cu propunerile mele atunci incep lista in primul post al subiectului.


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Cred ca ce zice Gabb are sens. Voi ce ziceti?

Caprioara & Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AT_Piticilor spune:

gata mamicutelor, copii sunt inscrisi in concurs...

Nicole (Gabbriela)


spor la lucru si numai bine

Mergi la inceput