Ampicilina injectabil...

Ampicilina injectabil... | Autor: asiza

Link direct la acest mesaj

Buna...Sunt insarcinata in 35 saptamani si am o infectie urinara tratabila cu ampicilina injectabil...am facut deja 2 injectii, dar dor ingrozitor de tare...Mi s-a spus ca se poate pune branula si ampicilina sa fie data direct in vena! Am parca unele retineri, ca nu ar fi bine pentru bb daca imi pun branula, ca prea repede ajung antibioticele la el...Acuma stiu ca ampicilina e permisa in orice trimestru si practic nu afecteaza bb, DAR vreau sa stiu daca a mai trecut cineva prin asta in sarcina???? Ce parere aveti despre branula asta????

Mersi de raspusuri!!!!

Oana 35+ cu Denis Cristian
Disney bb


Personality can open doors, but only character can keep them open!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Draga Oana ,eu am facut tratament cu ampicilina injectabil de doua ori :o data in saptamana 30 si cealalta tura in saptamna 34.De fiecare data cu branula.Bb est sanatos tun si nu cred ca-si aminteste de ampicilina din branula.E chiar indicat sa faci asa ca se absoarbe mai repede substanta ,doctorii au zis.Asa ca stai linistita si fa tratamentul tot .
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Monicuta, ce fata de milioane esti tu!!! E a doua oara cand ma linistesti si-mi dai incredere sa merg mai departe...No sa stii ca-n seara asta ii cer prietenei mele care-mi face injectiile sa-mi puna branula aia ca prea ma dor soldurile deja si abia am luat 2 injectii...mai am 12 de facut......Te-am pupacit..

Oana 35+ cu Denis Cristian
Disney bb


Personality can open doors, but only character can keep them open!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

asiza, aici in Canada rar se merge pe varianta cu antibiotic intramuscular. Daca nu merge luat pe gura atunci se pune pe vena. Cand eram pe la inceputurile sarcinii am primit o doza mare de antibiotic in muschi dar doar atat, daca ar fi trebuit sa continui injectabil as fi continuat intravenos.
Nu se intampla nimic special atunci cand antibioticul e IV, tot in sange ajunge ca si cel IM, ca si cel pe cale orala, de altfel, doar ca mai repede, normal.


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Donia, mersi.....chiar asteptam raspunsul tau sa-ti aud parerea...am fost si in seara asta, mi-a pus branula pe dreapta, mi-a facut injectia intravenos si nu m-a durut absolut nimic...cica ramane branula asta 3 zile...Oricum e mult mai bine acum, chiar daca ma incomodeaza putin chestiuta de pe mana...

Oana 35+ cu Denis Cristian
Disney bb


Personality can open doors, but only character can keep them open!

Mergi la inceput