Urme de leucoplast - cum se curata?

Urme de leucoplast - cum se curata? | Autor: claza

Link direct la acest mesaj

Fetita mea a fost operata de apendicita saptamana trecuta. I-au schimbat 5 pansamente (cum e si normal) si de la fiecare i-au ramas pe burtica urme urate de lipici de la leucoplast. Nu stiu cum sa le curat (doctorul mi-a spus sa nu-i fac baie in cada, deci n-o pot lasa la inmuiat ), iar la dus sau cu servetele umede nu ies.
Are cineva idee cum se pot sterge?
Va multumesc pentru orice idee.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

vata cu spirt sanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

cu spirtutz:) pui pe un tampon de vata si freci USOR.

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

sau acetona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

sau alcool dublu rafinat,din cel care se pune la visinata.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Va multumesc tuturor pentru idei, o sa-ncerc chiar in seara asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:


Acetona e singurul remediu a urmelor ramase de la leucoplast.

Stiu din experienta profesionala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

eu ieri i'am indepartat urmele de leucoplast de pe mana fetei mele cu spirt. si nu stiu in ce masura e o idee buna sa dea cu acetona sau alti solventi de genul ala pe pielea sensibila de pe burtica fetitei, aproape de operatie... eu, dupa operatie, nici cu spirt nu am avut curajul sa dau ca sa se duca adezivul de la leucoplast, ci am tot incercat cu rivanol si apa oxigenata. mai greu, dar s'a dus pana la urma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

am uitat sa precizez: SPIRT ALB

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Atinge stelele cu mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

iaka cu spirt alb nu am incercat..deci nu stiu.Dar am incercat cu spirt sanitar si cu acetona. Nu s-a luat deloc. Asa ca am rabdat si eu pana am avut liber la baita. Nu s-a luat de la prima baita, dar in timp s-a luat. Daca ar fi stat ea poate curatam tot intr-o zi, dar ea nu vroia si nu am vrut sa stresez.

Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle27 spune:

Buna fetelor.Pot sa va spun din experienta mea cum am reusit sa inlatur urmele de leucoplast.Fetita mea fiind foarte mica,am renuntat la ideea cu spirtul si acetona caci nu au avut efect si am pus pe o carpa moale ulei de masaj,ce am folosit cand eram gravita.Am lasat sa se inmoaie bine apoi usor am frecat dupa care am spalat zona cu apa calduta.ZZona era delicata,undeva la cap,din cauza perfuziilor.
Draga mea poti incerca si asa,sau ulei de masline.
Numai bine.

Mergi la inceput