Tratament eficient pt ovar polichistic

Tratament eficient pt ovar polichistic | Autor: oanaDo

Link direct la acest mesaj

In urma unei operatii de chist ovarian am pierdut ovarul stang (mi s-a facut anexectomie) iar acum ovarul drept tot polichistic este. La prescrierea dr iau anticonceptionale Yasmin insa structura polichistica a acestuia tot asa se pastreaza.

Ce tratament (naturist sau medicamentos) este eficace?




Oana

"Tragedia vietii consta in ceea ce moare intr-un om in timp ce traieste"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancuca_b spune:

oanaDo-Te asteptam la subiectul "naturiste si homeopate",unde vom incerca sa te ajutam sa-ti rezolvi problema!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Oana si eu cred ca un tratament naturist sau homeopat ar tb incercat. Personal eu sunt naturista.
In privinta tratamentului alopat sa stii ca ultimele studii arata faptul ca sindromul ovarelor polichistice (daca intradevar ai SOP) nu se trateaza cu anticonceptionale. Tratamentul modern consta in metformin(pt reducerea insulinei) si progesteron.

Mai ales ca tu ai pierdut un ovar cred ca ar trebui sa tratezi aceasta problema fff serios caci dupa intreruperea ACO, chisturile reapar, caci ACO nu trateaza cauza de aceea nici nu se mai folosesc. Te-as mai intreba dr tau ti-a dat sa faci niste analize, niste dozari hormonale ca sa vada exact care a fost cauza aparitiei chisturilor (caci SOP nu este nici pe departe singura cauza a aparitiei chisturilor ovariene)? Ti-a stabilit un diagnostic clar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

quote:
Originally posted by gudinde

Oana si eu cred ca un tratament naturist sau homeopat ar tb incercat. Personal eu sunt naturista.
In privinta tratamentului alopat sa stii ca ultimele studii arata faptul ca sindromul ovarelor polichistice (daca intradevar ai SOP) nu se trateaza cu anticonceptionale. Tratamentul modern consta in metformin(pt reducerea insulinei) si progesteron.

Mai ales ca tu ai pierdut un ovar cred ca ar trebui sa tratezi aceasta problema fff serios caci dupa intreruperea ACO, chisturile reapar, caci ACO nu trateaza cauza de aceea nici nu se mai folosesc. Te-as mai intreba dr tau ti-a dat sa faci niste analize, niste dozari hormonale ca sa vada exact care a fost cauza aparitiei chisturilor (caci SOP nu este nici pe departe singura cauza a aparitiei chisturilor ovariene)? Ti-a stabilit un diagnostic clar?




Dupa operatie am facut dozari hormonale si a reiesit lipsa de progesteron insa mi-a recomandat anticonceptionalele. Asta a fost in 2003. De atunci ovarul arata tot polichistic si la ultimul control acelasi sfat. Nimic mai mult.Nici un diagnostic.

Oana

"Tragedia vietii consta in ceea ce moare intr-un om in timp ce traieste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si mie mi-a iesit odata lipsa de progesteron si am luat progesteron 6 luni timp de 10 zile pe luna (parca dintr-a 16-a pana in a 25-a zi a lunii). Aveam ovare polichistice si amenoree secundara (adica imi venea "ciclul" si la 6 luni. Toti ginecologii la care m-am dus pentru problemele astea mi-au dat anticonceptionle si unul m-a trimis chiar la operatie, dar n-am vrut eu. Insa, in cele din urma m-am luninat si am fost la un endocrinolog de la Parhon (prof. Daniel Grigore) si acolo am facut dozarile hormonale si am inceput tratamentul cu progesteron.

Am luat din ianuarie pana in iunie (eram in 2001), ciclul mi s-a reglat si, in toamna aceea, cand am fost la ginecologla controlul de rutina, ovarele mele erau curate, nici urma de chisturi. In martie anul urmator am ramas si insarcinata (inainte nici asta nu era posibil)!

Acum iau Yasmin doar ca anticonceptional, este un contraceptiv cu doze mici de estrogen si progesteron. Inainte ginecologii care au incercat sa-mi rezolve problemele cu chisturile si intarzierea ciclului mi-au dat Diane 35 si Microgynon.

Multa sanatate si ai mare grija de ovarul ramas!
Unii endocrinologi vad altfel problema decat ginecologii - constatarea mea.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by oanaDo

quote:
Originally posted by gudinde

Oana si eu cred ca un tratament naturist sau homeopat ar tb incercat. Personal eu sunt naturista.
In privinta tratamentului alopat sa stii ca ultimele studii arata faptul ca sindromul ovarelor polichistice (daca intradevar ai SOP) nu se trateaza cu anticonceptionale. Tratamentul modern consta in metformin(pt reducerea insulinei) si progesteron.

Mai ales ca tu ai pierdut un ovar cred ca ar trebui sa tratezi aceasta problema fff serios caci dupa intreruperea ACO, chisturile reapar, caci ACO nu trateaza cauza de aceea nici nu se mai folosesc. Te-as mai intreba dr tau ti-a dat sa faci niste analize, niste dozari hormonale ca sa vada exact care a fost cauza aparitiei chisturilor (caci SOP nu este nici pe departe singura cauza a aparitiei chisturilor ovariene)? Ti-a stabilit un diagnostic clar?




Dupa operatie am facut dozari hormonale si a reiesit lipsa de progesteron insa mi-a recomandat anticonceptionalele. Asta a fost in 2003. De atunci ovarul arata tot polichistic si la ultimul control acelasi sfat. Nimic mai mult.Nici un diagnostic.

Oana

"Tragedia vietii consta in ceea ce moare intr-un om in timp ce traieste"




De acord cu ce a zi mai sus Cristina. Si eu am inceput cu tratamentul cu progesteron (Utrogestan 10 zile pe luna : Z15-Z24 - 2 ovule /zi intravaginal; una dimineata; una seara). Din pacate la mine fiind boala mai avansata dupa cateva luni in care dr a vazut ca doar asta nu functioneaza mi-a adaugat si metforminul pt a-mi scadea insulina.

Si subscriu si la partea ca ginecologii si endocrinologii vad uneori diferit problemele. Eu personal am ales sa merg la endocrinolog. La ginecolog atentie mare eu am avut o experienta crunta. Nu toti stiu cum se trateaza si fac greseli mari. Ar trebui un ginecolog f bun eventual unul care se ocupa de infertilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

Si eu am avut chisturi la ambele ovare ,iar ACO nu le-am suportat asa ca am facut un tr homeopat de 4 luni si am scapat. De atunci orice am ma duc cu analizele la dr. homeopat Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns libelula spune:

Angelinne, spune-ne si noua la ce doctor te duci!!! La homeopat adica!

si in ce a constat tratamentul!

please please please....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angelinne spune:

In CJ! Sunt niste dilutii care le iei doar 3 zile de 3 ori pe zi si ele actioneaza pe o luna! Simplu...daca nu bei cafea, alcool si inca citeva chestii de respectat....dar cu vointa se poate orice!

Mergi la inceput