Ceaiul de ceapa

Ceaiul de ceapa | Autor: greieras

Link direct la acest mesaj

Va rog sa-mi spuneti si mie cum se face ceaiul de ceapa si la ce fel de tuse foloseste, la uscata sau productiva? Multumesc

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:


Neatza,
Eu am folosit ceaiul de ceapa pentru orice tuse,si cea seaca si cea productiva.Am facut infuzie din cojita aurie de la ceapa,"ochiometric" si a functionat.
Am amestecat-o cu ceai de tei pentru ca nu are un gust f.placut,si micutza mea l-a baut cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

alondra, merci mult.

Gloria si Eva (22 dec. 2004)



Pasti 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Eu am facut de multe ori ceai de ceapa atit pentru mine cit si pentru copilas si a fost foarte eficient.
Se fierbe o ceapa cu tot cu cojile maro si cu mustati pina scade apa la jumatate din cantitatea initiala. Eu am pus cam 600 de grame de apa la o ceapa obisnuita, nu prea mare.
Apoi am amestecat cu miere de albine.
La copilasi se da cite o lingurita la o ora.Nu se da prea mult de odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Se poate adauga la ceapa si coji de nuca. Ceaiul de ceapa+coji de nuca e ft. bun pt. tuse.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana06 spune:

Diana, de ce nu se da mai mult o data?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Cica daca are flegma s-ar putea sa i se desprinda mai multa de odata si atunci se poate ineca.Si se bea in inghitituri mici.Nu se beau mai mult de 2 cani pe zi dar nu stiu din ce cauza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NANU spune:

alondra 25.2006 zice ca se folosesc coji de ceapa iar diana69 zice de ceapa cu coji.Acum va intreb:dau rezultat ambele variante?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NANU spune:

MULTUMESC tatianas

Mergi la inceput