hipospadias

hipospadias | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

Am nascut in urma cu o saptamana, in maternitate doctorita si asistentele mi-au spus ca bebelusul e sanatos, ca totu-i bine. Marti cand am iesit din maternitate, am avut socul sa aflu ca bebelusul meu are pe foaia de iesire diagnosticul HIPOSPADIAS, adica putica lui nu este cum trbuie, orificiul pe unde face pipi nu este pozitionat bine .
Cred ca banuiti ca toata ziua de marti am plans intr-una si am stat sa ma interesez ce inseamna asta. Dupa ce am nascut eram undeva mai sus de al 9-lea cer, aveam baietelul pe care mi-l doream de mult, stiam ca-i sanatos...si sa aflu ca de fapt trebuie operat ceva mai tarziu, nu stiu sigur cand. Va dati seama ca parca am picat in cap din al 9-lea cer unde eram.
Am aflat ca mai sunt mamici pe forum cu copii care au avut diagnosticul asta si le rog din suflet sa-mi spuna si mie ce-au facut ele, cum a fost, tot ce stiu ele, din experienta lor.
Va multumesc din suflet.

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

Buna, imi tare tare rau de suferinta ta dar cu credinta in Dumnezeu vei reusi sa le rezolvi pe toate.iata ce am gasit:Hipospadiasul este o malformatie congenitala in care meatul uretral (deschiderea uretrei la exterior) este situat ventral intre virful penisului (unde se afla in situatii normale ) si perineu (regiunea dintre baza scrotului si anus). In functie de situatia meatului uretral exista mai multe tipuri de hipospadias: glandular, subcoronar, penian distal, mijlociu,penian proximal, penoscrotal,scrotal si perineal. Alaturi deaceasta anomalie in cadrul hipospadiasului se asociaza frecvent incurbarea ventrala a penisului si dezvoltarea predominant dorsala a preputului care capata aspectul unui acoperis deasupra glandului.

Incidenta hipospadiasului este de 1 la 300 nou nascuti de sex masculuin in care 50% il ocupa tipurile de hipospadias anterior sau distal (glandular si subcoronar), 30% hipospadiasul mijlociu si 20% tipurile de hipospadias posterior sau proximal (penian proximal, peno-scrotal, scrotal sau perineal).

Hipospadiasul, poate fi insotit de alte anomalii congenitale cum ar fi criptorhidia (necoborarea unuia sau ambelor testicule in scrot ), hernia inghinala cu sau fara hidrocel (prezenta de lichid in jurul testicului), micropenis, si anomalii ale scotului. Deasemenea pot exista anomalii genetice care trebuiesc identificate prin efectuarea cariotipului.

Singurul tratament al hipospadiasului il reprezinta reconstructia chirurgicală a uretrei ( uretroplastia ) de la meatul uretral la virful penisului. Indicațiile principale de tratament sunt, de ordin functional : jet urinar care sa "bata" departe permitand astfel urinarea din picioare si evacuarea spermei in vagin in timpul actului sexual la maturitate, de acest tratament beneficiind in special pacientii cu forme de hipospadias proximal. In cazul tipurilor de hipospadias distale (glandular si subcoronar) indicatia de corectare chirurgicală este relativa fiind data de considerente estetice si de imagine corporală, pentru hipospadiasul glandular unii urologi considerand ureroplastia inutilă.


Intervalul de varsta optim la care se indica uretroplastia este cuprins intre 6 si 12 luni cand se considera ca impactul psiho -afectiv al operatiei asupra copilului este minim. Daca uretroplastia nu s-a facut in acest interval este recomandat ca aceasta sa fie efectuata dupa varsta de 4 ani. Evolutia tehnicilor de uretroplastie efectuate cu lupe, a instrumentarului, si a materialelor de sutura resorbabile sintetice a facut ca in prezent rezolvarea hipospadiasului sa fie facuta frecvent printr-o uetroplastie intr-un singur timp, uretroplastiile in doi timpi fiind rezervate cazurilor complicate sau in unele reinterventii.





"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hermelina spune:

uite o informatie f utila
Dr. Valentin VOINESCU
Medic primar urolog
Doctor in medicina

Contact:

Spitalul Clinic Prof. Dr. Theodor Burghele, Soseaua Panduri Nr. 20
Telefon: 410.69.10 sau 0788.161.264
E-mail: voinescu.v@uretroplastii.ro


Pentru sugestii si probleme legate de functionarea
site-ului, va rugam sa ne scrieti la voinescuv@yahoo.com.
Sa nu iti lasi copilul pe mana unor medici care vor sa faca experiente pe el, cautal pe domnul doctor care e un om minunat si nu vei regreta- e cel mai bun urolog din tara.

"Daruieste dragoste si vei fi binecuvantat cu dragoste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Hermelina, multumesc .



Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Roxana, cauta pe DC subiecte cu hipospadias, ca au fost destule.
Si baietelul meu a fost operat la 9 luni de asa ceva. Acum totul este bine, face pp cum trebuie, nu in jeturi si drept.
Bun venit lui Calin!
Sanatate!

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ciuf, asteptam pe cineva care a trecut prin asta sa-mi spuna ce si cum.
Te rog mult, spune-mi cum a fost in cazul baietelului tau? Al meu face pipi undeva sub putica, face in jet drept, nu stanga, nu dreapta. Pana voi ajunge la un doctor simt ca inebunesc. Te rog mult, spune-mi cum a fost operatia, cum s-a refacut dupa ea, cat ai stat in spital, tot ce-mi poti spune. Ma duc sa caut si subiecte asemanatoare.

Roxana,deCalin(9.11.2006),Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Roxana, lucrurile nu sunt asa de negre cum par.

Eu am trecut prin operatie si acum totul este bine. Conteaza cat de mare este gradul de hipospadias, daca are si curbura si multe altele.

Vino si aici http://health.groups.yahoo.com/group/Epihipospadiasromania/ poate incercam sa ne unim.

Vestea rea este ca fara operatie nu se poate indrepta, vestea buna este ca exista metoda de remediere si ca la noi se poate face cu succes.
Mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogdidicris spune:

buna seara si felicitari pentru bebelus. sa fie sanatos si sa-ti aduca numai bucurii.
aceeasi poveste mi s-a intamplat si mie, doar ca eu nu am reactionat in nici un fel, deoarece habar nu aveam ce este aia. cred ca eram inconstienta. eram atat de fericita ca il am pe bogdan langa mine incat nu am tinut seama de ce mi-au spus doctorii. trebuie sa te duci cu el la un chirurg si sa vada cum e pozitionat orificiul si te va intreba tot felul de chestii. trebuie urmarit jetul de urina daca este intrerupt sau cursiv,etc. al meu a fost programat la 3 ani sa ma duc cu el la control si daca este suficient de mare ca sa priceapa, il operez atunci. pana atunci mai este. nu-ti face griji ca nu ramane asa. bine macar ca se poate corecta.asta tine mai mult de estetica. acum depinde ca am auzit si cazuri mai grave.
va pupam cris si bebe bogdan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina2005 spune:

Draga Roxana,

Felicitari pentru baietelul tau!
Nici nu stii cat ma bucur de venirea pe lume a lui Calin...Sa va traiasca si sa va umple sufletele de bucurie...

Multi copii au astfel de probleme...a avut si Andrei,primul baietel al meu ...
Asta se rezolva ...bine ca ai reusit sa aduci pe lume al treilea copil...ai trecut cu bine de a treia cezariana...si e baiat...asa cum ti-am spus eu candva...

Am trecut si eu prin aceste momente...acum zambesc cand mi-aduc aminte cum "ne uda" Andrei ...iar noi eram bucurosi ca totusi a reusit sa urineze...pana la urma l-am operat...facuse fimoza...si de atunci il verific mereu acolo cand ii fac baie

Ce pot sa-ti mai spun...
CRESTERE USOARA!

MULTA SANATATE, LINISTE SI FERICIRE... TIE SI FAMILIEI TALE!




Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

POZE CU NOI




Simina cu Teo (7.06.2006) ,Diana (30.05.2003) si Andrei (10.04.2001)


Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
Originally posted by simina2005

Draga Roxana,

Felicitari pentru baietelul tau!
Nici nu stii cat ma bucur de venirea pe lume a lui Calin...Sa va traiasca si sa va umple sufletele de bucurie...

Multi copii au astfel de probleme...a avut si Andrei,primul baietel al meu ...
Asta se rezolva ...bine ca ai reusit sa aduci pe lume al treilea copil...ai trecut cu bine de a treia cezariana...si e baiat...asa cum ti-am spus eu candva...

Am trecut si eu prin aceste momente...acum zambesc cand mi-aduc aminte cum "ne uda" Andrei ...iar noi eram bucurosi ca totusi a reusit sa urineze...pana la urma l-am operat...facuse fimoza...si de atunci il verific mereu acolo cand ii fac baie

Ce pot sa-ti mai spun...
CRESTERE USOARA!

MULTA SANATATE, LINISTE SI FERICIRE... TIE SI FAMILIEI TALE!




Va doresc toate cele bune si multa dragoste ...

POZE CU NOI



Simina cu Teo (7.06.2006) ,Diana (30.05.2003) si Andrei (10.04.2001)


Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!







Simina - hipospadias si fimoza sunt doua chestii net diferite. Fimoza se rezolva in 15 minute , iar operatia de hipospadias dureaza vreo 2 ore minim.
In hipospadias copilul nu are dificultati in urinare.. Cel putin asa stiu eu. Problemele sunt insa mult mai complicate.


Filofteia ma bucur ca baiatul tau e bine.


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Filofteia ma bucur ca baiatul tau e bine.


Multumesc mult Spic de grau.
Este bine si asa dori sa le ajut pe toate mamicile care trec prin aceste probleme, de aceea am inititat si grupul pe yahoo.

Mergi la inceput