Reteta testata de COZONAC PUFOS

Reteta testata de COZONAC PUFOS | Autor: Ileana Cosanzeana

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Incet- incet se apropie sarbatorile de iarna pe care eu nu le concep fara un cozonac gustos pe masa. Intrebarea si rugamintea mea este: are careva dintre voi o reteta testata de cozonac pufos? Stiti voi, cozonac care ramane moale chiar si dupa 2-3 zile si nu are aspectul ala de coca uscata...

Sper sa-mi veniti in ajutor!

Va

Elena

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

asta e reteta mea preferata, super testata:

1 lingurita de drojdie uscata (3 gr.)
1/4 cana de apa calduta (50 ml.)
1/4 cana de zahar (4-5 linguri de zahar)
Un praf de sare
3 galbenuse
1/2 cana de smantana (8 linguri rase de smantana)
8 Linguri de unt (110 gr.)
3 1/2 cani de faina (500 gr.)
Vanilie
Coaja rasa de lamiie sau portocala

daca ai robot sau masina de paine se pun toate ingredientele inauntru si se framanta bine. se scoate din cuva si se pune la crescut in vas uns cu unt, la loc ferit de curent.
daca framantati cu mana: se topeste drojdia in apa calduta.
Intr-un castron mai marisor se pune faina la care se adauga zahar, sare, galbenusurile, smantana, vanilia si coaja de fructe impreuna cu drojdia inmuiata.
Se framinta un aluat potrivit de tare. La inceput va fi lipicios pe mana dar incet incet adaugati unt in timp ce framintati, pana ce aluatul se desprinde de pe mana si de pe castron. Cam 20-30 minute.
Daca e prea moale sau prea tare atunci adaugati un pic de lichid sau fain, foarte putin cite o lingurita o data) si mestecati pina revine la punctul in care nu se mai lipeste.
se lasa la crescut pana si-a dublat volumul.
apoi se taie aluatul in 4 bucati.
Se intinde o bucata de aluat cu palma incetisor pina se face un dreptunghi de lungimea tavii in care se va coace. Se umple cu umplutura dorita si se ruleaza.
Se unge tava cu unt si se aseaza cozonacul in ea. Se lasa la cald sa dospeasca. (30 minute)
De obicei cind cozonacul a crescut pina la marginea de sus a tavii …e bun de bagat la cuptor.
Inainte de a baga cozonacul la cuptor se bate un ou cu 1 lingura de lapt si se unge cozonacul, peste ou se presara zahar sau seminte de susan. Se coc la 180°C 30 - 35 minute. (reteta este de pe culinar, a mamei celeste). aici ai ceva mostre: cozonaci

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

ROXI pentru reteta, am intrat sa deschid un subiect pe tema asta (pentru ca, desi gatesc mult si bine, zic unii ), nu am facut niciodata cozonac!
Si mi-au lasat gura apa cei din poze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nastea23 spune:

Roxana, la cuptor dai cozonacul in tava aia de sticla? Am si eu asa ceva dar imi e frica sa incerc cu toate ca scrie ca se pirmite.

Um amigo e alguem que compreende o teu passado, acredita no teu futuro e aceita-te como es.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Nastea, indrazneste fara grija, eu am mai multe forme de sticla, deja de citiva ani. Nu patesc absolut nimic (numai sa nu le trintesti intentionat pe jos), imi place mult sa le folosesc.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ileana Cosanzeana spune:

Roxana, multumesc mult pentru reteta, am sa o incerc. Intr-adevar cozonacii tai arata ca in reclame...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Roxana,arata super!!O sa incerc si eu reteta dar pana la sarbatori (ca daca nu-mi ies cumpar ca in fiecare an).
Dar spune-mi te rog la robot cat se framanta?
Ca eu initial vroiam sa-i framant la mana, dar cand am citit ca trebuie 20-30min...mai bine ma las pagubasa.Ca nu ma lasa Bianca atata timp

quote:
se scoate din cuva si se pune la crescut in vas uns cu unt, la loc ferit de caldura.


Nu la loc ferit de curent?Eu stiu ca se pune coca la crescut la loc calduros, ferit de curent.

Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)

Bianca si noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adema spune:

Roxi, ce umplutura faci la cozonacii aia??? Arata super!

Adema&Codrut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Roxana, pe mine ma intereseaza umplutura cu branzica. Sunt lesinata dupa umplutura cu branza
Pupici


Nana, aspiranta la titlul de mamica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Roxana , cati cozonaci ies din cantitatile date? Stiu ca difera de marimea vasului, dar macar asa cu aproximatie.

Tu faci cantitate dubla ?


Cata siBianca-Maria(2.11.2005)

Bianca si noi2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

vai de mine ma scuzati, pierdusem din ochi subiectul asta...nu stiam ca-s asa multe intrebari! deci mii de scuze inca o data si sa trecem la treaba:
Nastea23: nu se sparg sub nici o forma formele de Jena. foloseste-le cu incredere. eu m-am saturat sa facut cozonaci in forme traditionale si ii fac doar asa, rotunzi, sau mini portii, in formele mici de jena, cat se mananca o data.
Catutza: sigur ca la loc ferit de curent....modific si in reteta! eu tin orice aluat cu drojdie cum am invatat de pe culinar, la dospit in cuptorul stins, doar cu lumina aprinsa inauntru. sau incalzit la 30 de grade, stins si pus apoi aluatul inauntru la crescut. asa poti sta si cu geamul deschis la bucatarie! eu ii framantla robot maxim 10 minute...hai 12 cu tot cu amestecat de vreo doua ori. e joaca de copil. mie imi iese un cozonac mare sau cati ai vazut in pozele alea. de Craciun fac cam 3 ture, ca duc si cadou, in vizite, etc.
Adema: umplutura cea mai folosita este cacao frecata cu unt si nuci presarate deasupra, plus stafie imbatate in rom. sau rahat si stafide.
Nana: umplutura cu branza....ca la pasca? cred ca poti freca ceva branza dulce cu zahar, eventual un galbenus si stafide in rom...si gata! mare grija sa nu fie prea curgatoare si nici prea multa, ca sa creasca frumos cozonacul.
spor la treaba tuturor, sa vad ceva poze in curand!

Roxana


Mergi la inceput