Sanii dupa alaptat - cum sa-i fac sa-si revina?

Sanii dupa alaptat - cum sa-i fac sa-si revina? | Autor: Danza

Link direct la acest mesaj

Am intarcat acum 20 zile, dar sanii nu s-au micsorat mai deloc. Laptele a disparut aproape complet. Inainte de sarcina aveam 75C, acum sunt la 75D, dar vreau sa-i am mai mici un pic. Am auzit de la alte mamici, ca dupa alaptat/intarcat au numar ma mic la sutiet decat inainte de sarcina. Pe langa faptul ca am ramas cu un numar mai mare la sani, s-au si lasat un pic, desi nu am incetat sa port sutien si nu unul oarecare, dar din asta care tine bine pieptul. Ce sa fac? Exercitii pt intarire sau transformarea asta e ireversibila???
Va multumesc pt eventuale raspunsuri

Cu drag,
Danza, mami fericita a lui Danuz

paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Danza draga, nu prea te poti astepta ca dupa ce alaptezi, sinii sa fie exact ca inainte, orice ai face se lasa putin. Glanda mamara, dupa ce isi face "datoria", regreseaza. De asta femeile care nu au cistigat in greutate, au numar mai mic la sutien dupa ce intarca. Exercitiile pe care le poti face sint in general cele pentru muschii pectorali, dar daca s-au lasat mai tare, numai chirurgia estetica mai poate rezolva (daca tii neaparat). Iti spun eu citeva exercitii:
1. flotari
2. la sala (sau acasa), impins de la piept cu gantere sau haltera, si fluturari (daca vrei mai amanuntit spune sau cauta pe site-urile despre culturism, bodybuilding)
3. inotul, e excelent pentru muschii pieptului. Sa nu mai vorbim de restul.
spor,

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:


Am nascut trei copii, pe primii doi cind eram tinerica pela douazeci si... al treilea la spre...40. Sinii se lasa dupa fiecare nastere si alaptat. Foarte mult depinde si cit te-ai ingrasat. EU zic sa ai un pic de rabdare vezi si tu dupa 3 luni.

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cspeana spune:

Eu nu mai alaptez de 4 luni si cateodata mai vad pete mici pe sutien ,se spune ca daca alaptezi organismului ii trebuie de trei ori timpul sa isi revina asa ca ai rabdare si eu le-am avut foarte mari dar acum s-au mai micsorat..deci rabdare.

sa fim fericite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

nici eu nu am luat in greutate (acum sunt mai slaba decat inainte de sarcina), dar vai, sanii sunt mai mici si mai lasati, la aproape 4 luni de la intzarcare, asa ca asteapta si tu cateva luni, cand isi vor reveni de-a binelea si s-ar putea sa-tzi para rau dupa sanii cei mari :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Buna fetelor, Va multumesc pt raspunsuri. Intr-adevar am luat ceva in greutate, dar nu mult> in timpul sarcinii 12 kg, dupa nastere ramasesem cu 4 kg in plus fata de greutatea mea inainte de sarcina, iar pe parcursul alaptarii am mai adaugat inca 1 kg. Acum am exact 5 in plus. Prin urmare nu am avut suisuri si coborisuri mari de kg. Norocul meu e ca sunt destul de inalta 1.74 cm si pieptul mare nu sare atat in evidenta, dar mi-i greu sa-l port, deja am ajuns ca un semn de intrebare, nu mai vorbesc de dificultatea de a alege o haina/bluzita care sa-ti stea bine. Ma linisteste un singur lucru> puiu meu a avut tzitzi atat cat si dorit si cand si-a dorit. Daca era voia lui, ar mai fi supt inca ceva timp. Dovada e faptul ca si acum mai cauta cu manuta pe la san.
pt toate


Dana si Danut care azi face 1 an si 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilach spune:

Ma bucur ca te-ai linistit un pic sa vezi unde te afli peste 3 luni si da-ne de stire.
puiutul tau este nascut pe 20.09.2001?

ella& laura,andrei,andra

Mergi la inceput