Ati folosit Prospan?

Ati folosit Prospan? | Autor: Nicoleta

Link direct la acest mesaj

Servus.
Am gasit intamplator numele, am cautat pe Net si este un sirop de tuse. Copilul meu merge la gradi si din cand in cand tuseste... Cum as putea sa il folosesc?
Merg si la medic sa il intreb, daca o fi auzit, dar pana atunci... Voi cum faceti?
Multumesc,
Nicoleta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vivienn spune:

salut!o farmacista m-a sfatuit sa nu-mi indop copilul cu medicamente pt ca nu va avea anticorpi.intareste-i imunitatea cu imunogrip,vitaminaC,propolis sau catina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

prospan este un sirop natural cu extract de iedera. este un bun mucolitic, fara reactii secundare. citeste si aici: www.prospan.ro. dar nu se da preventiv, doar in cazuri de tuse uscata.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Este f. bun Prospanul atat in tuse seaca cat si productiva, in cazul nostru. Si, l-am administrat la recomandarea medicului.

Raluca mama Ilincai de 4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Multumesc pentru raspunsuri.
Vivienn, nu il indop cu medicamente, acesta este din plante. Vreau doar sa il ajut, tusea de la gradi pare sa nu se mai termine... De fapt de vreo 3-4 saptamani nu mai tuseste, dar de dimineata avea nasul infundat si incepuse sa tuseasca sec... doar de cateva ori, dar au ajuns sa ma sperie aceste prime "acorduri", asa ca am venit la serviciu si... pe NET! Am gasit Prospanul. Nu stiu daca gasesc in Brasov, de aceea ma gandeam sa caut din timp.
Vreau sa intreb si un medic inainte de a incepe sa i-l administrez, si numai daca va fi cazul. Dar este bine de stiut cum au facut altii si de ce.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivienn spune:

scuze, nu am vrut sa fac acuzatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Si noi i-am dat iarna trecuta Prospan si s-a comportat bine! Intr-adevar este ptr. tuse uscata!

Catalina & Robert-Andrei (4 ani)
varsta lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Nicoleta, eu i-am dat lui Bogdan Prospan o saptamina, la indicatia medicului pediatru. 1 lingurita de 3 ori pe zi, dar stii ca el a luat si antibiotic, asa ca nu stiu ce l-a ajutat de fapt


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Tine aripioara asta, voinice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Nicoleta, e un produs de plate, nu are efecte adversse, asa ca nici o problema, ce stiu e ca se da mai mult pentru tuse productiva si tusea din raceala (cel putin asa scrie in prospectul de aici). Poti sa-i dai jumatate de tableta efervescenta ca are peste 4 ani sau sirop 3x 2,5 ml.
picaturile se mai pot folosi ca inhalant dar numai in aparatele speciale de aerosoli, nu se pot pune in apa fiarta ca-si pierd efectul.
multa sanatate

Mira mami de DAVID (15.08.2002), DARIA(20.11.2004) si SELIN (07.02.2006)

POZE CU NOI

Poze noi ....cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Noi folosim cu succes.Ni l-a recomandat dr. ptr o tuse uscata care a evoluat mai apoi in una productiva.Este un produs avand la baza extract de iedera care calmeaza tusea si ajuta la eliminarea secretiilor.
Baietelul meu (3 ani) ia de 3 ori pe zi cate 5 ml timp de 5-10 zile.

Eu l-am vazut cam prin toate farmaciile.

Andreea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Multumesc pentru raspunsuri, eu am citit pe Net ca este bun pentru toate felurile de tuse, nu ii voi da preventiv, ma intrebam daca alte mamici l-au mai dat copiilor lor, as vrea sa tratez mai naturist dereglarile astea de secretii...
Sper sa nu fie nevoie, insa nu stii niciodata. Eu aici nu l-am vazut prin farmacii, urmeaza sa mai intreb.
Nicoleta

Mergi la inceput