stranutul

stranutul | Autor: daniella4

Link direct la acest mesaj

Am o problema cu stranutul, nu cred ca-i grav, mai mult enervant si penibil, oricum nu ma vad mergand la orl pt asta, poate stiti ce as putea lua sa reduc/elimin problema.

Se intampla:
- noaptea si in special iarna
- cand ies la soare brusc si e racoare afara
- cand e umezeala

Daca cumva mi-e lene sa-mi suflu nasul (noaptea in somn) repet faza cu stranutul de vreo cateva ori pana ma trezesc de tot.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Eu cred ca e vorba despre rinita alergica, am si eu probleme cu stranutul mai ales toamna si primavara, la aerul rece uneori, la soare, la praf...eu ma tratez cu Aerius, 1 tableta pe zi.


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze 1, poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Exact, este rinita alergica. Si eu sufar de asa ceva. Sfatul meu este sa o iei foarte in serios pentru ca netratata se poate agrava, eu am facut astm alergic si ma chinui ingrozitor. Se pot tine simptomele sub control cu aerius, singulaire, claritine, iti recomand si nasonex, foarte bun pentru alergii. Dar incearca sa mergi la un alergolog sa te testeze fiindca in primul rand trebuie sa incerci sa determini factorul alergic pentru a te feri de el sau chiar pentru a-l elimina pe cat posibil. Mult succes si inca odata nu trata ca si cand ar fi ceva lipsit de importanta pentru ca nu e.

Pupici,
Angelique

pozele mele, povestea nuntii, luna de miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Va multumesc pt raspunsuri. Nu am prea mult timp pt ajuns la doctor, o sa incerc sa iau Aerius. Se ia continuu, adica in fiecare zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Da, una pe zi, dimineata cand te trezesti, inainte sa apuce sa apara simptomele.

Pupici,
Angelique

pozele mele, povestea nuntii, luna de miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Daniella4, eu zic ca inainte sa-ti administrezi niste pastile dupa ureche ar trebui sa mergi totusi la doctor. Si eu sant pricopsita cu o rinita alergica iar tratamentul este destul de dificil de nimerit. In functie de alergen, de manifestari si de severitate, numai medicul ar trebui sa-ti prescrie ceva. Si eu am folosit Aerius, dar e bine de stiut ca nu trebuie sa abuzezi de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

quote:
Initial creeata de daniella4


Daca cumva mi-e lene sa-mi suflu nasul (noaptea in somn) repet faza cu stranutul de vreo cateva ori pana ma trezesc de tot.

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"




daca stranuti in somn, poate fi cumva si din cauza pernelor? ai perne de fulgi?
daca da, mai bine schimba-le si ia-ti unele antialergice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Da, Mirela, am perne de fulgi de cand ma stiu, rinita a aparut insa de vreo 2-3 ani.

Fetelor, stiti cumva daca rinita asta este molipsitoare? Dorm cu piticul in camera...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Rinita alergica nu e molipsitoare din cate stiu eu. De ce nu incercati un tratament homeopat? Eu m-am chinuit cu rinita 8 ani, sunt 4 ani de la tratamentul homeopat si nu mai am nici o problema. Tratamentul se face in functie de particularitatile fiecarui organism, astfel incat nu va pot recomanda remediile pe care le-am folosit eu. Sanatate multa!

poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Cu riscul de a ma repeta, nu te culca pe o ureche, este treaba foarte serioasa, eu ma chinui groaznic cu asta. Ea evolueaza daca nu o tii sub control. Nu este molipsitoare, deci nu iti fa griji ca ti se molipseste copilul. Ea poate sa apara pe parcurs insa, un organism sensibil expus unui factor alergic poate sa declanseze simptomele alergice dupa o perioada mai lunga de expunere, chiar daca pana acum nu ai avut nimic.

In cazul tau, daca spui ca iti apar simptomele noaptea, alergia poate fi intr-adevar la puful de la perne (chiar daca s-a declansat doar acum 2-3 ani, reactia poate fi totusi de la ele) sau poate fi reactie la acarieni (gandaceii microscopici care traiesc in praful din casa, saltele, perdele, perne, cuverturi, tot ce este textil) ca in cazul meu. Pana sa aflu ca sunt alergica la acarieni, nici macar nu stiam ca exista asa ceva .

Nu vreau sa te sperii, nici sa fiu cicalitoare, dar mergi la medic. De exemplu poate aerius la tine nu da rezultatele scontate. Claritine este tot anialergic si de foarte buna calitate, mie in schimb nu imi reduce simptomele. Deci fiecare organism este diferit, si factorii alergici nu se pot trata dupa ureche. Nu te supara ca insist, dar consulta un medic.

Pupici,
Angelique

pozele mele, povestea nuntii, luna de miere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Multumesc pt sfaturi. Cred ca o sa merg pana la urma la un medic.

As vrea sa va mai intreb ceva preventiv: medicamentele acestea antialergene nu induc cumva somnolenta si pofta de mancare? Eu i-am dat piciului asta primavara Aerius si Claritin sirop la indicatia pediatrei si parca a avut si cele 2 simptome sus mentionate...dar el nu conduce masina..inca.

Mergi la inceput