Senzatie de frig dupa mic dejun :-(

Senzatie de frig dupa mic dejun :-( | Autor: danat

Link direct la acest mesaj

Dragelor, am si eu o nedumerire de mai mult timp. Dupa ce iau micul dejun (ceea ce se intampla pe la ora 10-10:30 de obicei) care consta de obicei dintr-un iaurt, lapte batut cu cereale integrale SAU un mar, sau kiwi, ma apuca la 15-20 min o senzatie de friiiig, indiferent de anotimp. Senzatia ma tine cam juma de ora, caci de obicei apoi imi fac un ceai si trece incet incet senzatia. Mi se pare cam ciudata o asa senzatie, mai ales dupa ce maninc. Numai dimineata se intampla.
Are cineva asemenea probleme? Si ce o insemna asa ceva?



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danais spune:

Dana draga, trebuie sa ne luam de manuta, ca vad ca mai suntem si tize. Aceeasi senzatie de frig o am si eu, dar acum s-a extins si dupa masa de pranz, plus o senzatie de slabiciune. Eu am fost la endocrinologie pentru ovarele mele polichistice si mi-a zis doctorita ca senzatia de frig/slabiciune/lesin dupa masa se datoreaza hipoglicemiei. Eu am si hiperinsulinemie (demonstrata de analize)si fac hipoglicemii. Mie mi-a propus tratament medicamentos (metfomin), dar nu l-am agreat. Am reusit un timp sa scap de asta cu dieta Montignac, dar cand m-am lasat de ea au revenit simptomele. Acum duc munca de lamurire cu mine insami sa ma apuc iar de Montignac, dar prea multe sunt tentatiile.

Daniela si Denisa (17 ianuarie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Pai eu tocmai tin de 3 sapt Monti si nu vad nici o schimbare. E aceeasi senzatie ca si inainte.
Eu beau cafeaua cand ma trezesc putina si la servici restul deci sa zicem pe la 8 jumate, iar peste vreo 2 ore maninc ceva din ce am zis mai sus.
Nu pricep de ce se intampla asta cu hipo....



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danais spune:

Aaaaa, nici la mine nu a disparut senzatia imediat sau complet cu Monti. Abia dupa vreo 6 saptamani de Monti pot sa spun ca m-am mai reglat. Ideea cu hipoglicemia, extrem de nestiintific vorbind, ca nu-mi amintesc toata polologhia endocrinoloagei, este ca tu mananci si pentru o anumita cantitate de glucide se secreta o anumita cantitate de insulina, in caz de hiperinsulinemie insa, apare fenomenul de intoleranta la glucoza, se secreta mai multa insulina decat trebuie si glicemia scade, ergo senzatie de frig, lesin, transpiratii reci, etc. Dimineata, glicemia e oricum mai mica. Eu am avut probleme cu lesinuri in timpul sarcinii cand faceam hipoglicemii matinale mai urate.

Ce-i drept, pe mine nu ma deranjeaza prea mult chestia asta cu frigul, ci alte aspecte ale problemei: chisturi pe ovare, ciclu neregulat, ingrasare si alte treburi de-astea dragute. Apropo, tu ai si alte manifestari din astea, sau numai frigul cu pricina, care cred ca poate avea si alte cauze, nu numai hipoglicemia, cum e la mine.

Daniela si Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Pai eu am inca o manifestare din cele enumerate de tine si anume aia cu ingrasarea...adica slabesc f f greu. Acum, de 3 sapt de cand ma tin de Monti, fac si fitness, m-am apucat si de electrostimulare din nou si abia am dat 3 kile jos. Ce sa zic, o fi o explicatie asta cu hipo, dar eu nu o inteleg...

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Drargelor, toate simptomele, in frunte cu slabiciunea la frig (adica senzatia de frig chiar si fara motiv) sunt date de hipotiroidie! Ati controlat tiroida?
Iata simptomele:

-senzatie de frig
-oboseala (aproape) permanenta
-caderea parului
-ingrasare - slabirea f. anevoioasa
-cicluri dereglate
-stari depresive
-libido scazut
-piele uscata
-constipatie

Pt. o hipotiroidie nu e nevoie de toate simptomele, eu nu am avut decat vreo 3 si totusi o ff.pregnanta hipotiroidie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Laura, ai dreptate, dar numai partial. In hipotiroidie, senzatia de frig si slabiciune este cvasi-permanenta, plus ca mai sint si alte simptome, iar fetele se pling de acea senzatie doar dupa ce maninca.

Asa cum a zis Danais (de fapt doctorita ei), se datoreaza hipoglicemiei postprandiale, la persoane care au un exces de insulina, care insulina oricum se elibereaza dupa ce mincam, pentru a metaboliza glucidele. La unii fiind in exces, produce evident hipoglicemie.

Eu am un amestec de hiperinsulinemie si de metabolizare foarte dificila a glucidelor. Visul de pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Cel mai indicat ar fi o consultatie la un diabetolog..explicarea dietei,calcularea hidratilor de carbon in functie de IMC(indicele de masa corporala)al fiecaruia.Marea atentie la hipoglicemii...hipoglicemiile repetate au repercursiuni asupra sistemului nervos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by Siminaf

Laura, ai dreptate, dar numai partial. In hipotiroidie, senzatia de frig si slabiciune este cvasi-permanenta, plus ca mai sint si alte simptome, iar fetele se pling de acea senzatie doar dupa ce maninca.

Asa cum a zis Danais (de fapt doctorita ei), se datoreaza hipoglicemiei postprandiale, la persoane care au un exces de insulina, care insulina oricum se elibereaza dupa ce mincam, pentru a metaboliza glucidele. La unii fiind in exces, produce evident hipoglicemie.

Eu am un amestec de hiperinsulinemie si de metabolizare foarte dificila a glucidelor. Visul de pe lume!



Nush ce sa zic,eu is hipotiroidica cu acte in regula dar senzatie de frig am avut foarte rar,in nici un caz cvasi-permanent.Desi cum am zis..la mine au fost foarte putine simptome,daca nu descoperea dr. de familie hipotiroidia asa pur intamplator nu stiam probabil niciodata...


Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

quote:
Originally posted by Lauraa

Drargelor, toate simptomele, in frunte cu slabiciunea la frig (adica senzatia de frig chiar si fara motiv) sunt date de hipotiroidie! Ati controlat tiroida?
Iata simptomele:

-senzatie de frig
-oboseala (aproape) permanenta
-caderea parului
-ingrasare - slabirea f. anevoioasa
-cicluri dereglate
-stari depresive
-libido scazut
-piele uscata
-constipatie

Pt. o hipotiroidie nu e nevoie de toate simptomele, eu nu am avut decat vreo 3 si totusi o ff.pregnanta hipotiroidie!



Eu nu stiu ce sa mai inteleg: ma recunosc in 5 din simptomele enumerate mai sus si totusi, analizele contesta hipotiroidia. E adevarat ca valorile T3, T4, TSH sunt spre limitele inferioare, dar se incadreaza la "normal" insa ma gandesc ca poate tiroida nu functioneaza prost, ci doar lent..nu stiu cum sa zic, nu e o scuza pt nimic din ceea ce mi se intampla, dar ma gandesc ca poate or exista si in tara asta niste medici/ investigatii din care sa reiasa daca esti usor hipo chiar si cu niveluri ale T-urilor normale...



"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput