Streptococus Pneumoniae

Streptococus Pneumoniae | Autor: Venerata

Link direct la acest mesaj

Puiului meu de 4 ani si 4 luni i-a fost recomandat de curand - in urma unor raceli repetate - sa faca exudat nazal si faringian. I-am facut la Centrul de Diagnostic si Tratament Victor Babes, si i-a iesit Streptococus Pneumoniae in nas. Stiti ceva despre asta. E grav? Cum poate sa-l afecteze pe viitor. Evident ca i-au facut si antibiograma si ii dau acum niste picaturele in trompitza, dar vroiam sa stiu mai multe depsre asta.

Multumesc pentru sfaturi.
Elena Venera


Elena V.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

noua ne-a iesit pneumococ care cred ca este cam din aceeasi categorie daca nu este acelasi lucru!
ce picaturi ii dai!?
Fetitei mele i-a iesit in nasuc numai nu si in gatut!
mi-a dat Alcon ciloxan, picaturi de pus in ochi cu ciprofloxacina 1 pic de 3 ori pe zi! Sa stii ca le pun si eu ca sa fiu sigura ca nu am si eu asa ceva si sa nu-i transmit!ii dau timp de 7 zile!
nu prea am gasit detalii pe internet despre tratamente dar luni sunt programata la ORL si mai vedem!
oricum sunt tare speriata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

40% dintre adulti sunt purtatori sanatosi de Streptococus pneumoniae sau pneumococ. Acesta se localizeaza in nas si faringe.
Cu toate acestea, in anumite conditii el poate fi aspirat in plamani unde, daca sunt depasite mecanismele de aparare, determina pneumonia cu pneumococ.
La copii sterilizarea cailor respiratorii superioare de acest microb se face numai la recomandarea medicului si dupa rezultatul antibiogramei.
Exista si un vaccin care se poate face mai ales in cazul batranilor si al persoanelor cu imunitate scazuta.
La o persoana sanatoasa si cu imunitate buna acest microb, chiar daca exista in gatul copiilor nu detemina boala. Insa la persoanele care au trecut printr-o gripa sau alta boala care le-a scazut imunitatea au risc sa dezvolte pneumonie (care nu e foarte grava) si sa necesite un tratament mai agresiv.
Rony, nu e o idee buna sa iei si tu picaturile respective. Nu esti sigura ca ai acest pneumococ, ele nu actioneaza ca vaccin si apoi doza de copil este mult maimica decat cea necesara unui adult. Cel mult poate sa-ti dezechilibreze tie flora microbiana si sa te trezesti cu o candidoza buca (ciuperca) de toata frumusetea.
Sanatate!




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Baietelului meu i-a iesit acest pneumococ in Martie si greseala mea ca nu am repetat inmediat la inca 2 laboratoare diferite .Si lui i s-a prescris acelasi tratament aftalmic ca lui Rony .In Septembrie am repetat exudatele si nu i-a mai aparut nimic.Daca era vb despre orice fel de stafilococ ,nu-i aparea si-i disparea asa din luna in luna .Eu asa am inteles .Ca o data ce l-ai contactat ,iti iese mereu la exudate .
Venerata ,i-ai facut la copil numai un exudat? Daca da ,mai repeta-i inca o data la alt laborator si daca si acolo ii iese acelasi lucru,atunci poti intr-adevar sa ii faci un tratament pana atunci insa Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Venerata spune:

Va multumesc pentru raspunsuri.

Picaturile pe care ni le-a recomandat doctorul, pe baza antibiogramei, sunt niste picaturi pt. ochi care se numesc Colbiocin, si mi-a spus sa-i dau 4-5 pic. in fiecare nara de 3-4 ori pe zi timp de 5 zile.

Clau2toma, i-am facut numai o singura data exudat. Am sa-ti urmez sfatul si am sa ii repet analiza si la alt laborator.

AM uitat sa spun ca la exudatul faringian nu i-a iesit nimic.

Elena-Venera




Elena V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

multumesc de raspuns;
o sa-i refac saptamana viitoare analiza;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea-ana spune:

Dupa tratament, fa-i vaccin Prevnar se numeste aici.

Andreea si Anaïs
http://community.webshots.com/user/andreeaana
http://community.webshots.com/user/anais20032604

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Nu doresc sa "strese" in plus nici o mamica... dar nici macar vaccinurile nu te pot asigura 100%... Gabisor (are acum 28 luni) a facut Prevnar la 2, 4, 6 si 12 luni - conform schemei de vaccinare canadiene... Anul acesta in vara, la exudatul faringian (in Ro) i-a iesit ca are in gat Pneumococus... Am crezut ca nu aud bine... M-am uitat luuuuung la pediatra si i-am spus de vaccin... A zambit si mi-a explicat ca, chiar daca a facut vaccin si este copil perfect sanatos... da, mergand in colectivitate si intalnind alti copii purtatori este foarte posibil sa-l ia si sa-l "tina" bine-mersi anii de zile fara a-i crea probleme...
Multa sanatate va doresc,
Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea-ana spune:

este considerata flora normala in nas si faringe, problema este cand streptococul ajunge in plaman si sange....ptr infectiile astea invazive se face vaccinul.

Andreea si Anaïs
http://community.webshots.com/user/andreeaana
http://community.webshots.com/user/anais20032604

Mergi la inceput