cum curat fierul de calcat???

cum curat fierul de calcat??? | Autor: marinar

Link direct la acest mesaj

am un fier de calcat din acela cu aburi. calca foarte bine dar.... de la apa s-a depus calcar si in bazinul unde pun apa si pe interiorul talpii, iar cand ies aburii mai ies si granule de calcar sau apa murdara. ce sa fac, cum sa-l curat???

ca un om curios ce sunt l-am desfacut, am surubarit, dar nu am reusit sa fac nimic pt ca nu se scoate nici bazinul respectiv si nici la talpa nu am putut ajunge asa cum trebuie.

deci, aveti solutii????????

Marina 29+

burtika

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vandal spune:

Fa o solutie: 1/3 suc de lamiie, 2/3 apa. Pune solutia in bazin si da-i la abur. Repeta pina la curatare completa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Eu din pacate nu stiu cum sa te sfatuiesc sa-l cureti. Dar daca metoda data de vandal functioneaza, foloseste dupa curatare numai apa distilata pentru pus in fierul de calcat. Aceea nu are calcar si nu vei mai avea probleme. E drept ca e mai scumpa putin decat cea de robinet (cam 80 de bani litrul), dar macar scapi de o grija. Eu numai din aia folosesc de cand mi-am luat fier de calcat.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Daca mai ai instructiunile de la fierul de calcat citeste-le cu atentie pentru ca de obicei se mentioneaza cum se face curatarea lui. La mine de ex. curatarea se face cu otet dar probabil ar merge si cu lamaie pt ca tot substanta acida e.
Totusi ai mare grija cu apa nu toate aparatele de calcat accepta apa distilata. La al meu se mentioneaza cu litere mari sa nu se foloseasca apa distilata ci numai apa obisnuita de la robinet.

www.tickercentral.com/view/76xc/1.png" target="_blank">Slabesc,slabesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alintaroma spune:

Pe vremea cind eram in tara exista o solutie de la Cilit (nu stiu daca am scris corect ) special pentru indepartat calcarul de pe tancul de apa la cafetiera si fierul de calcat . Eu l-am folosit pe atunci si stiu ca am fost multumita .
Daca nu mai poti incerca si cu solutie de apa cu otet sa o lasi da actioneze citeva ore si apoi sa clatesti .


„A scapa cu invatatura dintr-un necaz e mai folositor decat absenta necazului insusi” Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

multumesc mult, o sa tin cont de toate sfaturile. am pus la un moment dat otet si a cam mers este adevarat, dar m-am lenevit, mai ales ca trebuia sa lun apa si sa-l las sa mearga pana iesea tot mirosul ala de otet. poate cu lamaie e mai bine. cat despre apa distilata...chiar am fost sfatuita sa o folosesc atunci cand am luat fierul de calcat, dar comoditatea...

Marina 29+

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

La fierul meu vechi puneam apa si sare de lamaie, puneam grilajul de pe aragaj peste chiuveta si-l lasam sa functioneze in pozitie orizontala pana termina toata apa.
Asta nou are sistem anticalcar si trebuie curatata tija si apoi pus fierul in priza, lasat sa se incalzeasca apoi scos din priza, tinut orizontal si agitat un pic. Astia spun ca apa distilata nu e indicata ptr ca ar contine sb organice ce strica sistemul anticalcar.

Diana , Vladut(16.05.2004)( bebelus si copilas ) & Timeea (18.05.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Exista un Cilit special pentru elctrocasnice: fier de calcat, flitru de cafea, etc...
Pupici,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

multumesc mult gabi, o sa caut.

Marina 30+

burtika
lucrusoare bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Marinar, scuze ca ma bag peste subiectul tau dar am si eu o intrebare legata de curatarea fierului de calcat.

Cum curat talpa unui fier de calcat cu aburi pe care s-a lipit sintetic de pe canapea (a pus bona fierul de calcat incins pe canapeau cu plus si acum talpa e neagra)? Stiti vreo solutie minune caci nu vreau sa zgarii talpa fierului.

Multumesc


Mihaela (28+) si Alexia- Maria26 august 2004

Utile pt burtici, viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

de calgonit stiam eu nu de cilit
daca stati la casa puteti stange apa de ploaie ca asta sigur nu e dura si e gratis.eu mai pun cate o galeata dupa ce ploua cat sa spele bine burlanul.

Roandre eu la fierul vechi fara abur foloseam sare extrafina pe o carpa umezita.freci de mai multe ori pana se ia poti sa incalzesti usor fierul.nu se zgarie


Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput