Regim de slabit de la dr endocrinolog

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

Buna fetele.
Am citit si eu ce contine regimul si mi se pareok.De maine ma apuc.Pupici

anca
poze nunta


Anca, pe mine dr m-a avertizat sa nu incep acum, doar dupa sarbatorile de iarna pentru ca daca intrerup,o sa ma ingras mai mult decat am slabit. In plus, zicea ca dupa 6-8 saptamani de la inceperea regimului sa o sun sa imi spuna cum sa reintroduc anumite tipuri de alimente, deci nu am regimul complet.
Teolina, mi-am comandat cartea.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

In 3 luni sotul meu a slabit de la 93kg la 76kg facand gimnastica dimineata inainte de masa timp de 20min si mancand fructe,nuci, legume si cereale (carne doar de peste - la gratar - si numai sambata si duminica). Eu am redus drastic dulciurile (mananc cu limita doar la onomastici), fac aquagym de 2-3ori/saptamana si de 2 ori pe saptamana gym acasa, carnea a cam disparut dar nu pot renunta la lapte...am slabit 9kg. Important insa ca sotul si-a facut analizele iar trigliceridele au scazut de la 330 la normal, iar mie mi-a scazut colesterolul de la 270 la normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Ieri am primit cartea scrisa de Dr Mihaela Bilic. Am citit-o asa repede, si o voi aprofunda in zilele care urmeaza. Mi se pare o carte foarte utila cu sfaturi si informatii fara de care nu se poate tine o dieta echilibrata si sanatoasa. Dieta pe care o propune e un tip de dieta hipocalorica, si am sa o incerc.
Am mai citit despre formele de obezitate, si ma cam recunosc in obezitatea ginoida (hiperplazica) care se datoreaza mai ales activitatii ovariene. Dr spune ca hormonii estrogeni determina depunerea grasimii in partea inferioara a corpului, fara a consuma multe alimente, si cu aparitia apetitului pentru alimente care ingrasa, mai ales dulciuri. Aceasta forma de obezitate nu raspunde la tratamentul dietetic. Stiti cumva ce analize (hormonale) trebuie facute pentru a stabili daca suferi de aceasta forma de obezitate? Eu inca nu sunt chiar obeza, doar supraponderala, dar nu mai este mult sa depasesc limita.

Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'
www.sosdogs.ro" target="_blank">ADOPTA UN CATEL

Mergi la inceput