m-au dat afara din locuinta!

m-au dat afara din locuinta! | Autor: gabibarta

Link direct la acest mesaj

Nu stiu ce sa fac, am nevoie de ajutor. Sotul meu a primit locuinta in care stateam cu titlu de donatie de la parintii lui. Eu mi-am facut mutatie pe locuinta respectiva. In iulie am inaintat procedura de divort, saptamana asta am avut a doua infatisare. Intre timp soacra si-a pus din nou apartamentul pe numele ei. Eu de atunci mi-am luat o parte din lucruri si m-am mutat la mama mea.
Azi imi apare madam soacra la usa si urla ca pana maine sa-mi iau lucrurile din casa ei. Insa noi inca nu am facut partajul, efectivi nici nu stiu ce-mi apartine... Intrebarea mea este daca soacra are dreptul sa-mi faca asa ceva pana in momentul in care se pronunta divortul? Chiar are voie sa-mi arunce lucrurile din casa?
p.s. stiu ca nu pot sa raman pana la infinit acolo, dar macar pana facem partajul...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

Gabi, imi pare rau de situatie! Dar atata timp cat ap.este donat sotului tau, soacra ta nu are nici un drept sa te dea afara din casa. doar sotul(fostul) te poate eventual soma sa parasesti domiciliul. Casa daca este donatie, este bunul lui popriu, tu nu ai drept de a primi casa la partaj..la partaj intra in discutie doar bunurile voastre comune.
Zici ca soacra si-a pus din nou apartam pe numele ei?! era posibil doar daca a revocat donatia facuta sotului tau/fiului ei.
Insa cum poate fostul tau sot sa o lase pe mama lui sa te dea afara din casa, mai ales ca esti mama copiilor lui si sunt micutzi puiutzii tai..Gabi, fii tare!



Nunta noastra - 2 iulie 2005;Luna de miere;Finutza Alexandra Ioana;Tunisia(2006);Home

Incercari bebik

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

multumesc Kriss!
Stiu ca la partaj intra doar bunurile comune insa aceste bunuri se afla deocamdata in apartament. Soacra a revocat donatia, dar cu toate astea are ea dreptul sa ma dea afara din apartament sau exista vreo forma legala cu aviz de cateva zile, saptamani, etc inainte sa ma dea afara? Baba mi-a dat termen pana maine seara, insa eu nu pot sa fac impartire cu sotul decat peste vreo 7-8 zile cand suntem liberi amandoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Gabi, curaj !
Ai incercat sa vezi ce spune legea ? In mod normal, inca esti casatorita cu fostul si deci nu are nici un motiv sa te dea afara. Pe de alta parte, actul de re-donatie l-ai vazut ? Daca il vezi, faci bine si faci o copie.
Punctul trei : somatiile de dat afara trebuie adresate prin posta cu confirmare de primire.

Deci suna pe avocat (daca e disponibil) sa vezi ce recurs ai si la termenul urmator de divort spui sus si tare de 'doamna scroafa'.
(Doamna, ce animala rea !)

Te pup.

Editez : sa-ti mai scriu ca, daca sotul tau e de acord cu un partaj peste 8 zile si va puteti vedea 5 minute azi asau miine, sa sigilati usa apartamentului de comun acord cu un vecin ca martor. Asta o s-o impiedica de Doamna scoarfa sa-si bage ritul pe acolo.
(ce urit vorbesc !)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

Pai, daca tu ai plecat din casa si baba incepe sa care la casa ei bunurile pe care le aveti comune cum mai faci tu dovada existentei lor?...Ar trebui sa faci o lista cu toate lucrurile pe care le_ati cumparat impreuna ca sa stii exact ce revendici sau nu la partaj si eventual si acte(certificate de garantie, carti tehnice..ma refer la electronice si electrocasnice)...Ca daca tu vrei tv-ul si tv-ul e la baba, de unde sa til mai recuperezi...

Tu cand ti-ai facut mutatia acolo pe numele cui era apartamentul?Ca daca era inca pe numele lor te-au primit in spatiu locativ prin declaratie de bunavoie la politie...Oricum pana la hotararea definitiva de divort cred ca poti sa stai acolo!
Ce mizerabili!Asa mama, asa fiu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Regretabila situatie, dar nu i te poti opune, eventual amana amiabil. Ia-ti lucrurile personale si ale copiilor, fa un inventar pentru restul (eventual cu sotul tau). In treacat fie spus, si pe el il poate da afara fara griji, deni n uare ici o legatura evacuarea cu divortul.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

quote:
Originally posted by Lona

Regretabila situatie, dar nu i te poti opune, eventual amana amiabil. Ia-ti lucrurile personale si ale copiilor, fa un inventar pentru restul (eventual cu sotul tau). In treacat fie spus, si pe el il poate da afara fara griji, deni n uare ici o legatura evacuarea cu divortul.
Mult succes!



Mai bine un dusman intelept dacat un prieten neghiob! (proverb indian)



Mi se pare ca da, totusi ! Chiar daca nu a fost facut nici un fel de contract.
Pina una alta Gabi locuia cit se poate de legal acolo, sotul fusese proprietar. Repet, hirtia de schimbare de proprietar trebuie adusa la cunostinta celor care ocupa locuinta si trebuie lasat un timp rezonabil pentru mutat.
Lui Gabi nu cred ca i-a lasat 48 de ore.

(in paranteza fie spus, in alte tari proprietarul nu te poate da afara iarna intre 1 noiembrie si 15 martie)

Curaj, Gabi !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by Mik

quote:
Originally posted by Lona

Regretabila situatie, dar nu i te poti opune, eventual amana amiabil. Ia-ti lucrurile personale si ale copiilor, fa un inventar pentru restul (eventual cu sotul tau). In treacat fie spus, si pe el il poate da afara fara griji, deni n uare ici o legatura evacuarea cu divortul.
Mult succes!





Mi se pare ca da, totusi ! Chiar daca nu a fost facut nici un fel de contract.
Pina una alta Gabi locuia cit se poate de legal acolo, sotul fusese proprietar. Repet, hirtia de schimbare de proprietar trebuie adusa la cunostinta celor care ocupa locuinta si trebuie lasat un timp rezonabil pentru mutat.
Lui Gabi nu cred ca i-a lasat 48 de ore.

(in paranteza fie spus, in alte tari proprietarul nu te poate da afara iarna intre 1 noiembrie si 15 martie)

Curaj, Gabi !


Mik.



Intrebarea era daca poate face asta pana se pronunta divortul, nu daca o poate da afara de pe o zi pe alta.
Si, din pacate, raspunsul e da, nu are nici o legatura cu divortul. Repet, se poate amana un timp relativ scurt, si de preferinta amiabil, pentru ca altfel este mult mai neplacut (evacuare etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

multumesc pt raspuns!!! Am luat una-alta din casa, dar mi-e frica sa nu spuna fostul sot ca am furat... el nu a putut sa vina, nici macar saptamana asta nu are timp, eu nu stiu ce sa mai fac. Iar soacra isi sustine dreptatea.
Oricum o parte din lucrurile copiilor las acolo... sunt curioasa daca baba se va atinge de ele? Daca da, daca le arunca, tocmai e pe cale sa-si dovedeasca dragostea fata de nepoti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Lona, eu tot cred ca nu te poate da afara din casa.
Asta inseamna ca orice fata care sta cu sotul in casa soacrei se poate trezi cu lucrurile la usa ? Si asta de azi pe miine ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cicina spune:

Eu cred ca Lona e un avocat, deci Mik, a citit legile si alea din Ro sant asa, dar asta presupune numai apartamentul nu si lucrurile personale. Deci Gabi, sa nu te simti cu musca pe caciula de ce zice soacra, ia tot ce crezi ca ti se cuvine.

Mergi la inceput