Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4 | Autor: lilanda

Link direct la acest mesaj

Prima parte
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54998&whichpage=1" target="_blank">Partea a 2-a
Partea a 3-a

quote:
Initial creeata de papadie

Hai mamici de gagalici vorbiti
Despre puii mici, mici, mici:-))))



"ESENTELE NOASTRE"

1997
7 iulieDianamaria si Tibi - 3.200kg, 50cm,36s
2000

????? Oanagabriela si Antonia - 1.035 kg, 39cm, Apgar 7/8,28s2001
21 februarie Veve si Agnes Iris Maria - 0.765kg, 26s

2002
18 martie Akella si Daria -0.900kg, 39 cm, 29s
19 august Ruxi si Clara -2.250kg, 44cm, 34s
????? Christel si Andreea - 2.200kg, 47cm, 36s
????? cristina22 si Andrei - 2.200 kg, 45cm, 36s, Apgar 8/9

2003

????? Alexandrueduard si Alex - 2.450 kg, 47cm, 36s, Apgar 8
????? Alycia si ????? - 2.250kg, 32s


2004

18 ianuarie Madalinad si Serban - 2.100 kg ,apgar 8, 34s
11 martie Spic de Grau si David - 2.400kg, 47cm, 35s4z
14 aprilie Nally si Sebastian - 2.650kg, 48 cm, 35s
29 mai Flavia Maria si Antonio Mihai - 2.400kg, 47 cm, 34s
28 mai lidiadanaila si Dragos - 1.350kg
12 iunie Papadie si Catrina - 1.750kg, 39-41cm, 33s
3 septembrie mama lui Licurici si David - 2.300kg, 43cm, 35s
14 septembrie Dianarus78 si Ianis - 2.500kg, 49cm, 35s
23 septembrie Herra si Vlad - 2.250kg, 49cm, Apgar 8, 34s
29 octombrie Ncristina si Alexia Maria - 1.800 kg,43 cm
Teodora Andreea - 2.200 kg 44 cm.Apgar 8
4 noiembrie Sanziana72 si Marina -2.600kg, 47 cm, Apagar 10, 36s4z
15 decembrie Ana Maria si Victor - 1.8400kg, 42 cm, apagar 9,33s4z
?????Iully si ????? - 3.000kg,50 cm,Apgar 7, 35s
12 noiembrie Diduta si Dennis - 2.800kg, 51cm
si Daria - 2.200kg, 47 cm,36s
23 noiembrie Bellemia si Alexandru - 2.100kg,44cm, apgar 8, 32s
25 noiembrie Dutzi si Iustin - 3.050 kg, 50 cm,36s
20 noiembrie Miraklucher si Daria - 2.165kg, 44 cm,34 s
2005
18 ianuarie Lorelai si Livia - 1.700 kg, 41 cm
si Maya - 1.600 kg,42 cm, 31s1z
28 aprilie Doro76 si Eva - 2.400kg, 45 de cm, 35s
29 aprilie Cezara08 si Nichita Daniel - 2.200kg, 46 cm, 35s
17 mai simiena si Elian - 1,500 kg
11 iunie niko31 si Alex - 1.700kg, 43cm, apgar 8/9
13 iunie Laura25 si Rares - 2.900kg 49cm
Bianca - 1.600kg 43cm,36s
4 iulie 2005amy si Amalia - 0.900kg, 37 cm
13 iulie Irda si Daria-Maria - 2.000 kg, 44 cm, Apgar 9, 35s2z
14 iulie m.roswita si Cristian - 2.100kg, 44cm, 34s
12 august Danalucia si Alberto Emiliano - 2.000 kg, 42 cm, Apagar9/10, 32s
25 august Simodina si Serban Andrei -2.150kg 47 cm, Apgar 9, 35s
21 octombrie Pineapple si Mirai - 2.270kg, 46 cm, 35s
4 noiembrie fee si Daniel - 2.979kg, 48 cm, 32s4Z
25 noiembrie viovivi si ?????- 1.530kg, 44cm
6 decembrie teolina si Nicolas Alexandru - 3.760kg, 52 cm,36s
19 decembrie paulai si Anda Ioana - 2.500kg, 46cm, 35s
????? Silvia_Pui si Stefan - 2.040kg, 48 cm, 34-35s
????? Sirimie si Vladut - 2.380 kg, scor Apgar 8, 35s
????? Anuc si Ioana - 2.650kg, 49 cm,35s

2006
23 ianuarie dea0277 si Mia - 1.700 kg,45 cm, 32s
31 ianuarie IngridS si Diana - 2.530kg, 47 cm, 36s6z
1 februarie Nicoleta raducu si Daria Sofia -2.250kg, 47 cm, apagar 9
8 februarie abriana si Briana - 2.600kg,40 cm apagar 9, 34s
11 apriliePapadie si Sofia - 1.395kg, 39 de cm, apgar 9, 32s2z
22 aprilie abibrinza si Victor - 2.300 kg, 48 cm, 34s2z
3 iunie Sheannamp si Gabriel (980gr, Apgar 3) si Ioan (1150gr, Apgar 2), 27 saptamani
20 iunie miti2004 si Alexandru Cosmin - 2.220kg, Apagar 7, 33s4z
30 iunie dana_opres si [Sebastian - 2.100 kg, scor apgar 8
29 iulie ignatica si David - 2.500kge, 47 cm, Apgar 8, 35s
10 septembrie [size=1]mexxa si Sebastian-Mihai - 2.200kg, 36s

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Multumim mult Felicity pentru sfaturi. Pana acum nu incercasem decat sa il tin la mine pe burtica. Asa ii plece si ridica cate putin capul ca sa ma vada, dar oboseste repede. Incei incet voi incerca si celelate metode, ca timp este destul.
miti spor si voua la ridicat caputzul. Ati crescut tare frumos, sunteti dodoloate.

Ignatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

nici lui serban nu-i placea sa stea pe burta in primele luni. cadea tot timpul in nas si tipa foarte enervat.
cat despre varsta corectata, cred ca aici numai pediatrul poate evalua. noi am fost la un control neurologic cand serban avea 5 luni si doctorita ne-a spus ca este din toate punctele de vedere corespunzator varstei (a avut 6 sapt. in minus). asa ca au am luat tot timpul varsta ca fiind cea reala.
oricum nici cei nascuti la termen nu cred ca evolueaza toti la fel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Va salutam si daca ne primiti intram si noi cu drag in clubul esentelor tari.

Pe scurt: pe 26 septembrie a.c. l-am nascut pe scumpul nostru Matei la 35s2z, 3300g si 52 cm, scor apgar 8.
Dr. care mi-a urmarit sarcina a decis sa-l scoata preventiv pt ca eu eram izoimunizata si titrul de anticorpi anti D crescuse la 1/256. La nastere s-a constatat ca anticorpii nu fusesera foarte agresivi cu bebe (avea titrul 1/2) si astfel a scapat de transfuziile de sange, dar a trebuit sa stea 3 zile la terapie intensiva pt ca avea o forma usoara de distres respirator (a primit oxigen in flux liber), dupa care l-au mutat la Nou nascuti cu risc crescut pt inca 5 zile (aici a continuat fototerapia pt icter + administrare de antibiotice) si abia in ziua 8 mi l-au adus in rezerva, unde am mai stat 3 zile (tot la lampa). Incerc sa ma gandesc cat mai putin la zilele petrecute in maternitate pt ca amintirile de acolo nu sunt prea placute, atunci m-am simtit pe marginea prapastiei in special din cauza faptului ca personalul era extrem de putin comunicativ. M-am mai linistit abia cand mi l-au dat in rezerva.

Puiul papa lapte de la mama si dupa prima luna raportam 4390 g si 54 cm, dar nu am scapat de icter (avem dubla incompatibilitate: grupa de sange si rh). Azi am aflat ca Matei este si anemic, are hemoglobina 9,8 (la 5 zile de la nastere era 14) si de maine incepem tratament cu fier, vitamine si fenobarbital, iar peste o saptamana mergem iar la doctor.

Momentan cam atat despre noi, dar revenim; continui sa va citesc cu mult interes pentru ca fiecare poveste este interesanta si sunt cu gandul la mamicile de esente mai greu incercate. Fiti tari in continuare pentru puii luptatori.
Sa dea Dumnezeu sanatate tuturor copilasilor si mamicilor bucuria de-ai vedea crescand frumos!



Larisa
cu darul de la DD, micul Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Noi ieri am trecut prin focuri, am fost de 2 ori la urgente la spital cu adrian.
Are uneori episoade de plans in care nu reusesc sa-l potolesc sub nici o forma si e f. agitat in acele momente. Nu poate sta nici la tzitzi. Intotdeauna le-am pus pe seama gazutelor si a chinului de-a face kk. Si la un moment dat am vazut o umfltura deasupra testicolului drept si imediat m-am gandit la ce-a patit Fulguletz cu David. Mi-era frica sa nu ii fi sucit testicolul pediatrul (fusesem sa-l vada cu o zi inainte si l-a tot pipait sa-i simta testicolul ca nu e complet coborat). M-a trimis dr. acasa cu posibil diagnostic de hernie si sa ma duc la control peste 2 sapt. la alt spital. Ajung acasa si dupa 2 ore observ 3 puncte de sange in kk lui. Disperata plec inapoi la spital. II face ecografie, ii fac si raze si pana la urma a reiesti ca nu e vorba de hernie, ci de lichid acumulat in scrot care se pare ca se elimina singur sau in anumite cazuri se extrage cu siringa.

Pediatrul mi-a zis ca merge bine, ca e alert etc. Luni avea 2900, deci a luat 760g in 3 sapt. ceea ce eu sunt multumita.
Hemoglobina ieri era 92 (6 zile de la transfuzie), dar blegii n-au facut si reticul-ul asa ca e greu sa-mi dau seama cum sta. Miercurea viitoare mergem la control din nou pt. hemoglobina.

Laliq, bebelusii incep sa-si produca singuri celule rosii de-abia dupa 6-8 sapt. dupa nastere. Toti bebelusii cad intr-o usoara anemie pana incep sa produca singuri, dar nu se face nimic in acest sens. Cand bebelusul se naste prematur, rezervele de celule rosii sunt mai putine decat la un copil nascut la termen si ca urmare anemia prin care trec pana incep sa produca singuri celule rosii este mai accentuata la prematuri decat la cei nascuti la termen. De-aia Matei are hemoglobina scazuta acum. Dar la nivelul la care e acum nu necesita transfuzie si incearca pe cat posibil s-o eviti. Numai daca scade sub 80-70 (depinde cum interpreteaza dr. lui) e nevoie de transfuzie. Lasa-l singurel sa lupte.
Adrian la mine s-a nascut cu hemoglobina 170 si la 5 zile era la 127, dupa 2 sapt. jumate era la 92 si dupa 3 sapt. jumate era la 74, cand a fost transfuzat priuma data. Dar noi am fost mai prematuri ca voi si plus ca anemia e problema noastra dinainte de nastere. Dar la 7 sapt. jumate a inceput sa produca singurel celule rosii. Maine facem 9 sapt.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Felicity, analizele genetice au iesit normale (daca te referi la Cromozomials). Cele pt. Blackfan Diamond Anemia nu le-am facut inca. La o urmatoare transfuzie ii vor lua sange si pt. aceste analize.

Asa-i se fac si multe speculatii, dar noua nu ne-a ramas decat atat. Caci nu mai stiu nici ei ce sa incerce.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

laliq la David icterul s-a prelungit pana la 7 saptamani din cauza infectiei urinare. Poate ar fi bine sa faceti si o analiza a urinei.

Eu cred ca o iau de la capat cu spitalul, David are din nou infecie urinara, de data asta cu Proteus. Am plans toata dupa-amiaza, imi e atat de mila de el, de-abia facusem 10 zile pauza de antibiotic. Acum o luam de la capat cu injectii intravenoase in manutza si in caputz, si cu anibiotice nonstop. Maine refacem urocultura ca sa fim siguri.
Pentru ca David s-a nascut cu hidronefroza pe partea stanga fiecare infectie urinara e un semn rau pentru noi. E posibil sa trebuiasca operat pe tractul urinar daca se dovedeste prin cistografie ca e vreun defect al tractului si ca jetul urinar se duce spre rinichi.
Try multa sanatate lui Adrian si tie si sotului multa multa putere. Va admir din tot sufletul.

Ignatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

try desi v-ati speriat zilele astea, parca totusi vestile cu hemoglobina sunt bune.
eu ma gandesc mereu la voi sa treceti pragul asta de incertitudine si sa intrati in normal.

ignatica, imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asta. multa putere si sanatate multa lui David. nu stiu daca e acelasi lucru, am auzit despre refluxul urinei catre rinichi, se administreaza un antibiotic, o doza foarte mica, pe perioada mare de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miti2004 spune:

ignatica, try, flori de cires si tuturor va urez fetelor multa sanatate bebeilor !

miti, mamica de 20 iunie 2006
http://photos.yahoo.com/magdalena_voinescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Try, ma gandesc adesea la voi; intai de toate va doresc sanatate si vestile despre Adrian de acum incolo sa fie numai bune. Bietii de voi, prin cate va e dat sa treceti cu puiutul luptator! Stiu ca e cumplit de greu sa traiesti in incertitudine cand e vorba de copilul tau, dar sa incerci sa privesti preponderent partea buna a lucrurilor desi evolutia e foarte lenta. Sunteti unde e cel mai bine pentru voi si cu multa rabdare veti reusi sa depasiti toate momentele dificile.

Ref. la tratamentul pt anemie pe care l-am primit noi, am decis sa-l facem timp de o saptamana dupa care ne prezentam iar la spital pt analiza hemoglobinei. Tot atunci vom face si un test coombs.
Dr. spune ca hemoliza se poate produce si dupa nastere, desi titrul de anticorpi anti D era mic atunci poate creste daca eu am acesti anticorpi in laptele matern. Acum trebuie sa aflu unde pot face analiza laptelui (dr. nu a stiut unde sa ma trimita).

Ignatica, imi pare rau pentru bietul David ca trebuie chinuit iar cu injectiile. Sa speram ca de data aceasta sa fie cu folos si puiul tau sa se faca bine, sa nu ajungeti la operatie.
Noi am facut urocultura si examen de urina pt Matei si rezultatele sunt negative. La noi icterul prelungit se datoreaza dublei incompatibilitati si prematuritatii. Ca sa scapam de icter e important sa nu se produca hemoliza.

Felicity, te rog mult trimite-mi si mie link-urile cu info despre evolutia copiilor prematuri.

Sheannamp - cum te descurci cu doi copii simultan? ca eu de cand il am pe Matei am senzatia ca 24 de ore sunt prea putine pentru o zi, nu stiu daca reusesc sa dorm 5 ore adunate... Esti o mamica tare vrednica! Felicitari!

Fetelor, m-am uitat pe cateva dintre pozele voastre - sunt tare dragalase esentele!




Larisa
cu darul de la DD, micul Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Felicity intr-adevar noi de reflux ne temem ( nu stim inca daca aia e buba) pentru ca nu se rezolva intotdeauna cu antibiotice. Urmeaza sa primim noua urocultura luni.

laliq imi pare atat de rau ca nu s-au terminat emotiile pentru tine. Dupa o sarcina cu stres, imi dau seama ca e foarte greu sa stati cu emotii si cu puiul acum.


Ignatica

Mergi la inceput