Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina82 spune:

Of soacrele astea is ca poamele acre.....Eu una am rupt orice relatie cu socrii si tare bine imi e.Nu cred ca am sa o iert vreodata cu toate ca incerc....daca stau bine sa ma gindesc mai rau imi fac mie cind o las sa ma aduca la momente limita.Cind suna aici si vad nr ei nu raspund si nici sotul nu ii prea suna.
Este departe de ce as fi dorit sa fie dar nu eu am inceput harta....mi-as fi dorit ca lucrurile sa fie diferite dar tind sa cred ca este prea tirziu acum....Ma doare citeodata nu pt. mine ci pt. ca baietelu meu nu a avut parte de niste bunici gingasi si iubitori dar ce nu stii nu tinjesti.Tot ce stiu e ca viata mea e mult mai putin complicata fara ei in ea si asa o sa fie pina o sa se intimple un miracol...daca o sa se intimple.

To be wise is to know what to overlook:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Chis spune:


Draga mea sa stii ca pe mine asa numita "soacra" si "cumnat" imi fac zile negre.Desi pana acum am zis ca voi trece cu vederea si nu cu ei imi fac casa ci cu el, insa nu pot sa rezist.Parca .......... l-au schimbat.Imi vorbeste fffffffff urat si Fratele lui e perfect lui.............nu pot .................Sincer imi sunt asa de urati ii urasc, nu-i suport la cat vad cum pe ei ii pupa undeva si eu sunt..................

IOANA CHIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunicuzta spune:

Buna ziua, fetelor!! Ma bag si eu in vorba, dar e un subiect cu adevarat ,,COOl" Prin definitie SOACRA e mama LUI dar si mama EI.... Deci... Daca ar fi sa-i ascultam pe ei... Al meu ginere, de ex., un baiat perfect pentru fata mea, daca l-as fi ideat eu nu ar fi iesit asa... Nu ne-am cunoscut noi prea bine, cind au hotarit ei sa se casatoreasca eu nu eram in tara, au aminat nunta pina cind am putut si eu sa vin, deci, pe drumul de la aeroport catre casa, cu un ton destul de agresiv ( el fiind destul de timid si bine educat) mi-a SENTENTIAT ca daca ma hotarasc sa ramin acasa( unde locuiesc ei, in Bucuresti) el isi ia nevasta, hahahahaha, adica fata mea hahahaha si se muta cu chirie, ca el nu intelege sa locuiasca cu soacra si nici cu mama. Aparte tonul, idea mi-a placut, ce sa zic... O soacra, de multe ori fara sa vrea, raneste sensibilitatea ginerelui sau a norei, fara sa intram in cazuri patologice, tip competitie din partea femeilor.... ca de ce sa nu recunoastem, femeile SUNT competitive...
Concluzie : EU imi cenzurez foarte atent sfaturile si ideile in fata familiei ficei mele ( si la fel vad ca face si mama lui UAHAHAHAHAHA
Ca o buna soacra ii vizitez foarte rar si cadourile mele sint ,, sugestii", cum sugestii sint sfaturi, opinii, tot ce spun si ce fac cit timp sint in casa lor...
De cind a aparut si nepotica e un pic mai greu, nu intotdeauna sint de acord cu fetita mea, dar la urma urmei e copilul ei si ea stie mai bine ce si cum sa faca.... Eu am incredere in bazele sanatoase si in bunul ei simt, in cei 7 ani de acasa, cum se spune.
Cred ca soacrele agresive stiu ele ca , pe undeva, cindva, au gresit mult in cresterea copiilor lor si nu cred ca ei, copii lor, stiu sa-si conduca viata asa cum trebuie, deci intervin ele sa repare, saracutele....
Aceasta e parerea mea personala de fosta nora si actuala soacra....
Ps. Nu dati cu pietre, ca si soacra mea nu a fost perfecta, dar am incercat sa o inteleg, desi eram foarte mica, si sa o contracarez cu ironie mascata in respect, pina la urma a inteles si ne-a lasat in pace.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Persis spune:

Buna fetelor
A mea soacra mi-a mancat "finut" sufletul, ani de zile. Daca nu gateai ca ea, nu spalai ca ea, nu faceai ca ea....... nu erai buna!!! De nimic!!! Am tolerat, ani de zile , desigur suparandu-ma de mmmmuuuulllttteee ori!!! Sotul meu o mai punea la punct. Acum vreo 2 ani jumate , cand sotul a plecat de acasa la munca in strainatate, a inceput soacra sa-mi "otraveasca" copii. Ca:" mata e curva, ca nu face nu stiu ce", etc etc. Pana mi sa ridicat sangele la cap si m-am luat de ea. Tocmai venise la mine acasa pt o sedinta de umilire si atunci am explodat de m-am mirat si eu de mine!!! I-am spus printre multe altele:"te-ai apucat sa inveninezi copii si asta nu pot tolera, te-am rabadt ani de zile cu prostiile pe care le-ai spus, dar s-a terminat!!!! AFARA DIN CASA MEA!!!!!!!! " A ramas socata de ce i-am spus, dar tot continua sa-mi mai spuna una alta. Pana la urma a plecat si eu m-am bucurat cum nu ma bucurasem de mult!! L-am sunat pe sotul meu si i-am spus isprava, si lui i-a parut bine. Chiar mi-a spus "trateaz-o pe mama ca pe o nebuna!!! ca asa merita uneori"
Locuim vis-a-vis , ne vedem de la geam si desigur ca nu ne-am vorbit luni de zile. Eu nici nu aveam nevoie!!! Dar cu timpul mi-am dat seama ca trebuie sa o iert si sa merg mai departe, maicamea ma tot presa ca nu e bine sa traiesc in neampacare cu nimeni. Maicamea care e o femeie super, care e si ea la randul ei soacra de nurori, dar care nu si-ar permite sa-i spuna nurorii ceva......
Cred ca sunt si soacre bune, una e mama mea, si mai cunosc vre-o cateva, dar in general soacrele ne mananca viata.
Bravo babyblue, imi place ce ai facut. o sa vina ziua cand iti vei da seama ca va trebui sa o ierti pe soacra, in timp, ca nu merita pt un om sa-ti pierzi mantuirea cum zicea cineva mai sus. Ca si eu am iertat-o si ne-am impacat si acuma relatia noastra e una buna, dar sunt pe faza mereu si cum zice ceva, o ard!! Nu prea mai zice nimic!!
Georgiana, "fetitooo" e un apelativ adresat altei categorii de femei, in general, depinde cu ce ton si in ce imprejurare ti-a spus soacra. Eu zic ca, cu timpul vei gasi o solutie de iertare, dar nu de compromis, si trebuie ca ea sa stie CLAR care e pozitia ta si care a ei. Asa am facut si eu, am lasat timpul sa treaca, vreo 7, 8 luni si in timp lucrurile se mai uita, te mai maturizezi, mai capeti experienta.
Si inca ceva fetelor, cel mai important este ca relatia cu sotul sa fie una buna, si el sa va sustina in fata soacrei, sa fie aliatul vostru.
Fiti fericite, Persis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Si a mea mi se adrseaza cu "fetito" pe un ton condescendetn care ma scoate din fire. Mi-am propus ca daca o singura data sa mai aud apelativul asta sa o pun la punct, sa-i amintesc ca am un nume si la varsta pe care o am n-am chef sa fiu tratata ca un copil.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Valen, "auzi mai fetita" , ce-ti pasa tie acum, esti la mii de km departare. Un motiv bun sa ma hotarasc, nu??
cit despre soacre, nu are rost sa mai adaug si eu sare pe rana


Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

PatriciaArdeleanu, iti imaginezi sper cat am putut sa ma amuz. Fara sa exagerez, cred ca noi doua am putea intretine topicul asta fara probleme, mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Clover asa este soacra mea are 2 baieti si tot timpul si-a dorit o fata.Imi si spune ca nu a pierdut un baiat ci a castigat o fata.Ea incearca sa nu ne deranjeze pentru ca ea a trecut prin niste lucruri f urate cu soacra ei.Chiar si acum ,mamaie(are aproape 80 de ani) ,ii spune ca i-a luat baiatu(socri mei sunt casatoriti de 30 si ceva de ani).
Pupici

anca
poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Eu ma bucur ca stam la distanta de ani lumina....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elara spune:


quote:
Originally posted by tlaura

Fara sa va suparati: eu tot nu inteleg care e faza cu "fetito"?
E o injuratura mai noua si eu nu stiu?



In 8 ani de zile,soacra mea numai intr-o singura ocazie mi-a spus "fetitzo".
Si asta era acum 2 ani, cand am avut o cearta apriga cu amandoi (viitori socri la acea vreme).
Ce va spune asta?
In plus toate propozitiile sau frazele ce incepeau cu acest vocativ, nu erau deloc de bine.


Nunta noastra: 29 iulie 2006


"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni."
Seneca

Mergi la inceput