S A R A - M A R I A (Cuza-Voda, Iasi)

S A R A - M A R I A (Cuza-Voda, Iasi) | Autor: women13

Link direct la acest mesaj

Sunt nasa de suflet (din salvare) a micutzei S A R A - M A R I A , din subiectul " Prematur " de aici. Va multumesc in numele mamei , dar mai ales din partea printzesei Sara si deasemenea , va doresc numai sanatate tuturor celor de aici, mai ales micutzilor. Din nefericire eu nu prea am timp sa stau pe internet, insa mi-am facut timp, sa citesc absolut orice cuvant si sfat de bine din partea tuturor INSAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.... mare atentie la ce scrieti pe aici. Nu toate mamele sunt puternice si nici matusile :)... Si credeti-ma pe cuvant , ca nu intotdeauna face bine, sa trimite-ti tot felul de diagnostice si boli sau probleme de sanatate, prin care au trecut alti micuti, MAI ALES cand matusa nu o lasa sufletul si ii transmite mamei, ori mie tot felul de probleme, ce ar putea sa apara. Nu sunt impotriva informatiei, dimpotriva, dar incercati atunci cand o face-ti, sa luati in calcul si faptul, ca dincolo nu toata lumea este pregatita pentru a primi informatii, poate sofisticate, ca denumire si banale ca afectiune, ori invers. Pentru cine nu stie, ia faceti o proba gen ( in gluma )- s-a otravit vecina cu o aspirina - (dar folosind cuvantul stiintific al aspirinei) pe mai multe persoane si o sa vedeti singure rezultatul. De ce va scriu toate aceste ???!!! Pentru ca, eu ma chinui sa reabilitez psihic si moral, intreaga familie, nu numai pe mama, .... AM NEVOIE DE AJUTORUL VOSTRU IN ACEST SENS !
Cat despre Finutza mea, nu pot sa va spun decat, ca este cea mai puternica din toti, vrea sa traiasca, e o "figura", ca nasa, si ma rog realmente pentru ea, sa o tina tot asa in conditiile bine stiute de voi de la matusa ei. Liliana este sora geamana cu Aura, mama Sarei, si amandoua sunt doua femei extraordinare, dar pe care viatza le-a ocolit, ca si incercari majore, si crede-ti-ma pe cuvant, ca trec prin momente delicate. Tatal Sarei este un om foarte bland, bun si atent, dar e barbat si dupa cum stim toate , barbatii se sperie cand stranuta... :)
Pentru a sublinia cele scrise mai sus - si sper sa fiu inteleasa din franturi - va spun , ca d.p.m.d.v. mama Sarei este mai rau, decat Sara. Este la a doua depresie, destul de puternica, mentionand, ca sambata am fost cu sotul , soacra si cumnatul la ea la Iasi, am scos-o la un restaurant, am stat cu ea si am vorbit...etc. Era ok. Este speriata de timpul pe care trebuie sa-l stea in spital, si nu e tocmai genul de persoana , hai sa-i spunem darza. Si dragele ori dragii mei, nu este un lucru tocmai favorabil Sarei, CARE O SIMTE - SI ARE NEVOIE DE O MAMA PUTERNICA ACUM. Nu este suficient sa existe, ca o fantoma pe holurile clinicii. Cat despre clinica, credeti-ma pe cuvant, ca e mai ok, decat oriunde in tara. Este mult mai dotata ,decat Polizu-Bucuresti, cat despre personal, in procent de 90% este gen Discovery- emisiuni medicale-urgente. Ex. Aura m-a invitat sa o vad pe Sara, bineinteles cu acordul medicilor si imbracata steril, insa la nici 1 m de usa Sarei, medicii aveau o URGENTA, si a trebuit sa ies. In jurul " urgentei" erau 6-7 medici si vreo 4-5 asistente. In atare conditii au fost sever de politicosi.
RECOMAND TUTUROR MAMELOR, CARE AU REALE PROBLEME DE ACEST GEN SA MEARGA LA CUZA-VODA-IASI, IAR CELOR CE POT FACE DONATII PENTRU ACEASTA CLINICA SA O FACA, PENTRU CA SUNT PROFESIONISTI SI SALVEAZA VIETI IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI. Pot sa va mai spun, ca aici se refuza elegant gesturi financiare mari, din partea celor internati, in coditiile in care, in alte spitale din Romania ti-o cer cu o totala lipsa de politete si rezultate. In speranta , ca nu am fost gresit inteleasa, va multumesc. Sunt de acord cu persoana , care a scris sa nu va da-ti numere de telefon si date personale pe aici, are dreptate si fiti atente sunt destui infractori si pe aici, din pacate.
Eu personal, ma rog la Dumnezeu sa-mi dea si mie un prunc, pentru care m-as lupta cu galaxia si nu numai.
Va doresc din toata inima sa fiti ferite de griji si necazuri de orice fel.
Va sarut, cu simpatie, "Ioana"

pentru discutii mai "elaborate" , folositi mess. ioana13tutuianu[/b]

otto13dog

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Anca i-ti multumesc din suflet.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Multa sanatate finutei tale si multa putere de lupta mamei,in mod sigur ei ii este cel mai greu in asemenea momente.
Dupa cum ai vazut,nu sunteti singure,multe fete din comunitate sunt alaturi de voi si ne rugam pentru ca micuta Sara sa fie bine.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

Am citit mai multe pe site-ul domniilor voastre si sunt profund impresionata de ceea ce vad , ca faceti. O sa iau legatura cu Liliana pe mess. pentru a ajuta si eu, cand si cu ce pot pe aici. Nu am stiut, ca sunteti atat de minunate, ori minunati. VA FELICIT DIN TOATA INIMA PENTRU CEEA CE FACETI! O sa incerc sa fac cunoscut cele ce am vazut aici unor oameni, din tara si nu numai, pentru a ajuta si ei cu tot ceea ce se poate : bani, relatii , informatii , ori cuvinte minunate, ce le-am citit la diferite subiecte pe aici. Sincere urari de : tot inainte si viata lunga, initiatorilor si colaboratorilor.
Te pup Liliana. Nepotica ta si finuta mea "O imbarbateaza pe mama EI', poate mai mult deecat o facem noi. Toate cele bune tuturor celor ce au fost alaturi de Sara. Imediat ce o sa invetesa scrie, primul text o sa fie pentru voi doamnele mele ! Va sarut !

otto13dog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Ioana, esti o femeie extraordinara, se poate spune ca esti exact ceea ce trebuie sa fie o NASA in adevaratul sens al cuvantului! ma bucur ca Sara si parintii ei te au aproape! ajuta-i cat poti si sprijina-i in tot ce incearca sa realizeze! Dumnezeu iti va trimite si tie curand un bebe atat de mult dorit!

numai bine!

Fetita mea Diana-Maria are de ieri 5 anisori!

_
_
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Ioana alias nasha - pungasha ! Bine ai venit pe DC! Nota 10 pentru interventia de la spitalul din Galati! Liliana mi-a povestit totul atunci si m-am bucurat sincer ca le-ai sarit in ajutor imediat, ai luat atitudine, ai facut valuri (eu insistasem pe langa Liliana, dar si ea si sora ei, Aura, sunt femei deosebit de blande si diplomate si nu indrazneau sa faca valva... ori, fara o interventie dura, lucrurile nu s-ar fi urnit intr-o directie pozitiva, iar micutza Sara nu ar fi ajuns intr-o clinica atat de buna cum este Cuza Voda).
Cat despre influentele negative asupra psihicului prietenelor tale gemene, da, imi fac si eu mea culpa. Liliana m-a contactat prin messenger, chiar a doua zi dupa ce i s-a nascut nepotica, terifiata de circumstantele in care s-a produs venirea pe lume a Sarei si, mai ales, de lipsa informatiilor medicale si a cooperarii din partea medicilor galateni. Asa ca i-a facut o lista cu intrebari pe care sa le adreseze personalului medical, explicandu-i si de ce anume sa intrebe acele lucruri (de ex. o ecografie transfontanelara poate releva prezenta sau absenta unei hemoragii cerebrale perinatale, care ar insemna sechele pentru toata viata - slava bunului Dumnezeu ca nu a existat asa ceva!). Am crezut ca este bine sa cunoasca si the worst case scenario, sa fie pregatita si pentru diagnostice grave (pe mine nu m-a pregatit nimeni, am luat lovitura in plin). In sfarsit, dupa cateva telefoane date la Galati, am reusit sa vorbesc cu o prietena care este medic pediatru chiar in acel spital (nu, nu e d-na Negrea) si am aflat crudul adevar: sectia de terapie intensiva neonatologie este intr-o stare de saracie lucie, in comparatie cu maternitatea Cuza Voda. Le lipsesc incubatoarele si ventilatoarele performante, ecografele speciale etc. M-am ingrozit. Asa ca am inceput s-o bombardez pe Liliana cu mesaje in care insistam sa ceara transferul mamei si copilului intr-un spital adevarat, unde sa poata beneficia de toata asistenta medicala necesara. Slava Domnului ca ai intervenit tu si i-ai convins pe cei de la Galati sa semneze transferul! Slava Domnului ca Sara e sanatoasa si, mai ales ca e o mica luptatoare!
I-am facut Lilianei cunoscuta povesteam mea si a Dariei in ideea ca exista povesti pana la un punct similare, dar, per total, mult mai terifiante si, aparent, fara putinta de rezolvare - asta ca sa inteleaga optimismul si rozul situatiei micutzei Sara si a mamicii ei. Ba chiar am insistat repetandu-i: uite se poate si mai rau, dar am invins totusi!
Gata cu palavrageala, m-am intins prea mult. Bottom line is: mica Sara lupta si va iesi invingatoare! Voua, familiei si prietenilor, nu va ramane sa va luptati decat cu moralul Aurei - extrem de important pentru relatia dintre mama si copil si, mai ales, pentru recuperarea grabnica a fetitei. O inteleg foarte bine pe Aura, stiu bine ce stari emotionale contradictorii o bantuie... Eu nu l-a avut drept sprijin decat pe sotul din dotare; voi sunteti o mica armata si puteti face mai multe pentru ca Aura sa fie linistita, optimista, plina de incredere in Sara si in viitor. Noi, forumistele de pe DC, va suntem alaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Evolutia Sarei este in continuare buna, a scazut 20g si a stat iar la bronzat dar in rest nu prezinta nici o problema. In continuare speram sa fie bine.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

ce mai face Sara? si mama ei?



Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad





un minut din timpul vostru inseamna o VIATA pentru ei !!! nu UITATI forumul umanitar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Sara e bine , acum papa 9 mililitri de lapte stagneaza la greutate, partea buna este ca au mutat-o in sectia cu bebei sanatosi care asteapta doar sa creasca. Ieri a fost iar la bronzat dar se pare ca a scapat si de problema asta. Petrece mult timp pe burtica in pozitia unei broscute si doarme f. mult.
Si sora mea e bine va multumeste f. mult pentru incurajari, urari si rugaciuni. Mai are mici caderi emotionale din cauza atmosferei de spital dar in general e totul bine.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Sara

multa putere surorii tale, Liliana!!!


Fetita mea Diana-Maria are de acum, 5 anisori!
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Toate gandurile mele bune pentru Sara, Aura, Liliana si, nu in ultimul rand, pentru Anca.

Mergi la inceput