PANADOL. EFERALGAN, NUROFEN

PANADOL. EFERALGAN, NUROFEN | Autor: roxica

Link direct la acest mesaj

vreau sa stiu si eu care este diferenta intre ele..eu le consideram egale pe toate pina cind am tot citit aici pe forum la voi ca dati uneori parcaetamol, alteori nurofen in aceeasi zi...nu este tot una?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Panadolul si Eferalganul sunt cu paracetamol, Nurofenul are ibuprofen. Sunt substante diferite, ambele sunt antitermice, antiinflamatoare si antialgice.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75037" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Paracetamol ( = efferalgan, calpol, panadol) se da cand t nu depaseste 38,5. Ibuprofen (nurofen, ibugesic) este eficient cand depaseste 38,5. In plus, ibuprofen este si antiinflamator.

Ibuprofen (ca toate antiinflamatoare) afecteaza negativ stomacul, paracetamol - ficatul (eu una chiar am facut o hepatita medicamentoasa din cauza paracetamolului, dar am si luat 6 pastile/zi).

Cand am fost odata la spita, medicii mi-au spus, ca daca efectul nurofenului nu tine 8 ore (cum e scrid in prospect), se da la 4 ore ba nurofen, ba paracetamol.

Eu, personal, nu prea dau paracetamol, ca n-are efect antiinflamator. Si, in general, nu incerc sa scad febra, daca e mai mica de 38 gr. (dar asta-i o alta poveste)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

In afara de ce ti-au spus fetele, noua pediatru ne-a recomandat intodeauna sa alternam la 6 ore( sau 4, depinde de febra) nurofen cu panadol sau eferalgan.
Citeste prospectul si ai sa vezi de ce se recomanda alternarea lor, nu se poate da o doza mai mare de x ml in 24 ore( depinde de varsta si greutate)
Sanatate multa!

Roxana si Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )



“ Inima mamei este un adânc abis la capatul caruia gasesti de fiecare data iertare “. Honore' de Balzac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamelika spune:

Buna ,
eu am folosit pentru baietii mei(10 si 7 ani) doar nurofen si am fost foarte multumita de efect.La febra foarte mare am folosit novocalmin rectal si eram super sigura ca nu am surprize.
v-am

Mergi la inceput