copil extrem de energic

copil extrem de energic | Autor: elena75

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Doresc sa-mi da-ti niste sfaturi cu privire la un baietel de 2 ani si aproape 4 luni care debordeaza de energie.Nu sta locului deloc.Se plictiseste ingrozitor, mai ales in casa, desi i-am luat diverse jucarii.Se joaca cu ele cat se joaca , dar se plictiseste repede de ele si incepe sa cotrobaie toata casa,eu trebuind sa-l urmaresc tot timpul sa nu faca vreo prostie (ca trage in continuare de toate cele).Binenteles ca ne jucam cu el, si eu si bunica si tata si bunicu dar degeaba , se plictiseste repede,nici la desene animate nu are rabdare sa se uite.Nu are rabdare sa-l imbrac,sa stea la oala, si fuge de colo ,colo .Nu mai spun ca toata ziua izbeste, tranteste cu jucariile in mobila, pe parchet, nu stiu ce sa mai fac sa-l potolesc un pic.Este scos afara zilnic, dar si acolo este foarte neastamparat si trebuie avut mare grija sa nu se loveasca.In magazin nici nu pot intra ca trage de toate iar de mers in vizita la cineva nici nu se pune problema.Ravaseste toata casa omului.
Inca nu vorbeste.Este la faza de inceput.De abea acum incepe sa spuna cateva cuvinte.
Interesant lucru este faptul ca atunci cand sta cu o singura persoana este un pic mai linistit, dar cand apare cea de a doua persoana deja incepe sa se agite.
Nu stiu daca acesta este un comportament normal pentru un copil de varsa lui, el fiind singurul nostru copil , dar tare mult as dori sa-mi dati niste sfaturi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Ceea ce face copilul tau e cat se poate de normal. E o etapa pe care o va depasi dupa 3 ani (eu asa sper in cazul meu - si baietelul meu face exact la fel). Sfatul meu e : RABDARE cat mai multa!

Claudia, mamica de baietel 2,10 ani si de fetita 1,1 ani
Poze parinti
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

elena - este normal sa fie energic la varsta lui. si puiul meu e plin de energie. dar este varsta la care ne testeaza limitele si noi trebuie sa stim sa stabilim regulile jocului in asa fel incat sa ii dam totusi libertate de miscare.
la noi acasa tot ce este la indemana fetitei noastre, sertare, usi, etc, sunt cu lucruri "sigure". tot ce este periculos este in zonele de sus are dulapurilor la care nu are (deocamdata) acces. iti sugerez sa faci la fel si sa il lasi sa exploreze in liniste. chiar daca o sa isi prinda mana la vreun sertar, chiar daca o sa isi traga niste haine in cap sau o sa rastoarne cosul de rufe murdare. lasa-l in pace. dupa vreo saptamana o sa ii treaca cheful, cand o sa termine "inventarul".
este deja baiat mare, asa ca in casa trebuie sa existe niste reguli care nu se incalca (la voi ar putea fi mai dificil cu bunicii). de ex daca arunca cu jucarii, respectivele jucarii se confisca.
cu imbracatul e o chestie complicata. la noi functioneaza asa: cand o imbrac o anunt din timp, ii scot hainutele din dulap (mai nou isi alege si domnisoara cate ceva de imbracat, chit ca-s sosete verzi la pantaloni roz ). imi calculez ceva timp in plus pentru imbracat, pentru ca prefer sa o las sa termine ce mesterea, decat sa o intrerup cu imbracatul si sa dureze mult mai mult cu tot cu lupte .

ar fi bun pentru voi un mod de joaca static care sa il pasioneze - de ex la noi sunt la mare pret plastelina (din aceea non-toxica, in paharele, al caror capac poate fi folosit pentru a face diverse animalute) si culorile (niste markere foarte foarte lavabile, se curata de pe orice, de pe textile, de pe plastice, ca-s testate ). mai sunt si tablitele acelea magnetice pe care poate desena. mai poti incerca si joculete de constructii, tip lego, sau puzzle cu cateva piese. daca macar una dintre variante il pasioneaza, este un mare castig.



cele mai frumoase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Draga Elena,

Eu stiu foarte bine ca orice sfat ti s-ar da nu te satisface pentru ca in comparatie cu copilul tau toti ceilalti sunt niste...ingerasi, cuminti, ascultatori, care mai fac prostiute dar cu limite....

Si eu simt la fel....si baietelul meu (3,4 ANI)este la fel de agitat.....tot timpul trebuie sa gasim lucruri noi de facut. Ziua sta cu bunica lui si are un program prestabilit, insa s-a plictisit asa de tare de tot ritualul asta ca ieri statea asa si se uita in gol si repeta ce o sa faca el toata ziua.....

Cine spune ca toti copiii sunt la fel......nu stie ce vorbeste....
Eu am avut o experienta cu un baietel (nu al meu) de 3 ani si 3 luni cu care am stat 1 zi. Va jur ca m-a exasperat cat a vorbit baietelul ala. Non-stop....nu i-a tacut gurita toata ziua, si nici n-a dormit la pranz.....eram lesinata, spunea orice indiferent daca avea sens sau nu......

Cum spunea si alcineva RABDAREA SI TOLERANTA trebuie sa fie prietenii tai cei mai buni. Cand simti ca-ti pleznesc limitele numara in gand sau canta singura prin casa...eu asa fac.....MULT SUCCES !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Cred ca ar trebui sa infiintam Clubul parintilor chinuiti de copii energici si limbuti!

Si eu sunt cam in aceesi situatie. Sunt zile in care imi ies din pepeni, nu sunt deloc o persoana rabdatoare.
Sa speram ca e doar o etapa!

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena75 spune:

Dragi mamici,
Multumesc foarte mult pentru sfaturile date si pentru incurajare.Intr-adevar trebuie sa ai o rabdare de fier cu acesti spiridusi.Si nu numai rabdare dar si multa imaginatie pentru ai antrena in tot felul de activitati interesante , altfel se plictisesc repede.Insa cred ,totusi , ca acesti copii sunt diferiti de cei din timpul nostru.Sunt mult mai energici,mult mai perspicaci si mai inteligenti.
Draga vrabiuta, sa stii ca m-am gandit si eu la plastilina dar am c-am ezitat sa-i cumpar prin faptul ca el inca mai duce la gura jucariile.II cresc acum ultimele masele si tot ce prinde duce la gura.I-am cumparat si tablita magnetica (dar a rupt-o repede), are si jucarii tip lego si niste piese de construit , dar se plictiseste repede de ele.Ce am observat in schimb este faptul ca este cuminte in prezenta altor copii.Se joaca foarte frumos cu ei.Am incercat sa-l duc la cresa dar s-a imbolnavit ( a facut pneumonie) si nu l-a mai dus.Oricum doamnele de acolo mi-au spus ca este un copil exemplar.De unde cred eu ca ii lipsesc si acasa copii.
Multumesc inca o data de sfaturi si va urez toate cele bune.
La multi ani pentru toti cei cu numele de "DUMITRU".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MILY spune:

Nu cred ca exista un copil mai energetic decat al meu!De multe ori plang si ma simt fara putere, mi-e frica de el,nu-l pot potoli.
Are 2si3luni.Cica: rabdare!Cata rabdare pot avea?
Ceia ce ma doare este faptul ca-i fac pe plac si tot nu e bine.
Si face asta doar atunci cand sunt prezenta.Atunci cand nu-s eu, toti spun ca e un ingeras, cum indraznesc sa spun ca am copil ....?
Oare am gresit undeva?Nu stiu sa-l educ?
Scuze Elena nu puteam sa-ti dau sfaturi, cred ca am mai mare nevoie de sfaturi, mai ales ca sunt singura,fara parinti mei si a sotului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina82 spune:

Esti sigura ca nu vorbesti de baietelul meu?:-)
Si am meu ma tine pe virfurile picioarelor cit e ziulica de lunga....este extrem de obositor si frustrant citeodata.
Eu trebuie sa ma trezesc dimineata cu program sa il tin ocupat ca altfel intoarce casa cu susu-n jos.
Si el e foarte cuminte cind il duc la playgroup....ieri chiar el era singurul copilas care le ajuta pe educatoare sa stringa jucariile.Din ce am auzit eu sint mai predispusi sa faca fite cu parintii pt ca stiu ca isi "permit"....mama si tata o sa ma iubeasca orice as face....se simt mai comfortabil in prezenta noastra.
Daca as da un sfat este sa ii tineti cit mai ocupati si sa le oferiti cit mai multe oportunitati sa isi epuizeze energia si curiozitatea......
Unele din activitatile care le facem noi acasa e sa coloram,ne jucam cu play doh,baloane,dansam,facem prajituri si le decoram,citim carti si din cind in cind mai bag si cite un baby einsten in dvd sa imi incarc si eu bateriile pt. 30 de min.....

To be wise is to know what to overlook:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Iata cum am procedat eu... Din cele patru camere am inchis doua cu cheia, una fiind sufrageria, care da spre balcon. Pe balcon au fost incuiate toate obiectele ce puteau fi utilizate la catarat, tricicleta, galetuse, cutii. La doi ani a primit cadou o tricicleta, iar dupa o jumatate de ora copilul era pe pervazul de la geam. Toate mesele, birourile, au fost trase de la geam.
Si am impus reguli. Asa cum spun fetele mai sus, daca a aruncat cu jucariile i s-au confiscat. Daca a scris pe pereti, creioanele au fost puse pe dulap. I-am cumparat creta, dar se tine in camara si se foloseste numai afara... acum are voie si inauntru ca are o tablita si este mare (6 ani in decembrie).
Sertarele de jos au continut numai lucruri ce puteau fi ravasite. Cele bune le aveam in camerele incuiate.
Si o intamplare haioasa... le-am tot povestit celor de la serviciu de nazbatiile copilului. Intr-o zi am fost nevoita sa vin cu el la serviciu si sa particip la o sedinta. Copilul avea trei ani si a culminat cand a trecut pe sub scaunul uneia dintre doamnele participante. Ii avertizasem dinainte ca vin cu el sau amana sedinta.
Concluzia a fost "Spuneai tu ca este agitat, dar nu credeam ca poate fi asa".
Si acum, la 6 ani aproape, este tot pe sus... nu poate sa stea locului nici o clipa cand este cu noi.
Nu va nelinistiti insa, merge la gradinita de 3 ani, unde este foarte disciplinat... unul din copii cuminti. S-a adaptat foarte bine in colectivitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogdidicris spune:

pai daca atunci cad e cu o singura persoana e mai linistit inseamna ca e prea multa lume in jurul lui si este in centrul atentiei. si al meu e la fel. cum este cu inca cineva in preajma, cum devine neastamparat. sau poate ai auzit de sindromul deficit de atentie si concentrare, desi eu nu cred ca e boala. toti copiii sunt activi, se joaca. ce vrei sa stea locului si sa te intrebi ce daca e bolnav sau nu. daca este nazdravan asta inseamna ca e sanatos, voios si are pofta de viata. gaseste modalitatea de joaca care sa-l avantajeze cel mai mult. si oricum copiii se plictisesc repede daca au multe jucarii. da-i mai putine si incearca sa-i atragi atentia cu fel de fel de joculete care sa-i dezvolte personalitatea exuberanta, creativitatea, imaginatia.
cristina, mama de bebe bogdan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Si Oana mea a fost si este un copil extrem de energic.

Abia acum, dupa ce merge la gradinita am observat ceva schimbari in comportamentul ei, in sensul ca a inceput sa se joace si singura cu jucariile sau chiar si cu noi dar fara sa se mai plictiseasca atat de repede.
Si-a descoperit chiar si o noua pasiune: aceea de a desena si astfel, inconjurata de carti de colorat si de coli petrece mult timp pe scaunel si vine la noi doar sa ne arate ce a mai desenat sau sa ne roage sa-i desenam ceva anume.
Uneori nu-mi vine sa cred ca e acelasi copil.
Eu cred ca gradinita a fost de mare ajutor !!!


Daniela mamica de Oana Maria (2 sept. 2003) si Roxana Elena (7 febr. 2006)

www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">BEBELUSI DE IANUARIE/FEBRUARIE 2006

Mergi la inceput