DC... altfel ( grup de suport pentru parinti) 2

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Draga Doina, esti un exemplu pentru mine, prin demnitatea cu care treci prin aceasta incercare... va doresc numai reusite in acest an atat de plin de evenimente importante pentru voi. Sa va intoarceti cu bine, invingatori, asa cum iti doresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Fetelor, bine ziceti, Dumezeu ne-a ales pe noi, dar si pe ei , copii nostrii ,in primul rand, va multumesc pentru incurajari!Si voi sa aveti puterea de a merge inainte!pentru copii!Nu sunt un exemplu, sunt doar o mama!Copii cu nevoi speciale sunt multi!offfffff!parinti care se confrunta cu tot felul de astfel de probleme, la fel!Trebuie sa iesim cu totii invingatori!Dumnezeu este cu noi in fiecare clipa!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Buna fetelor.

Sper sa nu va suparati ca dau buzna asa.
Voiam sa va spun ca sunt psihopedagog si toata viata mea am lucrat cu copii cu nevoi speciale. Niciodata nu as fi putut fi mai fericita lucrand altceva. Amm cunoscut atata dragoste, atata caldura venind din inimioare dragi si mici. M-am uitat de mii de ori in ochii lor si vedeam lumea mult mai buna si mai frumoasa.
Dumnezeu da cazurile grele celor care le pod duce. Sunteti tari, curajoase si va admir din adancul sufletului. Raman si eu sa lupt alaturi de voi pentru o lume mai buna pentru copiii nostri speciali. Sper sa mai pot schimba ceva din mentalitati si asa ca mine sunt multi. Poate de aici vine si puterea.
Va dau o picatura de apa vie , o imbratisare calda si toate gandurile mele bune.

Olga

We're walking in the air
We're floating in the moonlight sky
The people far below are sleeping as we fly
-Nightwish-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

doinabita, mi-au dat lacrimile ce ai scris. Este puternica, indiferent de ce spui esti foarte puternica. Stiu prin ce treci si te inteleg. Sa nu mai spui ca s-a oprit totul atunci, mai ai si alti copiii, fam. si nu trebuie sa te consideri invinsa. Asa a fost sa fie, la tine a trebuie sa fie acesta cruce.
Cred ca daca nu l-as fi facut pe Paul, chiar as fi fost o invinsa. De cand il am parca nu mai vad asa de grea crucea, asa de mare povara si mai "uit" din problemele de zi cu zi pe care le am cu Alexa. Lupt si pentru ea dar pentru Paul imi doresc foarte multe de la mine, de la el. Daca nu as lupta si nu as continua nu as mai fi o mama buna.

Sa fii tare si sa lupti cum ai luptat si pana acum.
Cand pleci in China sa nu plangi, fetita ta este o invingatoare si va reusi in tot ce si-a propus si ai sa vezi ca nu ai luptat degeaba sau deloc cum spui tu.
Are sanse de vindecare in urma unei operatii? Cati ani are acum baiatul tau? Scuze, nu am timp sa caut sau sa vad ce ai povestit pe forum.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Paula, Dan are 25 ani , ii face in mai anul acesta!Are sanse de vindecare, nu ma dau batuta, invinsa nici nu ma gandesc, dar cateodata ma mai cuprinde so stare din aia cand crezi ca totul s-a oprit in loc, numai ca ma ridic usor!repede si o iau de la capat!Trebuie sa izbandim!Va doresc si voua multa , sanatate, putere!caci aveti nevoie de ele!DOAMNE AJUTA-NE!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_t spune:

quote:
Originally posted by OlgaTarziu
Va dau o picatura de apa vie , o imbratisare calda si toate gandurile mele bune.



multumim Olga, ne prinde bine :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Olga, atat de mult am nevoie de acea picatura de apa vie...dar si de imbratisare de la o prietena, de un gand bun, care este alaturi de noi!Iti multumim mult de tot!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doralina spune:

Mama Speciala
de Erma Bombeck


Cele mai multe femei devin mame accidental, altele vor, putine datorita presiunii sociale si cateva din obisnuinta.

Anul acesta aproape 100 000 de femei vor deveni mame ale unor copii handicapati.

V-ati pus vreodata întrebarea cum sunt alese mamele copiilor handicapati?

Eu L-am vizualizat cumva pe Dumnezeu privind în jos spre pamânt si alegânu-si instrumentele cu multa grija si prudenta

El se uita si isi instruieste îngerii care noteaza într-un registru urias:

"Armstrong, Beth; baiat. Sfânt protector...da- i-l pe Gherasim. El e obisnuit cu blasfemia."

"Forrest, Marjorie; fiica. Sfânt protector, Cecilia."

"Rutledge, Carrie; gemeni. Sfânt protector, Matei."

La sfarsit El da un nume unui înger si zâmbeste, "Da acesteia un copil handicapat"

Îngerul e curios. "De ce tocmai aceasta Dumnezeule? E atât de fericita."

"Întocmai," zâmbeste Dumnezeu, "As putea da un copil handicapat unei mame care nu stie sa râda? Aceasta ar fi crud."

"Dar are ea rabdare?" întreba îngerul.

"Nu o vreau cu prea multa rabdare caci astfel s-ar îneca într-un ocean de auto-compatimire sidisperare. Odata cu prelucrarea socului si a resentimentului, ea se va descurca."

"Am privit-o azi. Ea are acea constiinta de sine si independenta,
atât de rare si de necesare la o mama. Stii, copilul pe care-l voi da ei are propria sa lume. Ea va trebui sa se transpuna în viata lui si aceasta nu-i va fi usor."


"Dar, Dumnezeule, cred ca ea nici nu crede în Tine."
Dumnezeu zâmbeste...
"Nu conteaza
pot sa repar aceasta. Aceasta este perfecta – are destul egoism."
Îngerul comenteaza - "egoism? e cumva o virtute?"

Dumnezeu da din cap.
"Daca nu se poate separa din când în când de copil,
nu va supravietui niciodata. Da, iata o femeie pe care o voi binecuvânta cu un copil
mai putin perfect.
Înca nu-si da seama, dar va fi invidiata.
Pentru ea nu va fi firesc niciodata un ‘cuvânt rostit’. Ea va considera ‘un pas’ca fiind firesc.

Când copilul ei va spune 'Mama' pentru prima data, ea va trai un miracol, si va sti aceasta!"


"Îi voi permite sa vada clar lucrurile pe care le vad...ignoranta, cruzime,prejudecata....si-i voi permite sa se ridice peste acestea. Nu va fi niciodata singura.
Eu voi fi langa ea în fiecare minut din fiecare zi din viata ei, deoarece ea
Îmi face lucrarea ca si cum ar fi aici la sânul Meu ".

"Si cum ramane cu Sfântul protector?" întreba îngerul, cu condeiul ridicat în aer.

Dumnezeu zâmbeste, "Oglinda va fi de ajuns."

http://www.autism.ro/forum/viewtopic.php?t=321&postdays=0&postorder=asc&start=15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2482 spune:

Centrul ESSMI : www.essmi-nevazatori.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Dragele mele, unde sunteti?sa mai vorbim, sa ne mai descarcam sufletul!Sper ca sunteti bine si copii la fel!

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput