DC... altfel ( grup de suport pentru parinti) 2

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am vazut ca s-a creat o rubrica noua in care se muta toate subiectele care discuta problemele copiilor cu dizabilitati.

Acesta cred ca s-a uitat.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Paula,

am tot asteptat sa se schimbe ceva in legislatia adoptiei din Romania, sa pot aduce o fetita- dar incep sa-mi pierd sperantele; din Europa, ar ramine Ucraina- dar nu cunosc nici limba, nici formalitatile, si n-am reusit sa aflu mare lucru de pe internet; anul viitor ne mutam in alta provincie, la 4000 de km de aici ( aici nu mai primim nici un ajutor, nici o terapie pentru Tudor- dupa sase ani copii sunt cam abandonati), si ramine sa vedem cit dureaza si care sunt variantele pentru o fetita din Africa; oricum ne-am hotarit pentru un copil mai marisor,3-4 ani- daca o sa reusim in final.

Ana

sa o ajutam pe Emma
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79512&whichpage=1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

De ce nu vrei un copil din ro.?
Sunt acum la moda declara sortul tau ca are un bb cu o tipa si respectiva spune ca il da fara nici o pretentie si este al vostru. Sunt prin maternitati care ti-l dau fara pretentii numai sa scape de el. Te poti interesa, sau vorbi cu un dr. ginec. si sa te ajute el. Sunt pustoaicele astea de 17-18 ani cu copil si care nu vor sa-l creasca.
Ar fi o varianta dar e bb si de la nastere al vostru.

Eu am intalnit o fam. intr-un magazin care aveau un copil infiat de la o pustoiaca de 17 ani. Nu pot sa-ti descriu cat de dulce, frumos si desptept .....Cel mai mult m-a deranjat ca din prima cand am intrebat cum te numesti, cati ani ai...au si sarit parinti ca este infiat, ca nu-i al lor, ca este obraznic....si ca mai vreau si o fetita sa infieze. Le-am spus sa nu mai spuna asta niciodata, este al lor si gata. Cat timp s-au judecat si l-au obtinut legal(l-au infiat la 1 an si 6 luni) nu mai este infiat.






Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

AICI V-ATI ASCUNS?
CAUTAM EU SI VEDEM CA LIPSESTE TOPICUL...
REFERITOR LA SUBIECT...EU NU MAI AM SOT DE CAND EMA AVEA 9 LUNI, UNEORI MA GANDESC CA DACA AR AVEA UN FRATE(SORA) AR AVEA PE CINEVA CARE SA O INTELEAGA SI SA O ACCEPTE... ALTEORI MI-E TEAMA , NU STIU DACA AS MAI AVEA RABDARE, APOI DACA SE VA REPETA ISTORIA ...SA CRESC SINGURA COPIII...HM...COMPLICAT

ajutati la terapia pt Ema



Mari, mami de Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

In ro. este foarte greu in 2 sa cresti un copil cu nevoi speciale, ce sa spun acolo unde este doar un parinte, este foarte greu.
Tu stii mai bine daca ai posibilitati sau nu sa mai ai un copil. Poate ai noroc si gasesti un fat frumos care-si doreste sa fie alaturi de voi si sa mai faci cu el si un copil. Este foarte frumos si bine sa fie 2, cel putin in copilarie, nu stiu ce va fi la adolescenta, ...???? Eu am trecut cu Alexa prin probleme de genul prietenilor si stiu cum este sa nu ai pe nimeni, sa nu se uite nimeni la tine...(la copil). Acum de cand cu Paul, lucrurile stau altfel, se joaca impreuna, mereu peste tot, ce face unul sa faca si celalalt.
Hai sa va spun ce am patit aseara. Pe hol am o biblioteca, pe un raft am eu cosmetice si pe unul sotul. Cel al sotului e mai jos. Alexa l-a vazut cand se dadea cu crema si a cerut si ea, dupa eveniment a inregistrat unde a pus cutia si la un moment dat a luat crema, a desurubat-o si a inceput sa toarne cu cutia pe fata, gat, pe capul lui Paul, .....si Paul a inceput sa-i bage in ochi, ea la fel dar a protejat-o ochelarii....si pe covor....si s-a dus cu cutia lui tati de crema pe apa sambetei. Nu stiam pe care sa o fac prima, sa-i spal mainile sa nu se mai frece la ochi sau sa-l spal pe fata....si uite asa fac ei prostii. Nu i-am batutu, nu i-am certata dar am mutat tot de pe raft mai sus. Ce a fost la nivelul lui, este mutat mai sus, dar pentru ea nu ma-am gandit ca face prostii. De regula este mai cuminte si nu face prea mari prostii singura dar uneori ne sperie si ea.





Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

adevarul este ca am devenit mai ...singuratica, ma kinui singura, sunt independenta...si poate egoista, pt ca ma preocupa mai mult copilul (poate si pt ca este ...speciala).
fat-frumos nu exista, eu sunt pretentioasa si imi apar puiul ca o leoaica ce sunt..., stiu ca sunt privita mai ciudat, stiu ca Ema nu are prieteni kiar daca ii invit la noi acasa si ii las sa faca ce vor...tot singure suntem, poate e bine , poate nu...momentan scopul meu este ca Ema sa se apropie cat mai mult de normalitate, sa iau licenta ca sa am un salariu mai mare, si pe urma mai vedem...noi sa fim sanatoase...

ajutati la terapia pt Ema

pupici

Ema asteapta craciunul, mami asteapta miracolul

Mari, mami de Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Noi am fost sa luam cadourile de la gradinita...

http://new.photos.yahoo.com/alexa13tinta/album/576460762379880511/photo/294928804101186264/0

Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Acum este cum este, dar ce faci cand va fi mare si va fi la casa ei? Ai sa ramai singura si nu-i prea bine. Macar prietene, ...si sa nu fii prea protectoare(sa o lasi sa aiba multi prieteni, mai tarziu ramn foarte putini).

Sarbatori fericite si tot ce va doriti sa va aduca Mos Craciun, anul ce vine....

La multi ani!



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milena Surdu spune:

Dragi mamici, Craciun fericit! pentru voi si familiile voastre speciale. Mari Paun, un pupic Emei, de la Mara, care v-a vazut pozele de pe site intr-una din zile si deja spune ca sunt prietene . La noi a venit Mos Craciun cu comanda speciala: Spider-Man si bebelusul Isus... Am aranjat toate platourile impreuna cu Mara, ne-am distrat bine de tot, chiar daca produsul finit arata cam futurist... invitatii au inteles repede ca sunt opera Marei si a primit laudele binemeritate, spre incantarea ei.

Va doresc un sfarsit de an linistit si un an plin de sperante implinite.
Cu drag, Milena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

an nou cu impliniri tuturor...

la noi Mosul a venit cu multe jucarii in ciuda haosului - si Lia si Liam iau antibiotic pentru sinuzita/otita si-s tare maraiti/de fapt toti suntem gripati...asa ca mami nu a facut prajiturele pentru mos, dar cred ca nu s-a suparat.
cu toate acestea Lia ne-a gatit in noua ei "bucatarie", Alex a primit jocurile pe care le astepta, iar Liam -ei lui ii plac toate jucariile, chiar si setul de mobila de papusi (cu papusi) al Liei.



Mergi la inceput