Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Copii cu nevoi speciale

DC... altfel ( grup de suport pentru parinti) 2

(11 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 33

mari_paun

2479 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui mari_paun  Trimite mesaj yahoo luimari_paun Adauga semn de carte la raspuns Trimite mari_paun un Mesaj Privat  Reply with Quote
impresionanta povestea celor doi indragostiti...nu am cuvinte sa exprim ce am simtit...o mare emotie ...

felicitari!

Mari, mami de Ema
povestea Emei

Mergi la inceput

paula2003

4406 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luipaula2003 Adauga semn de carte la raspuns Trimite paula2003 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Am sa va povestesc eu in mare tot ce s-a discutat, cine a venit..la congres. Acum am putina treaba care nu-mi da pace si cand o termin va raspund.

Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)
Mergi la inceput

paula2003

4406 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luipaula2003 Adauga semn de carte la raspuns Trimite paula2003 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Va spun in mare.
A fost un dr. genetician si ne-a lamurit mai mult cum este cu genele, de ce apare copilul down, ...si tot el ne-a spus ca se nasc in medie peste 10.000 de copii cu handicap in toata tara din care peste 300 cu down intr-un an de zile. Asta a fost cel mai dureros.
A mai venit o tipa din minister care a incercat sa ne spuna noua lege a h. de la 1 ianuarie.
Salariul, indemnizatia va fi la fel ca la cei ce au copii/adulti nevazatori(nu am inteles bine suma???). Nu se mai da reducere la tel. si tadio/tv ci vor fi bani(sa facem ce vrem noi-ex. a fost pentru cei ce stau la tara si nu au aceste utilitati). Pentru persoanele trecute de 18 ani sunt foarte multe noutati. Vor primi toate drepturile ca orice persoana cu H. chear daca lucreaza, angajatorul va primi pe 2 ani salariul persoanei cu H. Angajatorul la 50 oameni va trebui sa aiba 4 persoane cu h., va fi scutit de taxe..daca are persoane cu h. In mare v-am spus ce v-ar fi interesat si pe voi. In rest s-a discutat de federatie, de cine este in ia, ca avem o persoana care ne reprezinta in minister si in UE(pe toti cei ce au h. indiferen de h.)

Eu personal am fost multumita de ce am aflat, se putea si mai bine.

Mergi la inceput
cristina_t
cristina_t

247 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Multumim Paula pentru sumar.
Uite am gasit textul legii "privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap" care a fost de curand trimisa spre promulgare presedintiei: http://www.cdep.ro/proiecte/2006/100/90/3/pr193_06.pdf

Totusi nu ne-ai spus nimic despre scolarizarea acestor copii, ma gandeam ca daca a participat dna Vrajmas si a fost dedicat si un workshop acestui subiect veniti cu ceva vesti bune.

O sa fac o lista cu legile pe care le-am gasit pana acum si care ating cumva domeniul asta al educatiei pentru copiii speciali, poate mai intereseaza si pe altcineva in afara de mine.

Editat de - cristina_t on 29/11/2006 14:03:25
Mergi la inceput

mari_paun

2479 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui mari_paun  Trimite mesaj yahoo luimari_paun Adauga semn de carte la raspuns Trimite mari_paun un Mesaj Privat  Reply with Quote
la mine nu merge vizualizarea legii...nu stiu ce noutati sunt ...

alocatia va fi la fel?

Mari, mami de Ema

povestea Emei

poze cu Ema
Mergi la inceput
magnolia
magnolia

397 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite magnolia un Mesaj Privat  Reply with Quote
"La multi ani!"- tuturor Andreilor si Andreelor!
Mergi la inceput
cristina_t
cristina_t

247 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
mari,vezi pe e-mail
Mergi la inceput

paula2003

4406 Mesaje
D-na nu a avut placerea sa vina! Nici ca intarzie, a aspus sa o asteptam ca vea sa inceapa prima si am stata pana la 13....si am inceput.

La multi ani!

Mergi la inceput
cristina_t
cristina_t

247 Mesaje
Inteleg acum ... sunt dezamagita. Cei de la RENINCO ar trebui sa stie cam cum merg (sau stau) lucrurile in problema asta, si ma gandeam ca vor veni chiar cu ceva exemple de buna practica din .ro, si cu ceva sugestii pentru voi incat sa gasiti locul potrivit pentru copii.
Mergi la inceput
Crisa-77
Crisa-77

600 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Crisa-77  Trimite mesaj AOL luiCrisa-77    Apasa aici pentru MSN MSG. a lui Crisa-77  Trimite mesaj yahoo luiCrisa-77 Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Multumim Magnolia.Multa sanatate si voua.

Krys si Andrei-Bogdan(23.03.2005)
filmulet si poze
POVESTEA NOASTRA

"Sa fii vesel tuturor si nimeni sa nu vada ca si fulgii de nea sunt
lespezi de mormant."(Goethe)
Mergi la inceput
Pag. din 33 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com