PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Tarta cu piersici (decojite din compot)
-de pe culinar

2 oua,
- 6 linguri zahar,
- 6 linguri lapte,
- 6 linguri ulei,
- 6 linguri faina,
- 1 plic praf de copt
- 1 plic zahar vanilat
Se bat bine cele 2 galbenusuri cu zaharul+zaharul vanilat. Se aduaga treptat laptele, uleiul, faina+praful copt, iar la final albusurile batute spuma. Se amesteca usor.
Se tapeteaza forma de tarta, se da la cuptor la 180 grade maxim 15 min.
Se aseaza pe un platou, se insiropeaza cu sucul din compot si se orneaza cu fructe diverse. Deasupra fructelor se foloseste gelatina incolora sau rosie, in functie de ce fructe aveti.
Se poate pune si o budinca de vaNilie care se aseaza racita, peste tarta insiropata si apoi punem fructele.

POZE
1,2,si 3

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:


AMANDINA


(Luata de pe culinar)-Reteta lui Adnasya

Blat:
9 oua
1 1/2 cana zahar
1 1/2 cana faina
9 linguri ulei
esenta vanilie
4 linguri cacao
1 1/2 lingura praf de copt

Se separa albusurile de galbenusuri. Se bat albusurile spuma cu zaharul.Intr-un castronel se freaca galbenusurile cu uleiul si se adauga la albusul batut spuma.Se adauga esenta de vanilie si se incorporeaza faina. Se adauga cacaua si praful de copt.
Se pune intr-o tava tapetata cu hartie de copt si se da la cuptor la gas nr 4-5 sau 185 grade pentru cca 50 minute . E bine sa verificati cu scobitoarea pentru orice eventualitate pentru ca nu stiu cuptorul fiecaruia cum coace.
Cand este gata se rastoarna pe un gratar de bucatarie si se lasa sa se raceasca.

Sirop:

8 linguri zahar
3 cani apa
o sticluta cu esenta de rom (daca este de slaba caliatate mai bine puneti doua)

Se iau 2 linguri de zahar si se ard intr-o craticioara.Cand s-a caramelizat destul se adauga 1 cana de apa si se lasa sa fiarba pana se topeste. Cand s-a topit zaharul caramelizat se adauga si restul de zahar in siropul obtinut plus esenta de rom si celelalte 2 cani de zahar.

Crema:

1/2 litru lapte
3 galbenusuri
3 linguri faina
3 linguri amidon alimentar
6 linguri zahar
4 linguri cacao
150 gr unt sau margarina
2 linguri zahar pudra

Se pune zaharul, cacaua, faina, amidonul si galbenusurile intr-o craticioara.Se amesteca si apoi se incorporeaza laptele . Se pune la foc mic si se lasa la fiert pana se ingroasa.In tot acest timp aveti grija sa mestecati altfel vi se va lipi.Cand s-a fiert si observati ca este destul de ingrosata crema stingeti focul si dati la o parte. Lasati sa se raceasca .
Bateti spuma untul sau margarina impreuna cu 2 linguri de zahar pudra si adaugati putin cate putin in budinca racita.In tot acest timp amestecati in budinca cu un tel ptr a se incorpora uniform. Opriti intr-un castronel circa 5 linguri de crema pentru ornat.

Taiati blatul pe 3 nivele. Eu intotdeauna montez tortul sau prajiturile in tava in care am copt pentru a evita lasarea marginilor din cauza insiroparii.
Si incepem: punem primul blat si insiropam cu o pensula.
NU insiropati cu lingura pentru a nu pune intr-o parte mai mult si in alta mai putin sirop. Aveti grija ca blatul sa nu fie nici prea uscat dar nici foarte mult insiropat .Mie mi-a trebuit pentru fiecare blat aproximativ 150 ml de sirop.Dupa ce am insiropat primul blat punem 1/2 din cantitatea de crema ramasa,avand in vedere ca am oprit si pentru ornat cateva linguri.
Repetam operatia cu al doilea blat ...150 ml de sirop si restul de crema. Punem si al treilea blat si insiropam .
Se da la frigider pentru cateva ore sau daca il faceti de seara e preferabil sa il lasati peste noapte.
A doua zi..sau cateva ore mai tarziu:

Se scoate tava din frigider si se taie in cate bucati doriti (mai mari sau mai mici). Mie mi-au iesit 12 bucati dar au fost destul de maricele. Precizez ca tava mea are dimensiunile unei coli de A4.
Se scot bucatile pe foaie de copt si se glazureaza cu ciocolata topita.

Glazura:

200 gr ciocolata de menaj
75 ml frisca lichida
Se rupe ciocolata in bucatele mici si se pune pe foc intr-o craticioara impreuna cu frisca lichida.Se amesteca pana se topeste ciocolata si va lua nastere o glazura de consistenta medie.

Se glazureaza suprafata amandinelor lasand sa picure si pe marginile acestora.Se spriteaza cate un motz de crema si se da la rece .

Modificari:
-am pus cioco amaruie la topit(un iepure de la Lind) cu apa, zahar, unt si un pic de ulei si cacao la glazura. Nu am folosit frisca lichida pentru ca n-am avut.
-am portionat in tava de servit.
-am pus hartiute sub ele
-bucatile ies asa de mari pe cum doriti d-voastra.
Poza 1,2


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

TORT ANIVERSAR

Blatul:

Se fac 2 blaturi fiecare compus din 8 oua , 8 linguri zahar, 8 linguri faina, 1 praf copt. Se coace in cuptorul preincalzit 30 minute la foc moderat in tava unde punem hartie cerata.
Deci, tava e dreptunghiulara, la fel va iesi si tortul.
Fiecare blat se taie in 2. Deci obtinem 4 blaturi in total.

Siropul:

Se caramelizeaza intr-o cratita 2 linguri de zahar, apoi se adauga o cana cu apa sis e lasa pana se omogenizeaza bine, se mai adauga 6 linguri zahara, 2 cani apa si 1 fiola de rom. Se lasa la racit. Siropul s epune intr-un tob de ketcup pentru ca se poate ainsiropa mai bine asa decat cu lingura(evitam sa punem in unele locuri mai mult sirop)


Crema 1- crema de cacao cu ciocolata

4 oua intregi se pun pe foc cu 250 g zahar. Se amesteca repede pana se ingroasa, se mai adauga 1 lingura amidon, se pune faina pana se ingroasa. Apoi se adauga 2 linguri cacao si 100 g nuca macinata. Se raceste. Se freaca bine 250 g untu sau margarina spuma si se aduga cate o lingura din compozitia racita in unt, pana se termina aceasta. La sfarsit punem 3 linguri de ciocolata Primola sau Nutella, ce aveti. Se amesteca pana se omogenizeaza bine. Se pune la frigider

Crema 2- crema de vanilie

-se procedeaza ca si la crema 1 dar nu punem cacao, nuca, crema de ciocolata si la sfarsit adaugam 2 plicuri Finesse Sirop de vanilie. Se raceste.

Asamblare:
-insiropam primul blat, punem crema de cacao + blatul 2, insiropam, crema de vanilie, blatul 3, insiropam, crema de cacao, blatul 4 si insiropam. Cu crema de vanilie se imbraca foarte foarte subtire tot tortul(pentru ca ramane crema).
Dam la rece.
Intre timp batem 1 l de frisca in care punem intaritor sau nu puneti.
Imbracam tot tortul in frisca apoi modelam dupa gustul fiecaruia.

Trandafirii(reteta am luat-o de pe culinar)
-daca vreti o scriu.

Iaca niste poze:1,2,3

si aici niste rulade de carne:aici


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Tort de SF. Valentin

-reteta inspirata din Secretele bucatariei nr. 3/2005


Blat:
3 albusuri se bat pana se intaresc, apoi se adauga 3 linguri de zahar pudra, cele trei galbenusuri, apoi 3 linguri faina, 1 lingurita praf de copt. Se da la copt in cuptorul preincalzit 15-20 min. la foc moderat.
Se raceste sis e aseaza in forma de tort cu inel(eu n-am avut forma de inima, asa ca am folosit rotunda)

Crema:
-se inmoaie 10 g gelatina 10 minute in apa rece. Se storc 2 lamai si peste sucul lamilor se pun 80 g de zahar pudra(zahar pudra nu zahar macinat). Se pun impreuna pe foc pana se incalzeste compozitia. Peste se pune gelatina inmuiata sa se dizolve.
Compozitia de gelatina dizolvata se pune peste 200 g branza de vaci dulce si se amesteca. Separat se bate 400 ml frisca lichida (este bine ca frisca sa fie batuta din timp). Toate se amesteca pana se omogenizeaza. In frisca eu am pus si 7 pic. de esenta de zmeura si a iesit mai rozzzz si cu aroma de zmeura. Aceasta compozitie de gelatina, branza si frisca se toarna in forma de tort peste blat.
Se da totul la rece pana se prepara jeleul rosu.
Se dizolva 2 pachete de "tort gelee" rosu dar nu se pune cantitatea exacta de sirop sau suc care scrie pe plic ci jumate, deci nu 500 ml ci 250 ml. Se lasa la racit sa nu fie prea calda si apoi se toarna peste crema peste tort. Se da iarasi la rece. Obligatoriu trebuie sa stea 3 ore la frigider. Dar eu am lasat-o de pe o zi pe alta...si e mai bine asa.Deasupra se poate orna dupa preferinte.

-este un tort racoros si usor
-reteta am scris-o exact asa cum am facut eu.

POZE:
aici
si aici

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Buna,

Vreau sa va arat poze de la tortul facut pentru sotul meu la servici de ziua lui azi.
Este un Tort diplomat cu fructe de padureLa sectiune face sotul poze si le pun seara


TORT DIPLOMAT ( capsuni, fructe de padure, ananas+portocale, mandarine)

Ingrediente:

20g gelatina
5 oua
capsuni -1/2 kg
1/2 l lapte
1 lingura faina
300 g zahar
400-500 g frisca vegetala HULALA
1 intaritor frisca
1 pachet piscoturi Saoiardi
Gelatina se pune la inmuiat in jumatate cana lapte caldut( sa stea 30 min).
Galbenusurile se amesteca cu zaharul si faina.
Laptele cu galbenusurile si zaharul se pun la fiert.
Se amesteca pana se ingroasa si se ia de pe foc(trebuie sa amesteca cu lingura de lemn si sa fim atenti sa nu se prinda, nu e voie sa se faca cocoloase sau sa se stranga oul). Cand s-a ingrosat dam deoparte si punem gelatina inmuiata in lapte in prealabil si amestecam. Se lasa sa se raceasca amestecand din cand in cand.
Batem frisca cu intaritorul si albusurile spuma.
Cand crema e rece se amesteca cu frisca si albusurile spuma.

Cum se procedeaza mai departe:

Se tapeteasca o cratita cu folie transparenta(voi alegeti ce dimensiune va avea oala, as va fi si tortul). Piscoturile se scufunda intr-un suc(de ex. suc de ananas...sau suc prigat). Practic doar se intorc pe o parte si pe alta in suc, altfel se inmoaie prea tare. Se imbraca cu ele peretii cratitei.
Se aseaza pe fundul cratitei fructe (eu am pus capsuni sau ce vreti voi) dupa imaginatia fiecaruia. Se toarna jumatate din crema si se mai pun fructe.Se pune si restul de crema si se aseaza piscoturile care vor fi "fundul" tortului. Se da la frigider. Se intoarce a doua zi. (puteti pune si mai multe piscoturi in crema…puneti crema cata vreti apoi piscoturi…tot asa , ultimul strat sa fie de piscoturi).Se introduce la frigider 24 ore
A doua zi se ia un platou care sa fie suficient de mare cat sa stea bine tortul pe el si se aseaza deasupra cratitei.
Cu mainile tinand manerele cratitei si degetele mari tinand platoul, printr-o miscare brusca se rastoarna. Se ridica cratita.
Se inlatura folia.

Nota:
In oala trebuie sa fie folie transparenta peste tot, adica si pe fund(care apoi va fi partea de sus).
Daca vreti fructe deasupra tortului bagate in gelatina intai puneti fructele cu gelatina si bagati la frigider pentru 4 ore apoi faceti restul tortului.
Deci, se prepara 2 plicuri de tort gelee rosu sau transaprent dupa instructiunile de pe plic(dar nu puenti 500 ml suc si 300 ml suc) si apoi aranjati fructele in oala si peste turnati gelatina asta calda. Dati la rece 4 ore.
Urmeaza restul tortului:crema, piscot, crema, piscot, crema, piscot. Eu asa fac, pun mai multe straturi de piscot si crema.

Bafta!


poza 1 si poza 2

uitati si sectiunea


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 3 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

TORT AMANDINA

PT BLAT :
12 oua
400 gr zahar
60 ml apa
60 ml ulei
40 gr cacao
16 linguri cu faina
2 praf de copt
4 plicuri de zahar vaniliat
-de aici se coc 2 blaturi separat(deci din 6 oua si restul pe jumate din ingrediente) si fiecare vine taiat in 2 si obtinem 4 blaturi.

Se bat albusurile cu cele 2 plicuri de zahar vanilat.Apoi batem galbenusurile cu uleiul,zaharul si apa si amestecam intr-un vas mai mare cele doua compozitii si la viteza mica,unu la mixer,amestecam.
Continuam cu faina,praful de copt si cacao. Amestecam bine tot la viteza mica ca sa nu avem probleme cu taiatul,putem impartim compozitia egal in trei si sa cacem 3 blaturi.
Intr-o forma rotunda de diametru 24cm am copt blaturile.
CREMA:
5 galbenusuri
300 g zahar
1/2 litru lapte
2 linguri amidon
faina dupa ochi(pana se ingroasa ca o budinca)
2 linguri cacao
1 cutie de 250 g de finetti
300 g unt

Se freaca galbenusurile cu zaharul separat, apoi s epun pe foc si se amesteca, se toarna laptele si s elasa pe fac pana fierbe. Se pune amidonu, apoi fiana si se amesteca bine sa nu se faca cocoloase. Dupa ce s eobtien o crema ca budinca se adauga cacaoa. Se lasa la racit. Cand se raceste se frecaa cu untul(in untul frecat se pune cate o ligura din crema racita) si apoi se dauga cutia cu finetti. se omogenizeaza totul bine.

Pentru sirop:
400 ml apa
200 gr zahar
2 plicuri capucino de ciocolata(eu am folosit milka)

Amestecati totul bine si lasati apoi la racit.


GLAZURA(este luata de pe culinar)
200gr ciocolata cu cacao in continu(eu am folosit Lind cu 60%cacao)
150gr smantana lichida pt frisca
1 lingura miere
2 linguri de unt
2-3 linguri de lichior(eu am pus lichior Giulia de portocale rosii din comert),reteta cere Cointreau,dar se poate inlocui.
Ciocolata o taiem bucatele Si o punem la topit pe bain marie Incalzim la Microunde smantana cu mierea si o punem peste ciocolata impreuna cu untul si lichiorul(eu am pus lichior Giulia de portocale rosii din comert).Glazura o punem intr-un recipient in care a fost ketchup-ul si ornam tortul pana sa se intareasca.Lasam putin sa se raceasca,dar nu mult,ca sa curga usor.

poza:1,,2,,3



de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monika@USA spune:

quote:
PT BLAT :
12 oua
4000 gr zahar


Veronica, eu cred ca ai gresit la typing cantitatea de zahar, sau chiar trebuie 4 kg de zahar ????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

da, este 400 g zahar...scuze!am sa modific acolo!

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Prajitura turnata cu mere sau brânza - reteta
luata de pe culinar

Avem nevoie de:

2 oua întregi
9 linguri zahar
9 linguri ulei
9 linguri lapte
12 linguri faina
1 lingura de praf de copt

Se freaca ouale cu zaharul, se adauga uleiul si se freaca pâna se încorporeaza. Se amesteca faina cu praful de copt si se pune peste amestecul precedant alternând cu laptele.
Aluatul trebuie sa curga când e luat cu lingura dar sa fie mai gros decât cel de clatite.

Se unge tava cu unt si se presara cu faina. Se toarna jumatate din aluat si se baga pentru 10-12 minute la 350F (180C) în cuptor preîncalzit. Se scoate si se pune brânza sau merele, se toarna restul de aluat si se pune la copt pentru +/- 40minute. Când este gata se pudreaza cu zahar pudra, se taie când este racita complet.

Daca se umple cu brânza :

500 g brânza de vaci (eu folosesc Ricotta) se amesteca cu 4 oua, un praf de sare, 5 linguri de gris si o mâna buna de stafide; se lasa deoparte si se adauga 5-6 linguri de zahar (sau mai mult, dupa gust) si un plic de zahar vanilat numai înainte de a o pune peste aluat (deci când prima jumatate din portia de aluat a fost coapta 10-12 minute).

Daca se umple cu mere :

1 kg de mere (aprox. 6 mere) se curata, se taie si se calesc cu zahar (cantitate dupa gust) pâna scade sucul pe care-l lasa. Când sunt calite se adauga un pic de scortisoara si se pun peste aluat.

Poza aicisi aici

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielle74 spune:

veronica --ai de gand sa ma omori.? la ce am vazut aici imi saliveaza gura ...esti buna gospodina,vb tie ..!!Felicitari!!!

Mergi la inceput