PRAJITURI - VERONICA

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Cristina, poti inlocui untul cu margarina.

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Fetelor ajutati-ma si pe mine cu o reteta" NEGRESA" ...din cate mi-aduc aminte oua, unt, cacao , da cat se facea la inceput o crema cacao+unt+apa care se punea peste si inauntr-u...

Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Ali, poti sa facisi fara crema....si numai glazura deasupra
uite aici:
aici sau www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=13502" target="_blank">aicisau www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=13103" target="_blank">aici

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

veronica , am ajuns sa fac fursecurile despre care te-am intrebat inainte de sarbatori.. le-am ornat cu ciocolata topita...ce sa-ti spun...un deliciu...sotul nu s-a mai putut opri din mancat. eu am mancat mai putin, ca vreau sa mai slabesc
iti multumesc pt reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

didi, ma bucur ca ti-au iesit fursecurile

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Merci mult si a ta e super, da cealalta e exact cea pe care o faceam eu ...in tinereti.
fetele dulcinee si harnicute.

Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Prajitura bavareza



Avem nevoie de:

300 gr piscoturi de sampanie, 3 linguri de cacao, 200 ml lapte, 4 oua, 200 g zahar, 20 gr gelatina,esenta de rom, 200 g frisca.
Intr-un vas se amesteca ouale, laptele, zaharul, cele 3 linguri de cacao si se fierbe prin metoda bain-marie, la foc mic pana se ingroasa. In compozitia calda se amesteca cele 20 g gelatina care a fost muiata in prealebil in apa calduta 10 minute.
Se bate frisca si se adauga peste cream racita.
Intr-un vas de tort cu fund detasabil, sau vas Yena ( forma dreptunghiulara) se pune un strat de piscoturi, apoi crema, iar piscoturi, iar crema.

Se glazureaza cu glazura de cacao, fie cumparata, fie facuta din zahar,unt cat o nuca, cacao, putina frisca lichida, fierte putin.


imediat pun si poza

de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Prajitura bavareza



Avem nevoie de:

300 gr piscoturi de sampanie, 3 linguri de cacao, 200 ml lapte, 4 oua, 200 g zahar, 20 gr gelatina,esenta de rom, 200 g frisca.
Intr-un vas se amesteca ouale, laptele, zaharul, cele 3 linguri de cacao si se fierbe prin metoda bain-marie, la foc mic pana se ingroasa. In compozitia calda se amesteca cele 20 g gelatina care a fost muiata in prealebil in apa calduta 10 minute.
Se bate frisca si se adauga peste cream racita.
Intr-un vas de tort cu fund detasabil, sau vas Yena ( forma dreptunghiulara) se pune un strat de piscoturi, apoi crema, iar piscoturi, iar crema.

Se glazureaza cu glazura de cacao, fie cumparata, fie facuta din zahar,unt cat o nuca, cacao, putina frisca lichida, fierte putin.
poza aici

modificari:

-eu am pus 5 oua si n-am pus rom
-am mai pus un rand de piscoturi ca am avut 400 g peste care am picurat glazura de cacao fierbinte apoi am pus frisca batuta si strat de glazura
-am pus si cioco cu alune si cacao in oua
-praji sa steie de seara pana dimineata in frigider
-am facut in forma rotunda de tort cu inel detasabil


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Prajitura cu visine -luata de pe culinar

12 linguri cu zahar
2 pliculete zahar vanilat
4 oua
9 linguri ulei (floarea soarelui)
10 linguri lapte (caldut)
15 linguri cu varf de faina
1 pliculet praf copt
-aprox 700-800 gr visine fara samburi (se poate pune ananas sau caise)

- se freaca ouale cu zaharul + zaharul vanilat, se adauga treptat uleiul, apoi cate o lingura de lapte, iar la sfarsit faina amestecata cu praful de copt.
- se toarna compozitia in tava unsa cu margarina (sau ulei) si tapetata cu faina, apoi se aseaza visinele(se poate pune si nuca tataia marunt). Prajitura se introduce la cuptor, la 175 de grade, sau daca nu e cuptor electric, o bagati in cuptorul incins la focul cel mai mic.
Se coace cam cam 35-40 de min.
Se pudreaza cu zahar.

Nota:
-eu am facut portie dubla ca am copt in tava mare.
-visinele le-am pus dupa ochi, un borcan(nu le-am scurs)
-de abia astept sa fac cu ananas
-am pus hartie cerata sub ea in tava
poza aici


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Tarta cu mandarine(sau ananas, fructe de padure, capsuni)

Se face un pandispan din 4 oua
Pandispanul se coace in cuptor preincalzit in forma de tarta(forma trebuie unsa cu ulei sau margarina si tapetata cu faina) pana se desprinde de margini.
Se raceste si se scoate din tava
Se aseaza pandispanul racit intr-un inel de torturi. Deci, puneti inelul pe o tava rotunda in care introduceti pandispanul si strangeti inelul.
Si urmeaza asamblarea:
Se insiropeaza blatul cu zeama din compot sau suc de fructe, ce doriti voi.
Se prepara o budinca de vanilie sau zmeura(asta o faceti din timp sa se raceasca)
Se pune budinca peste pandispanul insiropat
Se aseaza fructele cu modelul preferat
Se prepara un pliculet de gelatina rosie:Tort Gelee de la dr. oetker, conform instructiunilor de pe plic si se toarna peste fructe. Puteti pune si gelatina transparenta
Se da la rece 2 ore.
Cand aveti de gand sa serviti dar nu mai devreme de 2 ore se scoate inelul si tarta ramane pe tava sau farfuria rotunda
-optional se poate pune si frisca, eu nu am pus ca arata bine fructele asa in gelatina.

poza:aici si aici
pofta buna!


de-ale gurii


Veronica, mama lui Stefan Peter 1 an si 2 luni

Mergi la inceput