Cura de slabire cu boabe de orez

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

am tinut eu o cura cu boabe de orez (nu stiu daca despre asta e vorba, ca nu am reusit sa deschid pagina) asa: in fiecare dimineata 1 catel usturoi + boabe de orez: in prima zi 3, a doua 4 samd 2 saptamani. nu am slabit niciun gram, ba, mai rau m-am umflat de la usturoi, de stateam sa plesnesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by Artemis1578



Si care femeie nu cauta o miraculoasa cura de slabire care sa o ajute sa scape in 5 zile de 10 kile?





Aia care inca nu crede ca asa ceva nu exista, si ca de fapt toate dietele astea "minune" te pot imbolnavi iremediabil.
Am 85 de kilograme. Inainte sa nasc aveam 94.
De 6 ani de zile ma lupt cu kilogramele. Am citit de pot sa imi dau licenta in nutritie. Am incercat si diete sanatoase si echilibrate si diete drastice. Daca va intereseaza concluzia mea este ca cel mai bine am slabit cand am mancat echilibrat, fara paine, dar suplimentand cu cereale, mic dejun consistent, cu cina devreme si cand in parelel cu asta am facut miscare. Am slabit cel mai bine nu in sensul de cele mai multe kilograme ci in sensul ca ce am dat jos a ramas jos.
Si mie mi-a fost greu cu miscarea si probabil daca eram mai consecventa de felul meu acum as fi avut mult mai putine kilograme. Dar mi-am luat bicicleta si trageam de mine pana ma suiam pe ea si mai faceam inainte de repriza de pedalat winsor pilates, un program de 20 de minute. Pedalam 30 de minute + 10 minute dushul de dupa = o ora. E greu dupa o zi de munca. Dar eu am ajuns la concluzia ca ma mint daca zic ca o ora e prea mult si in mai putin de o ora o sa ma culc oricum, deci nu mai am timp. Mereu ma surprindeam stand lesinata pe canapea in fata televizorului mai mult de o ora, deci timp aveam. Si daca mi-era lene lene faceam numai bicicleta. Tot e mai mult decat nimic. Trebuie putina vointa.


Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Artemis1578 spune:

Andreea, si eu am slabit la fel ca tine, fara paine, dulciuri, cola, etc. Si plimbari lungi in fiecare zi. 12 kg intr-un an! Si nu s-au mai pus la loc decat maxim 2! Asta insa inainte sa nasc............
Acum incerc sa nu mai mananc seara, Cola si alte porcarii nu prea beau, dar la dulciuri nu prea rezist. Din cand in cand apare o felie de tort, un fursec, chestii de genul asta. Lipseste dramul acela de vointa, stiu prea bine, insa va veni si vremea cand voi spune stop. Curand sper.

Anka si Ubitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

am citit undeva de aceasta cura...dar nu as tine-o pentru nimic in lume
plus ca un bob de orez nefiert mi se pare aiurea in tramvai; cum te poate ajuta sa slabesti?!
alimentatie sanatoasa, miscare si ..multa rabdare
daca ai luat in luni de zile 10 kg nu le poti da jos in 2 saptamani
sa fim realiste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Fetele, stiu si eu de aceasta reteta. Acel bob de orez nu face rau, credeti-ma!
Intreaga reteta este de fapt, un exercitiu de autosugestie, care te acomodeaza treptat cu idee unei alimentatii usoare si fara excese, caci se cere sa nu mananci paine, zahar, sare, sa nu bei alcool si sucuri acidulate... Deci este o dieta bazata pe alimentatie "de bun simt", dar, in acelasi timp, iti sugestioneaza prin "bobul de orez" ideea de slabire. Si tu, timp de 2 luni urmaresti sa numeri "boabe" in loc sa te gandesti la ce bagi in gura si la cate kilograme ai slabit.

Nu stiu daca am explicat foarte clar idee acestei diete. Dar cine a tinut-o cu constiinciozitate a fost multumit. Nu datorita orezului, ci a intregului regim alimentar.


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Curele astea absurde le-or inventa femeile sau barbatii???? Unele sint hilare, altele sint sadice, toate sint nesanatoase (ca prostia aia cu ciorba de varza mincata o luna. Toate amicele mele au tinut-o, au slabit, s-au anemiat si pe urma au pus dublu la loc. Evident ca pe urma au luat-o de la capat! :)). Nu s-a inventat pastila minune, nici cura de slabit 10 kg in zece zile si pe urma sa te si mentii la greutatea aia. Mai apare cite o madam Tatu si cite un patetic Catalin Crisan si ne spun ce simplu e sa slabesti daca vei cumpara de la ei nu stiu ce prostie!! Toti nutritionistii urla ca doar mincind echilibrat si facind sport se slabeste, dar in fiecare zi mai apare cite o cura minune! Pe aia cu lamiile o stiti? A tinut-o o amica pasionata de cure de slabire (si deloc de sport) si era sa dea in ulcer: prima zi o lamie, a IIa zi- 2 lamii si tot asa pina la 14 zile si 14 lamii, dupa care se ia descrescator. Vezi Doamne maninci cit vrei si slabesti jde kile :) La cap poate! :) Cred ca ar trebui facuta o lista cu "asa nu", dar ma indoiesc ca vor disparea vreodata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina2000 spune:

mie mi se pare corecta ideea expusa de Miria_Cristina, si anume ca dieta functioneaza asupre subconstientului si probabil ajuta sa iti fie mai usor pe parcursul celor 60 de zile...

o singura intrebare as avea: cum va fii cu constipatia? Intreb asta fiindca remediul casei la noi in caz de diaree e o lingura de boabe de orez crude baute cu apa, si functioneaza 100%...deci opreste diareea , dar daca nu ai probleme de diaree oare nu te constipa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Pai, cred ca daca bei multe lichide si mananci multe fructe si legume sau mai incerci si niste combinatii de lactate si fructe, orezul, numai bine, iti "leaga" scaunul ca sa n-o dai in extrema ailalta.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Daca sunt fete interesate de aceasta dieta,a treia zi dupa luna plina va fi miercuri,8 noi.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olim spune:

incerc si eu cura

Mergi la inceput