Boboci de clasa I 2006 - ce invata, ce simt III

Boboci de clasa I 2006 - ce invata, ce simt III | Autor: Lala_D

Link direct la acest mesaj


O varianta de listuta a micilor nostri bobocei



Ana (biluta28)-- Scoala gen. nr 22 .Bucuresti

Ana (madishor) - Scoala Eugene Coste (Calgary)

Ana (amai) - Scoala generala nr 97

(april)

Andreea ( amcris ) - Liceul Stefan Odoblejea Bucuresti

Antonia (oanagabriela) - College Marie de France (Montreal)

Alexandra (mitzisor)

BIANCA - Elena (helbi) - Martin- Buber Scule, Frankfurt, Germania

Bianca (Laura T) - Scoala "Elena Doamna" Ploiesti

Ioana (catusha) - Scoala Europeana din Bucuresti

Laura (liliana csaki)- Scoala gen. nr. 11.

Lia (ocu )- - Scoala gen. nr 79 Bucuresti

Miruna (zana) - Romania

Oana (CristinaT) - Bucuresti

Sanziana (Cristina)







Andrei (simonasirbu)- - Scoala gen nr 59 Bucuresti

Andrei Roberto (annitha_cl)-- Scoala Gen. Nr. 32-Bucuresti

Andrei (Andruska )- scoala generala nr 197 in clasa IA, Bucuresti

Adrian (cortez)-Scoala Generala nr. 193

Bogdan (Lala_D)- - Scoala gen nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti (stangaci)

Bogdan (fannna2003)

Cristian ( mercedes) - Scoala gen. 16 Oradea

Darian Valeriu (alba)- Amerikanische Schule in Bremerhaven (stangaci )

David (mimitete)- clasa I , Academie Michele-Provost , Montreal.

Gabi (squrriel) - clasa I C, Scoala generala nr. 51 , Bucuresti

Matei (wesel) - clasa 1A la Scoala Europeana.

Mihai (Rodica ) - cl I B scoala gen nr 114, Principesa Margareta

Mihnea (veras) - Scoala Generala nr. 193, clasa I B,

Radu (mamimo)- - Scoala gen nr 79 Bucuresti

Raul ( Kitty) - Scoala nr. 10 , Tirgu Mures

Sebi (Alma2006)- - Scoala gen. nr 88 " Mihai Viteazul" Bucuresti

Victor (cge)- Scoala Gen. nr. 49 Bucuresti





Mai asteptam informatii :

(bran) -scoala gen nr 170

(liviab)

(ileana312003)

(mdamsa)

(dianaelena)

(Roxali)

(Tino-Tino)




Mult succes la scoala boboceilor nostrii, sa fie sanatosi si sa invete cu placere



Iata-ne ajunsi si la partea a treia a subiectului nostru

Dragi parinti asteptam aici cu nerabdare impresiile voastre despre viata de scolari de clasa I a piticilor vostrii.
Mult succes la scoala si spor la scris


Prima parte cu emotiile parintilor
aici


Partea a II a aici



O zi excelenta tuturor !
Lala.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Lala, deocamdata lucreaza doar dintr-una de matematica, chestii care au legatura cu ce fac in clasa, semne grafice, multimi, mai mare, mai mic, de-astea. D-na a zis sa nu incepem din celelalte pana nu le preda notiunile ca sa nu-i confuzam, ca fiecare parinte explica in felul lui.
Ieri o "alerga" pe d-na sa-i dea nu stiu ce bomboana. I-am zis sa se potoleasca, ok. intreaba odata dar daca d-na refuza gata, nu mai insista. Ea-mi zicea ca a vrut doar sa fie draguta, ce ti-e si cu copiii astia.
Maine pleaca in excursie si sambata se pare ca au totusi liber, ceea ce-mi convine de minune.
pup,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Buna am 2 motive pentru care nu o las in tabara , 2 motive principale:

1. nu am bani!

2. nu pot risca ca o saptamana, desi voi fi fara Oana acasa sa nu invat nimic. Mai bine ma chinui sa citesc cateva randuri seara cu ea, decat sa ma uit pe pereti singura in casa.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Cristina am inteles acum

liliana csaki fac in cea de clasa I Matematica-editura Carminis ?
Si noi incepem din ea la urmatoarea ora de matematica .
Acasa am mai facut cu Bogdan din cea de la Paralela 45 tot capitolul cu cifre de la 1-10 si ii place foarte mult.

DAR azi cand a fost sa scrie cifra 2 in caietul de matematica am inebunit . Ei invata sa scrie un 2 caligrafic, adica tare ''ondulat '' si Bogdan care il stia pe cel drept (asemanator celui de pe tastatura) a avut probleme ca nu ii ieseau ''onduleurile'' de la codita
Pana la urma mi-a dat prin cap sa ii explic sa il faca din ''doua bucati '' adica un baston si o linie serpuita . In felul acesta i-a iesit foarte frumos
Ufff, noroc ca s-a nimerit sa fiu pe aproape ca altfel era copilul suparat foc ca nu ii iese amaratul ala de 2

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns squrriel spune:

Buna mamicilor,
am tot citit ce ati scris despre scumpii vostri bobocei si de multe ori rad sau gasesc raspunsuri la unele nelamuriri pe care si eu le am.
Si baietelul meu - Gabi - este in clasa I C la scoala generala nr. 51 si se confrunta cu multe probleme. Cea mai mare problema este cifra 2 (dupa cum vad, mai sunt candidati!). Alta problema este recuperarea celor 3 zile de la summit. Invatatoarea a tinut orele normal, fara sa scurteze ziua, cu temele aferente... ce sa mai, tot tacamul. Sambata asta fiind ultima o sa rasuflam usurati, dar tare obositi suntem.
Era o mamica in topic care are copilul la after school dar cu invatatoarea. M-ar fi interesat si pe mine cam cat costa, deoarece din noiembrie (doamna a spus ca in perioada pre-abecedar nu are rost) vom incepe si noi.
Am citit si de vaccinuri. Si noi am avut de semnat o foaie, dar nici vorba de acord ci daca este inscris la medicul de familie, dc sufera de vreo boala cronica si dc i-am administrat antibiotic in saptamana respectiva. Gabi fiind racit, nu i-am administrat antibiotic dar, pe fisa, am scris ca da, din cauza riscurilor.
Azi m-a anuntat ca maine tb sa-mi iau liber pt ca tb sa ma duc cu el la cabinetul medical sa-i puna aparat dentar. Eu am spus textual ce mi-a transmis el, dar vom vedea ce trebuie pana la urma. El nu are probleme cu dantura, el are probleme cu conformatia gingiei superioara, fiind mai arcuita decat normal.
O sa va urmaresc cu drag, pt ca probleme vom avea mereu de rezolvat impreuna.
Va pup pe toate, mamicile grijulii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

A...si inca o chestie ...ai vostri indoaie colturile cu coatele, la foi cand scriu ? ...ca al meu o face la greu ...toate caietele au colturi indoite

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by Lala_D

A...si inca o chestie ...ai vostri indoaie colturile cu coatele, la foi cand scriu ? ...ca al meu o face la greu ...toate caietele au colturi indoite

O zi excelenta tuturor !
Lala.





pai normal ca le indoaie....ce crezi ca ai nostri-s altfel???

plus ca toate e cerneala pe maini, nu-mi dau seama cum....ca pe caiet e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

squrriel bine ai venit . Te asteptam cat mai des cu vesti despre Gabi, Sa imi spui daca doresti sa te adaug in listuta

April m-am mai linistit , acum incerc sa imi relaxez neuronii ca dupa 2-ul de azi va urma 3 -ul de maine
Nu stiu zau dar tare greu ii este sa scrie in patratele , la caietul de abecedar nu are nici cea mai mica problema , pe cand aici ...offff.
Poate de unde nu a scris pana acum niciodata pe caiet de matematica

O zi excelenta tuturor !
Lala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Si Oana le indoie dar i-a facut maica-mea niste coltare, dar le
pierde mereu, asa ca nu prea au efect.

Noi nu l-am facut nici pe 1 la matematica. La citire suntem la o sau 0 nu stiu ce este.

Oana se murdareste de cerneala in coate si in genunchi!

Noua ne-a fost greu si la liniute si la matematica ca nu scrisesem deloc pe caiete de scoala.



www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Tratament impotriva colturilor de caiet indoite:
am taiat colturi de plicuri si le-am pus drept coltar la pagini, prinse cu agrafa de birou ca altfel zboara, asa ca n-avem "urechi de magar" la caiete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alma2006 spune:

quote:
Originally posted by CristinaT

Si Oana le indoie dar i-a facut maica-mea niste coltare, dar le
pierde mereu, asa ca nu prea au efect.

Noi nu l-am facut nici pe 1 la matematica. La citire suntem la o sau 0 nu stiu ce este.

Oana se murdareste de cerneala in coate si in genunchi!

Noua ne-a fost greu si la liniute si la matematica ca nu scrisesem deloc pe caiete de scoala.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




CristinaT suntem colege de suferinta!
Si noi indoim la greu colturi, ne murdarim un picut dar buba cea mai mare e ca noi nu avem teme pentru acasa, doamna ne cearta daca ii dam sa termine ce a inceput la scoala, Sebi e fericit si....astazi primul lui calificativ = evaluare pe tot ce a lucrat pana acum doar in clasa = minus B
Din seara asta deja l-am pus sa lucreze acasa in speranta ca va fi mai atent in clasa! Asta e MAREA LUI PROBLEMA = NEATENTIA! Incepe bine dupa care se plictiseste si porcoveste tot! Imi vine sa ma impusc pentru ca asta vara cand am mai lucrat cu el le facea mai frumos!
In seara asta a lucrat chiar bine ce i-am dat, daca i-as arata caietul doamnei nici nu ar crede ca sunt facute de el!
Dar daca i-l arata iar il cearta ca a lucrat in plus! Iar Sebi chiar are nevoie de exercitiu si disciplina! As vrea sa-l evalueze si la dezvoltarea vorbirii, la comunicare, la astea e brici! Chiar si la matematica! La matematica nici noi nu am facut decat semne grafice si acum doua zile a facut 3 randuri din cifra 1!!

Vreau sa va mai intreb ceva? La voi s-au dat calificative si pe altceva in afara de caligrafie? Mie nu mi se pare normal sa se rezume totul doar la asta! Mai mult, la matematica a da note doar pentru semne grafice mi se pare tot caligrafie!

Sper sa am vesti mai bune in viitor!
Pupici la toate fetele!

Mergi la inceput