Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  La bucatarie

Cum se gateste avocado?

Subiect nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Vezi toate retetele
Adauga si tu o reteta!
Biscuiti dulci umpluti cu ciocolata si alune * Biscuti dulci cu fructul pasiunii * Prajiturele cu cardamom * Tiramisu Cheesecake * Gogosi coapte * Tort negresa * Rulada cu mango si fructul pasiunii * Negresa simpla cu nuci *
Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 6

Sheannamp
Sheannamp
De garda/In garda

Romania
3373 Mesaje
7 Prieten(i)

Trimis la - 13/10/2006 :  14:18:21 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite Sheannamp un Mesaj Privat

Cum se gateste avocado?

Buna ziua!
As vrea si eu sa stiu ce se poate face din avocado! Stiu ca e o leguma sanatoasa si satioasa. Am cumparat si eu doua bucati pentru ca vreau sa ii gatesc ceva deosebit sotului meu care se intoarce maine din calatorie.
Mentionez ca nu prea am mult timp (doi bebelusi gemeni pe care ii alaptez) si nici experta in gatit nu sunt (deh, tineretul din ziua de azi).
Multumesc anticipat!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Jazz
Jazz
membru incepator

USA, Ann Arbor
463 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/10/2006 :  13:41:46 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Jazz un Mesaj Privat
http://www.elise.com/recipes/archives/000159perfect_guacamole.php
Aici e reteta pentru guacamole, una dintre cele mai populare "dish"uri facute din avocado. Se mananca atunci cand este un pic moale, in general nu se gateste in sensul clasic. Noi il taiem in salate si reducem cantitatea de ulei, uneori sotul meu il presara cu putina sare si piper si il mananca inainte de a merge la sala.
Sper sa iti placa.

"Because woman’s work is never done and is underpaid or unpaid or boring or repetitious and we’re the first to get fired and what we look like is more important than what we do and if we get raped it's our fault and if we get beaten we must have provoked it […]for lots and lots of other reasons we are part of the women's liberation movement."-Ms.
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Freia
Freia
membru senior

Romania
3444 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/10/2006 :  18:22:19 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiFreia Adauga semn de carte la raspuns Trimite Freia un Mesaj Privat
io personal nu il agreez ca si gust, dar il pun in ciorbita ficamii alaturi de restul legumelor si cu smantana sau iaurt... depinde de dorintele ficamii.

sau la cuptor cu morcov si cartof si pui si servit cu iaurt rece.

nu e cine stie ce... dar poate ti-o fi de folos pt copii macar :)

Freia si Alexa

Terapia pentru Ema pe DC
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
Saso
Saso
membru junior

Germany, Cluj-Aschaffenburg
504 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/10/2006 :  18:28:06 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui Saso  Trimite mesaj yahoo luiSaso Adauga semn de carte la raspuns Trimite Saso un Mesaj Privat
stiu doar de la o cunoostinta care a stat in israel ca acolo cica se cumpara avocado verde si tare si se pune intr-un ziar citeva zile(2-3) pe bufet pina se face moale. apoi se taie in doua se scoate simburele si ramine miezul de scos cu lingurita . e ca o crema.
eu il maninc cu placere: pun pe crema scobita vegeta si putina lamaie si fac o crema pe care o amestec cu macaroane spirala sau ..gol.. il gasesc delicios!
sotul meu in schimb ..il uraste!

la fel si Nathalie!

Nathalie si Sofi
NATHALIE
IUBIREA MEA
Gabbriela
Gabbriela
membru de baza

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator pentru diana
 USA,
5866 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 13/10/2006 :  20:24:22 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Gabbriela Adauga semn de carte la raspuns Trimite Gabbriela un Mesaj Privat
retete cu avocado aici, sunt in eng, daca ai nevoie de ajutor iti traduc, spune-mi numai ce

Sanatate si numai bine

Nicole mami lui Julian
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Pentru Barbye - una dintre noi...ajuta si tu!
Tine aripioara asta, voinice
nematics
nematics
blocatar din Obor

Donator desprecopii.com
 Borneo, Obor, bre, Obor
1946 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/10/2006 :  21:00:53 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite nematics un Mesaj Privat
uite si aici una incercata de mine, e f gustoasa

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66850&SearchTerms=avocado

Nema, Traficant pe DC
daniella4
daniella4
mama pisoiului mic&scump

Romania, Ploiesti
3817 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 14/10/2006 :  08:55:33 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite daniella4 un Mesaj Privat
Eu il curat de coaja, scot samburele, il pasez si-l amestec cu maioneza si ceapa tocata. Iese tare bun...mie-mi aduce aminte de salata de vinete...doar ca se prepara mult mai usor.

Daniella si Alexis 18 nov 2004

"Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"
Sheannamp
Sheannamp
De garda/In garda

Romania
3373 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 14/10/2006 :  10:40:42 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sheannamp un Mesaj Privat
Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre!
O sa incerc sa fac o salata cu suc de lamiie, piper si maioneza de iaurt. Sper sa fie buna. O sa va scriu dupa ce ii dau sotului sa manince ca sa va spun ce a iesit.

Pupici!

Sheannamp
Sheannamp
De garda/In garda

Romania
3373 Mesaje
7 Prieten(i)
Trimis la: - 15/10/2006 :  13:41:40 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sheannamp un Mesaj Privat
Asa cum am promis ma intorc cu impresii despre avocado.
Mai intii cum l-am preparat: l-am taiat, i-am scos samburele l-am curatat de coaja si apoi l-am pasat. Am pus sare piper si sucul de la o lamiie, le-am amestecat si apoi am pus putin ulei si putina maioneza cu iaurt si le-am frecat bine pe toate si a iesit (dintr-un fruct) cam jumatate de castron de pasta verde deschis. Interesanta leguam; are un gust proaspat usor astringent si daca pui destula lamiie nu mai pare asa de grasa.
Mie mi-a placut dar sotului nu prea i s-a parut cine stie ce. O sa mai incerc sa il gatesc si in alte combinatii. Cred ca e buna la diversificare atunci cand va fi momentul ei, de astfel se prepara usor (oare trebuie fiert sau poate fi dat asa crud bebelusilor?)

Gabbriela
Gabbriela
membru de baza

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator pentru diana
 USA,
5866 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 15/10/2006 :  19:41:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Gabbriela Adauga semn de carte la raspuns Trimite Gabbriela un Mesaj Privat
daca il las pana cand este moale cand strangi de el , atunci il poti da crud la bb. eu il amestecam o jumatate din el cu un aiurt fara fructe si ii dadeam la copil.

Sanatate si numai bine

Nicole mami lui Julian
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Pentru Barbye - una dintre noi...ajuta si tu!
Tine aripioara asta, voinice
michelle7
michelle7
membru senior

Donator pentru diana
 USA, Seattle
3264 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/10/2006 :  21:57:51 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite michelle7 un Mesaj Privat
avocado astringent? sigur nu de la lamaie era astringent?
avocado copt e untos , moale ( cu textura de cartofi piure daca il zdrobesti cu furculita ) si are gust usor de nuca.

Michelle
Pagina: din 6 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com