Bebei cu alergii (2)

Bebei cu alergii (2) | Autor: gama

Link direct la acest mesaj

Alinam si Vlad
Ancamirionuc si Emanuel-alergic la lamaie si posibil la praf
Anca oana si bb alergic la proteina din laptele de vaca
Andries si Victor Alexandru alergic la antibiotic din clasa penicilinelor,puf,praf,polen.
Creola cu bb alergic la albus?
Deea pui si Alex alergie la ficat de pui si la proteina din laptele de vaca?
Gama si Matei, posibila alegie la proteina lapte vaca, piersici, cacao, intepaturi de insecte...
Joker si bb alergic la intepaturi de insecte si lana
Mamescu si Tomas alergic la intepaturi
Marinelaaf si bb alergic la fructe de padure(capsuni si zmeura),probabil si la rosie
Oana cretu si Seb alergic la antibiotic
Pepsi si Dominic alergic la proteina din lapte de vaca
Pisicuta si matei si Matei alergic la proteina din laptele de vaca si intepaturi de insecte si intoleranta la gluten(celiachie)
Ramona j si Alexandru care a avut alergie la proteina din laptele de vaca
Simonacip si David alergic la acarieni si praf
ZfCristina cu bb alergic la proteina din laptele de vaca

Alimente cu risc alergen indicat a fi introduse in alimentatie dupa un an:
-lapte de vaca
-citrice
-albus de ou
-peste
-soia

Alimente indicat a fi introduse dupa 2/3 ani:
-fructe de padure,
-ciocolata
-alune

Graul trebuie introdus supa 8 luni si daca exista alergii in familie dupa un an

Semintele de rosii pot provoca alerii,puful de piersica,porumbul


POZE MATEI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_emanuel spune:

Ce mai fac bbei?

Noi am scapat de raceala, de fapt de tuse ca nasucul tot curge cu toate picaturile pe care le luam..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

Buna Anca, credeam ca ati renuntat la subiect,nu v-am vazut demult!!!Deci a fost asa cum ti-a zis dr.ca va tine tusea mai mult...Pacat ca sunteti raciti,dar probabil si din cauza vremii prea calde vom avea de furca,am inteles ca si in dec.vor fi temp.de peste 10 grade+.Cat despre nasuc, sa nu fie si-o alta sensibilitate.Oricum, pe mine febra ma sperie!Sa fiti sanatosi!
Simona, voi ce mai faceti???De restul nu mai intreb caci nu au mai intrat demult,si probabil n-or s-o faca curand.
Sa fiti sanatosi, si sa avem o iarna linistita!!!

POZE MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Ce mai faceti? Ne-am intors si noi din Florida, unde ne-am distrat foarte bine. A fost o vacanta-surpriza excelenta pentru Alexandru. A rezistat cu brio in parcul de distractii cite 10 ore pe zi. In a treia zi deja am fost mai obositi...
De luni a reinceput scoala. Doamne ajuta ca sintem bine. Acum se mai raceste vremea, din pacate.
Vad ca ati scris mai rarut. Cum mai sint bebeii?

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_emanuel spune:

Gama noi am scapat de tuse mai putin de nas. Dar cum eu am rinita alergica nu stiu de ce ma mir.Nu stiam ca va fi asa cald si in decembrie. Anul trecut ma rugam zilnic sa nu niga, abia luasem carnetul si prinsesem gustul comoditatii dar nu si pe cel al inzapezitului... Totusi 10 grade in decembrie...pai in mai vor fi -20. Mare aiureala vremea asta si am cam observat ca pe noi ne deranjeaza schimbarile astea bruste. Matei ce mai face?

Ramona, ma bucur pentru voi si pentru Aexandru. Chiar va asteptam, ce atata vacanta, altii stau aici pe baricade


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

Buna fetelor si copilasilor!!!
Ramona, bine ai venit din CO, vrem si noi in ....Florida!!!Era cald si bine,nu?Copii sunt bine, cred ca si anotimpul/vremea contribuie la aceasta stare, mai putin virozele care sunt deja prezente prin toate familiile.Apropo voi vaccinati antigripal copiii?
Eu sunt oarecum reticenta la ac.vaccin, l-am facut si de fiec data am racit zdravan.
Anca, atunci probabil ca te "mosteneste"cu rinita,dar nu-i f.grav.
Eu sunt in perioada in care citesc/aud despre tragedii, asa ca apreciez f tare faptul ca boala copiilor nostri este foarte usoara, asa ca m-am hotarat sa nu-l duc la dr.ptr investigatii!!!O sa ziceti ca sunt superficiala...poate!Cat despre vreme, asa au anuntat, ca va incepe iarna adevarata de prin febr.
Matei este bine,sanatos, in ac.perioada, a revenit puricele...Va trebui sa trecem la exterminare.
Simona, voi ce mai faceti?????
Va doresc week-end placut!

POZE MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_emanuel spune:

Fetelor am fost si eu in "concediu", o zi si fara copil...tare greu.

Gama, aveai mare dreptate cu investigatiile. Stii ca trebuia sa merg la alergolog si am lasat-o pe altadata. Pana la urma vad la ce reactioneaza urat si o iau ca atare. Nu este inconstienta, mai ales cand copilul este speriat de medici (cazul nostru), cu atat mai mult cu cat acele teste nu sunt tocmai placute.
am dus copilul la Mc Donald. In fiecare zi trece in fata locului cu pricina... Ma roaga sa-l opresc sa se dea macar pe topogan, fara sa ii iau porcarii. Pana la urma am oprit intr-o seara si i-am luat un meniu ca poftise la ceilalti copii. Imi venea sa ma bat singura. Spre surprinderea mea nu a facut nimic, nicio buba. Cand a mai mancat prostii facea imediat... Ma gandesc deja serios ca este alergic doar la coloranti si conservanti sau la produsele cosmetice de copii... Pana una alta m-am bucurat sa-l vad atat de vesel pentru o "prostie" si fara bube.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Buna fetele. Incepem sa ne revenim dupa vacanta. A fost foarte frumos, ne-a placut si noua dar mai copilului. Magic Kingdom e ca in povesti, n-am vazut joc de artificii mai frumos.
Dar sa revenim la oitele noastre scumpe.
Gama, sa stii ca pe aici se recomanda calduros vaccinul antigripal. Noi nu l-am mai facut de vreo doi ani. Tot asa, se lasa cu boala dupa... Inca nu stiu ce sa fac dar parca nu i l-as da nici anul asta.
Anca, noi am patit-o la un McDonald's cind am fost in Romania. Alexandru s-a umplut de bubite. Si el nu face din astea decit foarte rar. Au si trecut destul de greu. Dupa asta nu am mai fost... Daca avea chef de vreo prostioara ii luam ceva de la Pizza Hut. Acolo nu am avut probleme.
Poate am fost noi ghinionisti, dar a doua oara nu am mai vrut sa risc...
Ce o fi cu pisicuta? N-am mai vazut-o demult. Nastasika a aparut cit am fost eu plecata si a si disparut. Ma gindeam la ea ca am vrut sa-i spun ca in cazul lor banuiam tot o alergie la lapte...


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasika spune:

Ramona J, nu am disparut, am luat o mica pauza...ma bucur sa aflu ca te-ai gandit la noi
Nu cred ca e alergic la lapte. Ige-ul a iesit bine pana la urma (16,45, val. normala <60).Bubite a facut de 2 ori pana acum si coincidenta sau nu in acelasi timp cu bronsiolita (la ultimele 2 bronsiolite). In schimb ii trec foarte greu...si acum se mai cunos, nu mai sunt rosii sunt foarte mici, dar se simt la mana mici umflaturi tari, nu pot sa-mi dau seama de la ce sunt...
Acum e pe tratament cu Singulair Jr. si sper sa-si faca efectul pt ca acum iar e mucios de vreo 2 zile si are nasul plin de muci verzi si grosi si tuseste, dar nu suiera, ceea ce e semn bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Nu stiu ce sa zic... Ce poate fi daca a avut probleme de la doua luni? M-am gindit ca la virsta aia te gindesti intii la lapte. IgE total l-ati facut, cum a iesit?
E bine ca face tratament, dar ideal ar fi sa vezi care e problema si sa incerci sa elimini cauza.


The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gama spune:

BUna fetelor,
Ramona,eu nu cred ca-i fac vaccin anul asta, mai ales ca mi-e teama de oaresce reactii de la orice, stiu ca sunt cam nebuna...
Anca,, si eu i-am dat de la McD, dar numai cartofi...de carne mi-e teama si de fapt nici mie nu-mi place, eventual as putea accepta cubuletele de pui, luna viitoare mergem la prima lui petrecere la McD,asa ca s-ar putea sa testam...Asa ca nu-ti mai face procese de constiinta mai ales ca Emanuel e mai mare cu aproape un an!In schimb Matei papa pizza de vreo 2 luni, nici asta nu e f.in regula, si l-am mai invatat cu bomboane M&M de ciocolata, imi cere zi de zi si-i dau cate 3!!!Nu erau necesare, greseala a fost a mea!
Cat despre doctori si testari, eu ma bucur ca acum(toamna/iarna) nu mai avem probleme, asa ca, consider ca numai daca avea acele alergii respiratorii care se pot complica f urat, l-as fi dus ptr teste amanuntite.
Natashika, MAtei al meu a facut primele reactii la lapte de la 1 luna, iar acum mananca branza/iaurt/smantana/unt, si e in regula...Doctorii imi zic ca n-a fost alergic la lapte, eu ii contrazic!!!Dar la voi pot fi si de alta natura, cine stie?Bazeaza-te pe instinctul tau, e cel mai n=bun la inceput!Cand era mic am intalnit un dr.care ne-a zis ca exista viroze care pot fi insotite de o reactie cutanata cam spre finalul debutului bolii(2-5 zile)??!!Daca spun prostii......scuze!!!
Sanatate multa va doresc!

POZE MATEI

Mergi la inceput